Vznikly webové stránky, které koordinují odpor proti průzkumu plynu na Broumovsku
Na Broumovsku, Náchodsku i Trutnovsku se v posledních dnech vzedmula vlna odporu proti uvažovanému průzkumu ložisek plynu v těchto regionech. Jedním z kroků protestu je vznik webových stránek www.ne-plyn.hys.cz , které mají veřejnost informovat o samotném problému i o krocích, které iniciátoři odporu podnikají.
.jpg)
Také na Facebooku vznikl z iniciativy Josefa Matyáše profil NE těžbě břidlicového plynu na Trutnovsku, Broumovsku a Náchodsku, kde je už skoro 600 zúčastněných a skupina stejného názvu, kterou sdílí 77 sympatizantů a kde se vyjadřují lidé se svými názory. "Pomozte prosím všichni zabránit dalšímu šílenému nápadu naší všehoschopné vlády, která se ve jménu všemocného mamonu pokouší zničit jeden z krásných koutů naší republiky, který ještě neukázal všechna svá tajemství," píše Vladimír Čáp a za příklad dává podzemní labyrint Poseidon v Teplických skalách.
Na stránkách Našeho Broumovska je vypsána anketa Byli byste pro těžbu plynu na Broumovsku?, kde můžete přidat svůj hlas. V tuto chvíli 89% čtenářů hlasovalo proti těžbě.
O tom, že Náchod nesouhlasí s těžbou břidlicových plynů ani s provedením průzkumných vrtů jsme již informovali. Podle informace náchodské tiskové mluvčí Niny Adlof starosta Náchoda Jan Birke, který průzkum na území města ani v regionu v žádném případě neschvaluje, jednal v Hradci Králové s předsedou představenstva Vodovodů a kanalizací (VaK) Hradec Králové Františkem Barákem. Ten rovněž potvrdil, že nejde o problém pouze obyvatel Náchodska, ale i Hradce Králové, ti všichni mohou mít v budoucnosti problémy s kvalitou vody. "Problematika těžby nabývá mnohem větších rozměrů a rizika spojená s těžbou jednoznačně převažují. Nikoho z nás by neměl tento záměr nechat klidným, proto se s informacemi o zamýšlené těžbě obrátím dopisem i na své polské kolegy. První koho oslovím, bude starosta partnerského města Kudowa Zdroj Czesław Kręcichwost, který podle mého názoru bude mít o zdroje minerálních vod na svém území rovněž vážné obavy a mohl by nás v našem nesouhlasném stanovisku podpořit," dodal Jan Birke.
Ústy místostarosty Police nad Metují Jiřího Škopa vyřkla svůj postoj i polická radnice: "Jsme připraveni naše území bránit, a to všemi prostředky, které se nám za tímto účelem nabízejí, tedy prostředky právní, spočívající v řádných a mimořádných opravných prostředcích proti rozhodnutí Ministerstva životního prostředí (MŽP), a dále spočívající v systému žalob ve správním soudnictví. Skutečnost, že se průzkumné práce mohou dotýkat i jednoho ze základních práv, které je deklarováno Listinou základních práv a svobodd – tedy práva na příznivé životní prostředí – není vyloučena ani možnost podání ústavní stížnosti, či žaloby u Soudu pro lidská práva. Pevně věřím, že o takovou reklamu nestojí jak společnost Basgas Energy Czech s. r. o., tak samotná Česká republika.
Nicméně, věřme, že konečnému zamítavému stanovisku pomohou i závěry průzkumu prováděného v území v 80. letech (zjišťování možnosti těžby uhlí), kdy bylo zjištěno, že těžba v našem území je ekonomicky nevýhodná."
Celé znění k tématu těžby plynu na Policku si můžete přečíst zde .
Také Meziměstí od počátku vyjadřovalo nesouhlas. Proti rozhodnutí MŽP podalo i Meziměstí svůj rozklad (v občanské mluvě odvolání). Upozorňuje v něm na údajná pochybení a požaduje, aby vydané rozhodnutí bylo zrušeno. "Město Meziměstí konstatuje, že v postupu MŽP spatřuje zásadní porušení §36 a §38 správního řádu, protože MŽP pouze požádalo účastníky řízení o stanovisko k uvedené věci v určeném termínu. K žádosti o stanovisko poskytlo MŽP nedostatečné (dá se říct až zavádějící) informace o všech možných následných činnostech a nesdělilo, kdy a kde je možné nahlížet do spisu. Většinu informací jak o společnosti samé, tak o způsobu těžby a jeho eventuálním dopadu na životní prostředí si město muselo zjišťovat z internetu. Město také nesouhlasí se zdůvodněním veřejného zájmu. Stanovení ochranných pásem vodních zdrojů je vždy veřejným zájmem a MŽP by mělo za všech okolností dbát o ochranu životního prostředí a přírodního bohatství, kterým voda beze sporu je. Z těchto důvodů město Meziměstí navrhuje, aby vydané rozhodnutí bylo zrušeno," uvádí v prohlášení města starostka Eva Mücková.