Pamětníci z Broumovska vyprávějí pohnuté příběhy 20. století
V pátek 22. března od 16 hodin se v multifunkčním sále klášterního Dřevníku v Broumově uskuteční slavnostní prezentace projektu Příběhy našich sousedů. Ten přibližuje vzpomínky osmi pamětníků z Broumovska, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století.
Do projektu Příběhy našich sousedů, který se v Broumově konal letos podruhé, se zapojilo celkem osm týmů ze šesti škol. Pod vedením svých učitelů zaznamenali pamětnická vyprávění žáci ze ZŠ a MŠ Police nad Metují, ZUŠ Police nad Metují, Gymnázia Broumov, ZŠ Masarykovy a ZŠ Hradební v Broumově, ZŠ a MŠ Teplice nad Metují. V průběhu šesti měsíců žáci a studenti nejprve natáčeli vyprávění místních pamětníků a dohledávali dokumentární materiály k jejich příběhům. Ze shromážděných podkladů pak vytvořili vlastní dokumentární díla, která odborné i široké veřejnosti představí právě na slavnostní prezentaci.
Děti zpovídaly například polického rodáka, běžce na lyžích, olympionika Jiřího Berana, vyslechly si příběh o křinickém sedlákovi Zdeňku Rosovi, který byl spolu s dalšími nespravedlivě odsouzen v komunistickém procesu v 50. letech, nebo příběh pana Františka Jaroše, který v srpnu 1968 zůstal 5 dní na skále Milenci v Adršpachu a držel hladovku proti vpádu cizích vojsk. Na 68. rok vzpomínala ve svém vyprávění také paní Miroslava Moravcová. Další příběhy 20. století vypráví Marie Kollertová, Jaroslav Macoun, Jaroslav Netík a Jindřich Novotný.
V rámci slavnostního odpoledne odborná porota ve složení Eva Vodochodská (historička), Karolína Gottsteinová (pedagožka) a Hanka Valentová (editorka) posoudí zpracovaná dokumentární díla týmů i jejich prezentace před publikem a vybere tři vítězné projekty. Nově bude udělena také cena poroty, kterou získá tým za originalitu. Prezentace v klášterním Dřevníku v Broumově je zdarma přístupná veřejnosti.
Projekt Příběhy našich sousedů na Broumovsku je realizován pod taktovkou neziskové organizace Post Bellum ve spolupráci se Vzdělávacím a kulturním centrem Klášter Broumov. Projekt podpořily Města Broumov, Teplice nad Metují a Police nad Metují. Od roku 2012 do ledna 2019 se do projektu Příběhy našich sousedů v celé České republice zapojilo už 661 českých škol s 4234 žáky a studenty, kteří zdokumentovali na tisícovku pamětnických příběhů. Cílem nebylo zapojit jen elitní školy a nejnadanější žáky, ale zpřístupnit touto formou moderní dějiny co nejširšímu okruhu čtrnáctiletých a patnáctiletých žáků a studentů.
Výsledné dokumenty je možné zhlédnout na webu www.pribehynasichsousedu.cz.