Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Domů
  • Zprávy
  • Geopark a cestovní ruch na Broumovsku

Geopark a cestovní ruch na Broumovsku

JUDr. Libuše Růčková Pondělí, 31. října 2011

Místní akční skupina Broumovsko+ uspořádala v pondělí 31. října 2011 v Kreslírně broumovského kláštera schůzku na téma možného vzniku geoparku v našem regionu. Geoparky s podporou UNESCO vznikají po celém světě, v Evropě jich existuje více než 20 v 16 zemích.

Geopark a cestovní ruch na Broumovsku

Geoparkem se může stát území s geologickými jevy zvláštního významu a krásy, které reprezentuje krajinu a její geologickou historii. V území Chráněné krajinné oblasti Broumovsko se nacházejí skalní města s kvádrovými pískovci, Javoří hory vulkanického původu s nálezy polodrahokamů a další svědkové geologického vývoje krajiny. Nalézt je možné navazující biologické jevy jako pozůstatky ledových dob, kořenové krápníky a vzácné živočichy i rostliny. Součástí pozoruhodností, které geoparky nabízejí, jsou rovněž fenomény kulturní, historické a ekologické. Na Broumovsku souvisí s utvářením území jeho osídlování, využívání pískovce a zanechané stavební a architektonické skvosty.

Tyto zajímavosti související s geologickým vývojem jsou v geoparku interpretovány veřejnosti a využívány pro rozvoj geoturismu a udržitelný rozvoj území. Ačkoliv jediným evropským geoparkem na území ČR je Český ráj a národním geoparkem Egreria v západních Čechách, další regiony o vznik geoparku usilují (Vysočina, Jeseníky, Podbeskydí, Labské skály, Železné hory a další).

 

Cílem pondělní schůzky zástupců Dobrovolného svazku obcí Broumovsko, Podnikatelského klubu, CHKO, Agentury pro rozvoj Broumovska, obce Adršpach, města Teplice nad Metují, MÚ v Broumově a Místní akční skupiny Broumovsko+ byla diskuze o rozsahu území, kterému bude navrženo zpracovat žádost ke vzniku geoparku. Tímto územím bylo zvoleno území CHKO Broumovsko s prioritou území obcí spolupracujících v rámci DSO Broumovsko a DSO Policko. Dlouhá diskuze byla věnována nosnému tématu území, protože Broumovsko nabízí řadu námětů: pískovec, vodní zdroje, broumovský klášter a Dientzenhoferovy kostely, vesnické statky, divokou přírodu i kulturní krajinu – kontrasty i souznění. Z těchto námětů bude nosné téma vycházet. Ochrana přírody jako součást státní správy je úkolem Správy chráněné krajinné oblasti Broumovsko.

Geopark přináší pro území možnost turisticky využívat přírodní i kulturní zajímavosti regionu způsobem neohrožujícím jejich budoucnost. Značka geoparku by mohla pro Broumovsko přinést rozvoj cestovního ruchu tak, aby turisté nepřijížděli pouze na jednodenní návštěvy Adršpašsko - teplických skal nebo broumovského kláštera. S rozvojem cestovního ruchu souvisí i další příležitost pro rozvoj služeb a vznik pracovních míst.

Foto Jan Šrytr

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)