Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Živá krajina
banner

Živá krajina

V případě problémových vlčích jedinců stát vyslal dobrý signál

V případě problémových vlčích jedinců stát vyslal dobrý signál

Od poloviny srpna začala na některých honitbách v Královéhradeckém kraji platit výjimka umožňující odstřel problematických vlčích jedinců. Rozhodnutí vyvolalo kontroverzní reakce ochránců přírody a zároveň se šíří i domněnky, že nyní je možné vlky střílet. O tom, co přesně rozhodnutí znamená, jsme hovořili s Miroslavem Kutalem z Mendelovy univerzity, který je zároveň koordinátorem projektu ochrany a monitoringu velkých šelem.

Přečíst si článek
Velmi starých stromů je zapotřebí si vážit

Velmi starých stromů je zapotřebí si vážit

Památné stromy jsou němými svědky historických událostí a představují výraznou krajinnou dominantu. Svým majestátem přitahují naši pozornost a mají náš obdiv. O památných a významných stromech na Broumovsku a péči o ně jsme si povídali s lesníkem a dendrologem Petrem Kunou ze Správy CHKO Broumovsko.

Přečíst si článek
Společně s dětmi proti suchu

Společně s dětmi proti suchu

Na dvou základních školách na Broumovsku probíhá od září projekt Společně s dětmi proti suchu, který pomáhá vytvářet vztah dětí k přírodě. Projekt vznikl ve spolupráci Vzdělávacího a kulturního centra Broumov a Základní školy Prameny a je inspirován činností spolku Živá voda, který se na Broumovsku věnuje vracení vody do krajiny.

Přečíst si článek
Jak udržet vodu na Broumovsku?

Jak udržet vodu na Broumovsku?

Zajímá vás, jaká konkrétní opatření budou probíhat pro návrat vody do krajiny na Broumovsku? Ve dnech 17. a 18. října proběhnou v sále Kreslírna v klášteře Broumov a v Pellyho domech v Polici nad Metují setkání, která představí projekt Adaptace na klimatickou změnu Broumovsko I. Ten od března 2021 koordinuje Strategická rada regionu Broumovsko a nyní pokročil do další fáze.

Přečíst si článek
Míst pro přirozenou zádrž vody je na Broumovsku dostatek

Míst pro přirozenou zádrž vody je na Broumovsku dostatek

Už více než 58 km2 území Broumovska bylo zmapováno díky projektu Adaptace na klimatickou změnu Broumovsko I, který od března 2021 koordinuje Strategická rada regionu Broumovsko. První fází projektu je právě mapování, které provádějí lokální koordinátoři na území šesti obcí: Broumov, Martínkovice, Otovice, Police nad Metují, Bukovice a Žďár nad Metují.

Přečíst si článek
Co pomůže nápravě vodního režimu v krajině?

Co pomůže nápravě vodního režimu v krajině?

Klimatické změny jsou výzvou pro celý svět. Kromě globálních řešení tohoto problému je možné zaměřit se i na řešení lokální. Jednou z cest je narovnání vodního režimu krajiny, které povede k vyšší zádrži vody v krajně a tím k větší odolnosti vůči očekávaným extrémům – prudkým srážkám a obdobím sucha. Strategická rada regionu Broumovsko pokračuje v těchto dnech v projektu, který jde právě touto cestou. Jde o projekt Adaptace na klimatickou změnu Broumovsko I, který je financovaný z Fondů EHP a Norska. 

Přečíst si článek
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)