Studentský tým z hradeckého gymnázia zpracovává životní příběh chartisty Stanislava Pitaše
Broumovský chartista, dcera rodiny ukrývající partyzány, mistryně Evropy v běhu z roku 1969 či pamětník represí v průběhu války v Jugoslávii. To jsou čtyři z deseti pamětníků, kteří se dobrovolně ocitli před kamerou, aby jejich vzpomínky zachytili studentští dokumentaristé z východních Čech.
Deset středoškolských týmů z pěti měst v Královéhradeckém kraji se od září zapojilo do projektu Příběhy našich sousedů a většina už má to nejtěžší, tedy samotné natáčení pamětníků, za sebou. Projekt realizuje nezisková organizace Post Bellum s podporou Královéhradeckého kraje, partnery projektu jsou umělecké centrum Impuls Hradec Králové a Univerzita Hradec Králové.
"Do projektu Příběhy našich sousedů jsem se zapojil poprvé a prozatím to vnímám jako velmi povedený krok. Vidět nadšení studentů po rozhovoru se "svým" pamětníkem, jejich dychtivost po dalších informacích a zapálení pro práci v projektu je snad snem každého učitele," hodnotí dosavadní průběh projektu učitel Pavel Lehar z hradeckého Gymnázia Boženy Němcové.
V minulých měsících studenti ze středních škol v Hradci Králové, Náchodě, Dobrušce, Hořicích a Dvoře Králové nad Labem absolvovali dokumentaristické školení, kde se učili vést rozhovor s pamětníkem a pracovat s technikou. Následně sami natočili na videokamery vzpomínky pamětníků ze svého okolí a nyní pracují na tom, aby z velkého množství materiálu vytvořili několikaminutový televizní dokument.
"Jsme velice rádi, že máme možnost se takového projektu účastnit, protože nám přináší nový, bližší pohled na věc. Je nám ctí, že jsme měli příležitost seznámit se s tak významnou osobností, vyslechnout si jeho příběh a mít možnost ho dále šířit," komentuje svoje zapojení do projektu studentský tým z hradeckého Gymnázia Boženy Němcové, který zpracovává životní příběh chartisty Stanislava Pitaše.