Jetřichovská škola se vrátila o sto let zpět
Na Základní škole Jetřichov se rozhodli, že 100. výročí od založení Československé republiky oslaví originálně. Celý týden probíhal klasický projekt, během kterého si připomínali významné osobnosti a události tohoto období. V pátek 26. října vše vyvrcholilo akcí Škola před 100 lety.
"Připravili jsme třídu - lavice do řad (to u nás není obvyklé, děti normálně pracují v "hnízdech"), zakryli jsme všechny moderní vymoženosti (PC, TV, magnetické tabule, atd), po třídě rozvěsili staré školní obrazy z půdy, nechyběl kříž a obraz TGM a také jeden vzácný obraz "Zákon ze dne 26. února 1930". Do školy jsme my učitelky přišly v dobovém oblečení, některé děti také. Den jsme začaly typickým pozdravem "Pochválen buď Ježíš Kristus" (opakovaly jsme ho před každou hodinou, aby si ho děti zapamatovaly) a ranní modlitbou z dobové modlitební knížky v krásném starém jazyce. Ostatně tou "staročeštinou" jsme na děti mluvily celý den. Pak už následovaly čtyři vyučovací hodiny: Jazyk mateřský, Počty, Krasopis a Přírodozpyt. Všechny náměty jsme čerpaly z dobových originálních učebnic a sešitů po mé babičce. Kromě nich jsme měli ještě dobové kalendáře, noviny, památníky, fotografie a dopisy - hotové muzeum! Ale hlavně ta atmosféra!" popsala zajímavý pokus ředitelka školy Mgr. Marie Hanzlíková.
Podle jejích slov děti okamžitě přistoupily na "hru" aniž by na to byly předem připraveny. Seděly celý den jako přibyté, ani nemukly, hlásily se a makaly na 150 procent. Žáci s dysfunkcemi a mentálním postižením nepotřebovali žádné úlevy a asistenty a s přehledem zvládali to, co ostatní. Dysgrafik zvládl hodinu krasopisu nejlíp ze všech! Celý den se psalo inkoustovým perem. Při sebemenším špitnutí nebo chybičce šli okamžitě do kouta na polínka nebo do oslovské lavice.
"Měly jsme s kolegyní obavy, že se to zvrhne ve všeobecné zlobení, jen aby si to mohli všichni vyzkoušet. Ale oni nám naprosto vytřeli zrak, jak to vzali všechno vážně, i když věděli, že je to jen jednodenní zábava. Byla také společná snídaně: melta a rohlík, jak to tehdy dostávali přespolní žáci. Děti byly nadšené, krasopis a psaní inkoustovým perem budeme muset pro velký úspěch opakovat," dodala Marie Hanzlíková.