.jpg)
Kdo má lidovost v sobě, ten si mě najde
- Rozhovory
- - Neděle, 13. dubna 2025
„Kdysi jsem si říkala, že až budu v důchodu, budu si dělat radost,“ říká malérečka Hana Váňová z Police nad Metují. Dnes její… Celý článek
„Kdysi jsem si říkala, že až budu v důchodu, budu si dělat radost,“ říká malérečka Hana Váňová z Police nad Metují. Dnes její… Celý článek
V Páteční štafetě odpovídá Miroslav Bažant z Meziměstí.
Pracovat společně na zahradě nebo si zajít na běžky? Pro většinu partnerů běžná věc, pro rodiny s dítětem s postižením výjimečný zážitek. Ten si díky službě homesharing (o zkušenosti našeho spolupracovníka Petra Štěpničky jsme psali zde) může dopřát stále více pečujících rodin. Kromě mnoha dalších aktivit a služeb jej organizuje Centrum Orion, které vzniklo před 30 lety v Rychnově nad Kněžnou. Kromě poradenství a terapie zde provozuje i denní centrum a odlehčovací službu. Společně s Královéhradeckým krajem nyní vymýšlí, jak vylepšit služby pro tyto rodiny také na Broumovsku. „Poradenské centrum pro tuto oblast by byla velká pomoc. Jezdíme sice za klienty i do odlehlých oblastí, cesta je to však dlouhá a nákladná. Co se týče pobytového centra, i to by mohlo zřejmě někdy nastat, ale tyhle věci se musí budovat postupně, aby měly smysl a efekt,“ říká Iva Pechancová z Centra Orion, která v oboru pracuje již 40 let jako speciální pedagog, logoped a nyní i průvodce pro homesharing.
V Páteční štafetě odpovídá Jiří Kučera, rodák z Broumova, zabývající se obnovou železničního spojení z Otovic do Tlumačova.
Když se řekne Vambeřice, možná se vám vybaví místní krásná bazilika nebo Vambeřická poutní cesta. Věděli jste však, že jeden z poutníků stojí zkamenělý nad vesnicí? Vydejte se s námi do krajiny skalních hřibů, kde na vás v lese vykouknou Blíženci, Hlava lamy nebo kamenný Fotel.
V Páteční štafetě odpovídá Arnošt Kohl ze společnosti TRAK Rail, která se specializuje na opravy železničních vozidel.
Nedávno odstartoval 29. ročník největší české soutěže, která hodnotí aktivity, rozvoj i společenský život českých vesnic. Premiantem Vesnice roku v našem regionu je obec Suchý Důl, která získala Zlatou stuhu soutěže v roce 2002 a pak opět v roce 2023. „Naše občany hodně stmelila radost nad společným vítězstvím. Zapojili se do příprav, pomáhali, byli při prezentaci. Vítězství jim pozvedlo hrdost,“ říká o přínosech vesnického klání starostka Blanka Klímová, která letos předsedá hodnotící komisi soutěže v Královéhradeckém kraji.
Už 66 let si lidé po celém světě každý rok v první polovině března připomínají výročí Tibetského národního povstání, kdy se obyvatelé této himálajské země poprvé ve velkém vzbouřili proti čínské okupaci. A právě do krajiny modlitebních mlýnků a větrných koníků, do části západního Himálaje, které se přezdívá Malý Tibet, nás zavedou naše dnešní nedělní toulky. Dnes prostřednictvím aktuální výstavy fotografií Dona Fohlera v broumovské galerii LokArt.
Ve středu 19. února představilo město na veřejném zasedání zastupitelstva studii architekta Tomáše Vymetálka na přestavbu měšťanského pivovaru. Bylo to poprvé, co tyto plány město představilo veřejně a rovnou pro tento záměr schválilo využití 7 a půl milionové dotace na zpracování projektové dokumentace. Hlavním mottem projednávání byla „odvaha“ a hlavní náplní budovy pivovaru z 19. století by mělo být její využití pro potřeby ZUŠ. Objekt však svojí velikostí potřeby ZUŠ přesahuje a jak se ukazuje, město o dalším využití konkrétní představy nemá.
V Páteční štafetě odpovídá Jan Kujal, předseda TJ Lokomotiva Meziměstí.
Město Trutnov zatím odkládá projekt rekultivace lomu v Libči. Rozhodlo tak po včerejším jednání se zástupci členů sdružení firem, které dodávají stavbu dálnice D11. Zájem o dovezení výkopku z dálnice k lomu Libeč by společnosti měly, ale o zajištění rekultivace ne. Lom v Libči je součástí Národního geoparku Broumovsko.
Zpráva o tom, že se trutnovská radnice chystá zavézt bývalý lom Libeč odpadem ze stavby dálnice D11 a zlikvidovat tak přírodně cennou lokalitu s množstvím chráněných druhů, vzburcovala veřejnost i ekology. Lom Libeč je mimo jiné součástí Národního geoparku Broumovsko. „Obávám se, že se absolutně nehledělo na lokalitu jako na přírodní zajímavost, ale jen jako na díru v zemi, která před 40 lety zdevastovala krajinu,“ říká v rozhovoru geolog broumovského geoparku Stanislav Stařík.
Kdyby psal někdo pohádku, těžko by mohl vymyslet lepší jméno pro vesničku za devatero lesy než Končiny nebo Závrchy. Jak se ale říká: to nevymyslíš! Machovské Končiny, osada Závrchy a navíc Skanzen lidové kultury v polské vesnici Pstrążna jsou cílem našich dnešních nedělních toulek.
Nečekané tři medaile z únorové Olympiády dětí a mládeže si domů dovezla Anička Knillová ze SKI Klub Police nad Metují. Příjemně překvapivým umístěním však její úspěšná sezóna neskončila, minulou neděli byla zase „na bedně“, když doběhla třetí na halovém Mistrovství ČR žactva v atletice. Tento víkend, pro změnu zase na lyžích, jede závod Českého poháru v Bedřichově. „V létě, když víc svítí sluníčko, tak mě víc baví atletika, a v zimě, když je sníh, zase lyžování,“ směje se třináctiletá sportovkyně, která druhým rokem studuje osmileté Gymnázium Broumov.
V Páteční štafetě odpovídá Patrik Urban z Meziměstí.
Neděle láká k osamělým toulkám. Vydejte se s námi po pastvinách mezi Teplicemi nad Metují a Zdoňovem, kde k zastavení láká jen křížek mezi stromy, nádherné vyhlídky a také kamenný kruh dvanácti andělů. Trasa dál pokračuje do Hrnčířského údolí a Adršpachu, nebo ji lze stočit na Bukovou horu a zpět do Teplic.
V krajině barokních památek a křížových cest působí trochu cizokrajně. Přesto je křinická Brána času poctou lidem, kteří České země obývali dávno před německými osadníky a benediktinskými mnichy. Obec Křinice v loňském roce zahájila rekonstrukci kamenného portálu, který zde stojí od roku 2000. Opravu vodního prvku, osvětlení a spárování se chystá dokončit letos na jaře.
V Páteční štafetě odpovídá Martin Slavík, vedoucí knihovny v Meziměstí.
Víte, že kousek na sever od Broumovska, na skalnatém ostrohu východního úbočí Suchých hor, stojí nejvýše položený hrad v Polsku? Tedy spíš to, co z něj zbylo. Na Rogowiec, česky Hornšperk, se podíváme v dnešních nedělních toulkách.
„V roce 2019 mi umřela televize. Mám ji tam už jen jako dekoraci. Nejraději si sednu k mikroskopu, pod kterým se mi otevře fantastický svět, který mě úplně naplňuje. Dá se říct, že každý den objevuji něco nového,“ říká fotograf neviditelného světa Jiří Flégr z Otovic. Jeho fascinující fotografie mikrosvěta, konkrétně fosilního planktonu, jsou k vidění do 1. března v broumovské Galerii LokArt.
V Páteční štafetě odpovídá Jana Ticháčková, architektka z broumovského studia Vivid Architects.
Raději nestavte příliš pevně, jsme jen krátkými hosty Země. Tyto verše, i když v němčině, najdete namalované na štítě jedné ze starých roubených chaloupek na Skalce - v malé vesnické památkové zóně v České Metuji. Sem, do zastrčeného údolíčka pod Supími skalami, se vydáme v dnešním díle našich nedělních toulek.
Na Plese pro Broumovsko, který se konal v pátek 7. února v sále Dřevník v broumovském klášteře, byla předána Cena Broumovska za rok 2024. Ocenění získal sedmnáctiletý student Gymnázia Broumov Hugo Hadaš z Pěkova. Spolu s konstruktérem svého padáku Stanislavem Klikarem uletěli 20. října 2024 během 11hodinového letu přes 512 kilometrů a překonali tak stávající světový rekord kategorie EN-C. Hugo se zároveň stal nejmladším pilotem, kterému se podařilo překonat vzdálenost 500 km.
V Páteční štafetě odpovídá Hana Colby ze Strategické rady regionu Broumovsko.
Vítek Šolc z Machova dokázal vyhrát retro závod na jasankách, který se v sobotu 8. února konal v Jánských lázních na oslavách 100 let od prvního Mistrovství světa v lyžování. „Za závodního běžkaře se nepovažuju, ale měl jsem ambice předvést nějaký slušnější výkon,“ říká.