.jpg)
Hrdina z Police si vzal dceru hraběte Guinnesse
- Magazín
- - Sobota, 24. května 2025
Police nad Metují, Praha, Bejrút, Glasgow, Irsko… Životní osudy letce RAF a polického rodáka Františka Švejdara, kterému město minulý týden… Celý článek
Police nad Metují, Praha, Bejrút, Glasgow, Irsko… Životní osudy letce RAF a polického rodáka Františka Švejdara, kterému město minulý týden… Celý článek
V Páteční štafetě odpovídá Kristýna Sukupová z Rožmitálu.
Taky občas rádi vyrábíte hradní záhady? Jeďte se inspirovat na Zámek Grodno! Jeden z nejzachovalejších středověkých hradů v Dolním Slezsku má prostě všechno: komnaty na skále, poklad, mučírnu i krčmu v podhradí. A leží necelou hodinku cesty autem z Broumovska.
V Páteční štafetě odpovídá Veronika Mňuková z Rožmitálu.
V těchto dnech před 80 lety se Helena Plachtová společně s dalšími Čechy vracela z totálního nasazení v Broumově, přes hranice bývalého protektorátu, domů do Police nad Metují. Vlak dojel jen do Teplic nad Metují, dál museli pěšky. „Když jsme přišli nahoru na Ostaš, uviděli jsme, že na polickém kostele vlaje naše vlajka. Všichni jsme se drželi a brečeli jsme,“ vzpomínala pro projekt Paměť národa. Připomeňte si dramatické příběhy posledních dnů 2. světové války v našem kraji na výstavách v Polici nad Metují a Broumově. Výročí uctí také tradiční akce v Martínkovicích.
Toužíte po vzdušné procházce, ale nechce se vám šlapat do kopce? Máme pro vás tip na malý výlet po hřebeni Javořích hor, který vás provede kolem zmizelého kostela, prastarého hraničního kamene až k dřevěným křeslům s královskou vyhlídkou.
Od narození trpí vážným onemocněním, kvůli kterému je zcela odkázán na pomoc druhých. Přes nepříznivé diagnózy si nicméně po celý život udržuje dobrou náladu a obdivuhodný optimismus. Díky pomoci rodičů, prarodičů i technologickému pokroku vystudoval vysokou školu a v současnosti je velmi aktivní na internetu. „Nezvládnu toho sice tolik jako ostatní, ale rozhodně nekončím,“ říká v rozhovoru šestadvacetiletý Daniel Trojan, rodák z Broumova.
V Páteční štafetě odpovídá hasič a lezec Jan Novák z Teplic nad Metují.
Dokonalé jarní počasí provázelo letošní znovuobnovenou Svatojiřskou pouť, která čtvrtým rokem spojuje Martínkovice a Otovice. Sousedská akce nabídla mši v zahradě, debatu s německými pamětníky i pouťové veselí s muzikou a kolotočem.
Evropské hry handicapované mládeže Emil Open se budou letos v červnu konat již po patnácté. Nikol Žáčková na nich reprezentuje Broumov už po čtvrté. Soutěž pro ni znamená hodně (mezinárodní sportovní událost je pro ni velice důležitá) a možnost zúčastnit se, jí změnila život.
V Páteční štafetě odpovídá Linda Krecbachová z Adršpachu.
Velikonoce jsou pro křesťanský svět zdaleka nejdůležitějšími svátky roku. Jejich původ však sahá mnohem dál do minulosti, do doby, kdy i území východních Čech obývali Slované nebo Keltové. Symboly a rituály oslav konce zimy a příchodu plodného období z pradávných dob však přežívají dodnes – jako například vynášení Morany, které se letos podruhé v novodobé historii konalo v Meziměstí.
Na začátku bylo 861 nadějných zájemců, na konci pouze 26 vybraných „Vesmírných kadetů“. Mezi mladé ambasadory projektu Česká cesta do vesmíru se náročným šestikolovým výběrem probojoval i Jan Gruner z Broumova. Ten si 30. března 2025 na palubě speciálně upraveného letadla Airbus 310 vyzkoušel stav beztíže a při něm spoustu fyzikálních experimentů. Student kvarty broumovského gymnázia si sebou jako talisman vzal Rubikovu kostku, jiní si vzali třeba hrací karty (skončily po celém letadle) a umělci zde dokonce zkoušeli speciální choreografii. „Musím ale přiznat, že to nedopadlo úplně podle představ. Ono ovládat své tělo ve stavu beztíže, to není žádná sranda,“ říká mladý nadějný vědec, kterému účast v projektu české vlády na podporu kosmického průmyslu otevřela úplně nové možnosti.
V Páteční štafetě odpovídá Jiřina Hejnová, vedoucí Cechu panen rukodělných.
„Kdysi jsem si říkala, že až budu v důchodu, budu si dělat radost,“ říká malérečka Hana Váňová z Police nad Metují. Dnes její tvorba nedělá radost pouze jí, ale také ostatním – její lidové motivy zdobí nejen kraslice, ale také džbánky, skleničky i hrnky. Pro svoji tvorbu získala certifikát Regionální produkt Broumovska a je vyhledávanou autorkou v Česku i v sousedním Polsku.
V Páteční štafetě odpovídá Petr Novák, starosta obce Otovice.
Celosvětově úspěšná videohra Kingdome Come: Deliverance II má i svou broumovskou stopu. Na středověké hře, které se během prvního dne prodalo víc než milion kopií, pracoval v týmu zvukařů Warhorse Studios i Ondřej Rozum původem z Jetřichova. „Mým úkolem bylo zvukově ztvárňovat určité situace. Například hrozivě se přibližující jezdce na koních nebo soubojový duel na vrcholku kopce,“ vysvětluje absolvent broumovského gymnázia, místní ZUŠ a také Filmové a televizní fakulty AMU, který žije s rodinou v Praze.
Minulou sobotu 29. 4. se mezi půl dvanáctou a jednou hodinou po poledni odehrálo nebeské divadlo v podobě částečného zatmění Slunce.
V Páteční štafetě odpovídá Miroslav Bažant z Meziměstí.
Pracovat společně na zahradě nebo si zajít na běžky? Pro většinu partnerů běžná věc, pro rodiny s dítětem s postižením výjimečný zážitek. Ten si díky službě homesharing (o zkušenosti našeho spolupracovníka Petra Štěpničky jsme psali zde) může dopřát stále více pečujících rodin. Kromě mnoha dalších aktivit a služeb jej organizuje Centrum Orion, které vzniklo před 30 lety v Rychnově nad Kněžnou. Kromě poradenství a terapie zde provozuje i denní centrum a odlehčovací službu. Společně s Královéhradeckým krajem nyní vymýšlí, jak vylepšit služby pro tyto rodiny také na Broumovsku. „Poradenské centrum pro tuto oblast by byla velká pomoc. Jezdíme sice za klienty i do odlehlých oblastí, cesta je to však dlouhá a nákladná. Co se týče pobytového centra, i to by mohlo zřejmě někdy nastat, ale tyhle věci se musí budovat postupně, aby měly smysl a efekt,“ říká Iva Pechancová z Centra Orion, která v oboru pracuje již 40 let jako speciální pedagog, logoped a nyní i průvodce pro homesharing.
V Páteční štafetě odpovídá Jiří Kučera, rodák z Broumova, zabývající se obnovou železničního spojení z Otovic do Tlumačova.
Když se řekne Vambeřice, možná se vám vybaví místní krásná bazilika nebo Vambeřická poutní cesta. Věděli jste však, že jeden z poutníků stojí zkamenělý nad vesnicí? Vydejte se s námi do krajiny skalních hřibů, kde na vás v lese vykouknou Blíženci, Hlava lamy nebo kamenný Fotel.
V Páteční štafetě odpovídá Arnošt Kohl ze společnosti TRAK Rail, která se specializuje na opravy železničních vozidel.
Nedávno odstartoval 29. ročník největší české soutěže, která hodnotí aktivity, rozvoj i společenský život českých vesnic. Premiantem Vesnice roku v našem regionu je obec Suchý Důl, která získala Zlatou stuhu soutěže v roce 2002 a pak opět v roce 2023. „Naše občany hodně stmelila radost nad společným vítězstvím. Zapojili se do příprav, pomáhali, byli při prezentaci. Vítězství jim pozvedlo hrdost,“ říká o přínosech vesnického klání starostka Blanka Klímová, která letos předsedá hodnotící komisi soutěže v Královéhradeckém kraji.
Už 66 let si lidé po celém světě každý rok v první polovině března připomínají výročí Tibetského národního povstání, kdy se obyvatelé této himálajské země poprvé ve velkém vzbouřili proti čínské okupaci. A právě do krajiny modlitebních mlýnků a větrných koníků, do části západního Himálaje, které se přezdívá Malý Tibet, nás zavedou naše dnešní nedělní toulky. Dnes prostřednictvím aktuální výstavy fotografií Dona Fohlera v broumovské galerii LokArt.