Euroregion Glacensis slaví 15 let činnosti
V minulých dnech tomu bylo již 15 let, kdy byla v Hradci Králové podepsána Rámcová smlouva mezi sdružením Stowarzyszenie Gmin Zemi Klodzkiej a Regionálním sdružením příhraniční spolupráce Čech, Moravy a Kladska o založení euroregionu s názvem Euroregion Pomezí Čech, Moravy a Kladska - Euroregion Glacensis (EG).
.jpg)
Tomuto aktu předcházela celá řada kroků, jedním z nich bylo právě založení Regionálního sdružení příhraniční spolupráce Čech, Moravy a Kladska, kdy u podpisu smlouvy stálo několik českých starostů, konkrétně starosta z Náchoda, Rychnova nad Kněžnou, Orlického Záhoří a Police nad Metují a primátor Hradce Králové. Euroregion Glacensis patří k jednomu ze šesti euroregionů, které působí na česko - polských hranicích. Sídlem EG je na české straně Rychnov nad Kněžnou a na polské straně Kladsko.
A právě v Rychnově nad Kněžnou v prostorách Hotelu Studánka se konala 8. prosince u příležitosti 15. výročí založení EG mezinárodní česko - polská konference. Záštitu nad konferencí převzal Jan Sechter, velvyslanec České republiky v Polsku a Jan Pastwa, velvyslanec Polské republiky v České republice.
V dopolední části konference se hodnotila uplynulá spolupráce a vrcholem dopoledního bloku bylo uzavření nových partnerských smluv mezi Obcí Libchavy a Gminou Strzelin, mezi Městem Janské Lázně a Gminou Polanica Zdrój a na závěr podpis česko - slovenské smlouvy o spolupráci mezi agenturou Regional Development Agency a sdružením Vidiecky parlament na Slovensku.
Odpolední dva bloky přednášek se tématicky věnovaly česko - polské spolupráci a budoucnosti kohezní politiky po roce 2014. V prvním bloku Ryszard Gladkiewicz z Vratislavské univerzity a Ondřej Felcman z Filosofické fakulty UHK představili výsledky své historické práce s názvem „Kladsko jako objekt společného česko - polského bádání - výsledky a perspektivy". Jan Birke, starosta Města Náchoda, přednesl návrh řešení dopravy v Náchodě jako významného tranzitního uzlu. Sekretář polské části EG Radoslaw Pietuch spolu se sekretářem české části Jaroslavem Štefkem představili vize budoucnosti Euroregionu Glacensis.
Druhý blok odpoledních přednášek se zaměřením na budoucnost kohezní (soudržné) politiky zahájil poslanec Evropského parlamentu Oldřich Vlasák a představil možný vývoj po roce 2014. Závěr přednášek patřil Jaroslavě Vránové z ministerstva pro místní rozvoj, která představila předpoklad vývoje Operačního programu přeshraniční spolupráce ČR – PR v letech 2014 – 2020.
V rámci konference bylo také vyhlášeni vítězů soutěže o nejlepší česko - polská partnerství za uplynulých 15 let existence EG. Soutěž byla vyhlášena v červenci letošního roku a šanci měli všichni, kdo se do soutěže přihlásili se svými partnery.
Předseda EG Miroslav Kocián k uplynulému období dodal: „Euroregion Glacensis, prokázal za 15 let své existence, že prvotní idea, založit na česko - polském pomezí organizaci, která podnítí vzájemnou spolupráci, byla správná a smysluplná. Těch uplynulých 15 let bylo naplněno intenzivní prací všech, kteří stáli v čele EG, ale také mnoha dalších starostů a pracovníků úřadů, kteří svou každodenní práci na poli přeshraniční spolupráce pomáhali utvářet obraz euroregionu."
„Rád bych touto cestou poděkoval všem představitelům, kteří byli u zrodu Euroregionu Glacensis a pomohli přes tehdejší odpor založit tuto společnost. Myslím, že dnešní den byl důstojnou oslavou úspěchů, které se podařilo za toto období dosáhnout. Jsem potěšen, že jsme se stali symbolem dobré značky a daří se nám zvyšovat důvěryhodnost naší organizace ve vztahu k centrálním orgánům státní správy. Na druhou stranu je třeba hledat nové směry a zvyšovat povědomí o možnosti přeshraniční spolupráce mezi běžnými občany a zejména mezi nastupující generací," dodal Jaroslav Štefek, sekretář Euroregionu Glacensis.