V Meziměstí je třetí nejkrásnější nádraží roku 2018
Minulý pátek se již po dvanácté slavnostně vyhlašovaly výsledky soutěže o titul Nejkrásnější nádraží České republiky. Na třetím místě se po hlasování veřejnosti umístilo nádraží v Meziměstí.
Setkání zástupců nádraží, která postoupila do finále, a všech pozvaných hostů se již tradičně odehrává v reprezentativních prostorách Valdštejnského paláce, sídla Senátu Parlamentu ČR. Soutěž probíhá pod záštitou předsedy Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova Miroslava Nenutila a děkana ČVUT v Praze Fakulty dopravní Pavla Hrubeše.
Letos veřejnost navrhla na titul Nejkrásnější nádraží ČR celkem 47 stanic. Do finále postoupily Blíževedly, Černý Kříž, Hrádek u Sušice, Litoměřice horní nádraží, Lomnice nad Popelkou, Meziměstí, Nové Hrady, Štěpánov, Turnov a Veřovice. Vítěze z nich opět volila veřejnost. Celkem bylo přijato 17 009 platných hlasů, 12 019 na webu a 4 990 z hlasovacích archů. Slosování hlasovacích archů přineslo jednomu vítězi kilometrickou banku Českých drah na 2000 km a deseti dalším rodinnou vstupenku do Království železnic.
Nejkrásnějším nádražím roku 2018 se stávají Blíževedly v Libereckém kraji s celkovým počtem 7 356 platných hlasů. Převzaly štafetu od loňského vítěze, stanice Doksy. Stříbro získaly Litoměřice horní nádraží se 6 392 hlasy a bronz Meziměstí s 862 hlasy.
Cenu generálního ředitele SŽDC převzala stanice Litoměřice horní nádraží přímo z rukou generálního ředitele SŽDC Jiřího Svobody. "Soutěž o titul nejkrásnější nádraží už více než deset let ukazuje podobu naší železnice, která potěší nejen drážní nadšence. Přináší příklady, které jsou hodny následování. V této souvislosti si troufám
tvrdit, že nejde o žádné výjimky, protože hezky vypadajících nádraží stále přibývá. Za něco málo přes dva roky, kdy jsou v naší správě, jsme již dokázali řadu z nich opravit," říká generální ředitel Správy železniční dopravní cesty Jiří Svoboda.
Slavnostní udílení cen proběhlo v důstojném a přátelském duchu. Program prozářily svým vystoupením děti ze Základní umělecké školy v Doksech, jejichž nádraží bylo vítězem ročníku 2017, fanfárami studenti Konzervatoře Jana Deyla, občerstvením Střední odborné učiliště Domažlice a už svou pouhou přítomností osobnost velmi očekávaná a s nadšením přijatá – herec Tomáš Hanák. Je spjat se železnicí prostřednictvím oblíbené hospůdky v Nižboru. Nádraží a železnice tak hrají významnou roli v jeho osobním i profesním životě. A jejich osud mu rozhodně není lhostejný, což
ostatně dokázal přemístěním celého velkého dřevěného nádražního skladu z r. 1899 z Vráže u Berouna o celých 12 km do Nižboru...
Soutěž pořádá Asociace Entente Florale CZ – Souznění, z.s., ve spolupráci se Spolkem ŽelPage, spolupracují Plzeňská dráha, z.s., a Mikroregion Konstantinolázeňsko, Správa železniční dopravní cesty, s.r.o., České dráhy, a.s., Posázavský Pacifik, Království železnic, Jindřichohradecké místní dráky, Propamátky, časopis Naše rodina, KŽC doprava a další.
"Soutěž přináší viditelné výsledky, a to jí dává smysl. Velmi si vážíme práce lidí na železnici a touto soutěží jim za ni děkujeme. Těší nás zájem o zachování historických budov, pokud je to z bezpečnostního hlediska možné, a také dobrá vůle obcí a měst spolupracovat. Cenná je pro nás snaha SŽDC podle možností rekonstruovat i malá nádraží a hledat nevyužitým částem novou náplň. Velká i malá nádraží, majáky ve struktuře obcí a měst, by totiž měla zůstat živá," uvádí Drahomíra Kolmanová, iniciátorka projektu a ředitelka Asociace Entente Florale CZ – Souznění.
Foto archiv soutěže