Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Lidé

Lidé

S muzejními kufříky za místní historií

S muzejními kufříky za místní historií

Muzeum Náchodska v Polici nad Metují v květnu zahájilo letošní sezónu a všichni zájemci si tak mohou na vlastní kůži vyzkoušet novinku, kterou letos připravilo. Muzejní kufřík formou hry seznámí dospělé i děti s místní historií a provedou je po historickém centru a místních expozicích – staré škole a benediktinském klášteře.

Přečíst si článek
Jsem zvědavý, jak se nový systém ujme

Jsem zvědavý, jak se nový systém ujme

„Vylezl jsem ke kruhu. Lezl jsem v sandálech, nic lepšího jsem tenkrát neměl. Měl jsem v tom ještě tlusté bílé ponožky, ale ono to drželo, ani mi neujela noha. Dobral jsem Diešku. On furt krkal, to byly takové mordy, strašné pecky! Dolezl k tomu převisku, ani smyčku si nedal. Zmizel mi za hranou z očí. Já jsem jen povoloval lano, hodně lana. Koukalo na nás dost lidí dole, viděl jsem jejich vyděšené výrazy a jak se občas chytají za hlavu. Říkám si, ty vole, kde je? Už musí být hrozně vysoko. Najednou jsem slyšel zvuk skoby, dal jsem mu sichra a sjel dolů. Když jsem to viděl, tak jsem myslel, že mě omejou. To byla dálka mezi kruhy a on tam měl jedinou smyčku!“ Vyprávění Petra Mocka o prvovýstupu cesty Iljův odkaz na věž Krasavice v Adršpašských skalách z května roku 1968 a další napínavé příběhy zpestřují zbrusu nového lezeckého průvodce autorské dvojice Jan Žwak a Stanislav Lukavský, který vyšel letos v dubnu. Jak říká první z nich, lezec a lékař s přezdívkou Tatuš, za pětadvacet let od doby, kdy vyšel předchozí průvodce po Adršpachu, se počet lezeckých cest přibližně zdvojnásobil.  

Přečíst si článek
Bubínek štěstí rozveseluje seniory v broumovské nemocnici

Bubínek štěstí rozveseluje seniory v broumovské nemocnici

Na oddělení následných lůžek v nemocnici Broumov praktikuji čtvrtým rokem aktivizační programy prostřednictvím uměleckých činností – arteterapii, tanečně pohybovou terapii a muzikoterapii. Tentokrát přicházím rozveselit klientky s bubínkem štěstím. Je to perkusní kovový nástroj s klapkami připomínající kočičí jazýčky. Dokáže na něj hrát naprosto každý. Při této aktivitě se setkávám také s recitátorkou Zdeňkou Hrubou, která mě překvapí svou vlastní básní.

Přečíst si článek
Kavárna Herzog: Co bude dál?

Kavárna Herzog: Co bude dál?

Celý život jsem chodil okolo a ani v nejmenším jsem nevěděl, jakou vzácnost v Broumově máme, že se jedná o secesní budovu, že oprava této krásné budovy začala v roce 2016. Pamatuji si jen bláznivý pokus o kasino s kulečníkovým stolem a ruletou, které bylo v přízemí. A celou dobu do této budovy chodili mí spolužáci jako do Základní umělecké školy, která se nacházela v horních patrech, kde byly učebny pro různé kroužky, i kanceláře pro vyučující. A ostatně sem chodila hrát na klavír moje setra a později i má první láska. Já osobně – a nejen já – mám na toto místo krásné vzpomínky. Vím nebo si myslím, že nás je víc, kteří v této budově zažívali příběhy svého života. Dnes tomuto místu dává ve spolupráci s městem Broumov duší Broumovák Jan Záliš, kterého bych vám rád představil blíže.  

Přečíst si článek
Dělala bych to snad i zadarmo

Dělala bych to snad i zadarmo

Pro machovskou knihovnu to byl šťastný den, když se o ni před pěti lety začala starat Blanka Kratochvílová. Během pár let se návštěvnost zvedla o víc než 250 procent a výpůjčky vzrostly šestkrát.

Přečíst si článek
Je důležité, aby se sem lidi rádi vraceli

Je důležité, aby se sem lidi rádi vraceli

O zúročených životních zkušenostech, myšlenkách, které se musí zrealizovat a o tom, co dává dobrý vítr do plachet s Václavem Svobodou z Meziměstí, který renovuje prostor okolo bývalého zámeckého rybníku a vytváří zde kemp a rekreační zónu pro širokou veřejnost.

Přečíst si článek
Jak se žije kuchaři mezi Broumovem a Nizozemskem

Jak se žije kuchaři mezi Broumovem a Nizozemskem

Pochází z Broumovska, část roku pracovně tráví v klášterní kuchyni U Tří růží a část v Nizozemsku. Jaké byly začátky čerstvě vyučeného kuchaře a v čem se podle něj liší pracovní podmínky u nás a v zahraničí? Přečtěte si rozhovor s Lukášem Haluškou o jedné úspěšné romské kariéře.

Přečíst si článek
Začíná fantastická přehlídka květin na zámku Książ

Začíná fantastická přehlídka květin na zámku Książ

Od 1. do 5. května se koná 15. ročník Festivalu květin a umění na zámku Książ ve Wałbrzychu. Letošním tématem je oslava 20. výročí vstupu Polska do Evropské unie a organizátoři tak slibují, že se návštěvníci jejím prostřednictvím ocitnou v nejkrásnějších zemích Evropy. Součástí výstavy je také prodej květin a zahradnických doplňků.

Přečíst si článek
Zvířecí adopce zahřejí u srdce

Zvířecí adopce zahřejí u srdce

„Vždycky říkám, že to je tu takové nádraží. Čekají tu na odvoz domů,“ říká mi paní Slováková, která je pověřenou pracovnicí Městského útulku v Broumově. Má na mysli opuštěné psy a kočky, čekající ve svých prozatímních pelíškách na svého budoucího páníčka, pár, či rodinu, jenž je zahrne svou péčí a láskou. Nastřádala jsem nějaké staré povlečení, deky a ručníky a chci je věnovat útulku v Broumově. Proto jsem se rozhodla je osobně předat a útulek navštívit. Pro veřejnost jsou v sobotu a neděli vymezeny návštěvní hodiny od 10 do 12 hodin dopoledne. Ve všední den můžete útulek navštívit po telefonické dohodě s paní Slovákovou. Je však více možností, jak pomoci.

Přečíst si článek
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)