Studenti hradeckého gymnázia zpracovali příběh chartisty Stanislava Pitaše a podle rozhodnutí poroty byli nejlepší
Závěrečná prezentace vzdělávacího projektu Příběhy našich sousedů se konala v pátek 29. března v aule Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové. Jako nejlepší byl vyhlášen příběh chartisty a disidenta Stanislava Pitaše, který zpracovali studenti Gymnázia Boženy Němcové v Hradci Králové.
Poslední březnový páteční podvečer patřil na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové nejen studentům, ale i pamětníkům. V rámci Pedagogických dnů se tu konala závěrečná prezentace projektu Příběhy našich sousedů, který na středních školách v pěti městech od září loňského realizovala nezisková organizace Post Bellum díky finanční podpoře Královéhradeckého kraje a ve spolupráci s Pedagogickou fakultou hradecké univerzity a centrem podpory uměleckých aktivit Impuls Hradec Králové.
Slavnostní večer ve fakultní aule zahájili svými proslovy hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán a ředitel východočeské pobočky Paměti národa Tomáš Heller. Pak už se slova ujali sami studenti z Dobrušky, Hořic, Náchoda, Dvora Králové nad Labem a Hradce Králové a přítomné diváky postupně seznámili s příběhy deseti pamětníků, které během půl roku natočili a zpracovali. Studenti pouštěli vlastní minutové medailonky pamětníků, které doplnili živým vystoupením.
To vše pozorně sledovala odborná porota ve složení Jaroslav Najbert, historik při Ústavu pro studium totalitních režimů, František Vaníček, děkan Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové, a Adolf Adler, režisér a profesor dokumentární tvorby na FAMU. Porotci měli za úkol vybrat tři nejlepší týmy, již předem ohodnotili také studentské videoreportáže, které jsou zveřejněné na www.pribehynasichsousedu.cz.
Nejvíce se porotcům líbila práce týmu z Gymnázia Boženy Němcové v Hradci Králové, který zpracoval příběh disidenta a chartisty Stanislava Pitaše. Na druhém místě se umístili studenti z náchodské Střední průmyslové školy stavební a Obchodní akademie arch. Jana Letzela, kteří zaznamenali osudy Jaromíry Kočnarové, dcery rodiny skrývající během druhé světové války ruské a české partyzány. Třetí místo obsadil tým z Hořického gymnázia, který si za svou pamětnici zvolil atletku a mistryni Evropy v běhu na 1 500 m z roku 1969 Jaroslavu Jehličkovou.
Ceny, které vítězným týmům věnovaly Laser game Hradec Králové, Vzdělávací a kulturní centrum Klášter Broumov, centrum uměleckých aktivit Impuls Hradec Králové a společnost Mindok, předali náměstkyně hejtmana Martina Berdychová, ředitelka Impulsu Martina Erbsová a děkan hradecké Pedagogické fakulty František Vaníček. Všichni zapojení studenti pak obdrželi drobné ceny od partnerů projektu.
Videoreportáže studentů odvysílá východočeská televize V1 v rámci pořadu Paměť národa východních Čech a na projekt navazuje venkovní výstava zdokumentovaných příběhů, která je až do 11. dubna k vidění u vstupu do Pedagogické fakulty UHK. Poté bude výstava putovat po jednotlivých městech: Dvůr Králové nad Labem 11. - 25. dubna, Hořice 25. dubna - 9. května, Náchod 9. - 23. května, Dobruška 23. května - 6. června, Hradec Králové 6. - 20. června.