Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Kostel sv. Jiří a Martina, Martínkovice

Kostel sv. Jiří a Martina, Martínkovice

Adresa: 549 73 Martínkovice
Web:www.broumovfarnost.cz
GPS souřadnice:50°33'34,42"N
16°21'45,376"E

Kostel sv. Jiří a Martina stojí na návrší nad řekou Stěnavou uprostřed hřbitova. Dříve na jeho místě stával dřevěný kostelík, který je v pramenech poprvé uváděn k roku 1384 a v polovině 17. století k němu byla přistavena raně barokní věž. Ta se dochovala i po barokní přestavbě kostela v letech 1692–98. Jako jediný z celé broumovské skupiny je martínkovický kostel dílem stavitele Martina Allia, který již předtím na žádost opata Sartoria uskutečnil barokní přestavbu broumovského klášterního kostela sv. Vojtěcha.

Kostel v Martínkovicích je založen na půdorysu řeckého kříže. Střední část lodi vrcholí kopulí, kde všechny plochy posloužily jako prostor pro freskovou výzdobu Felixe Antonína Schefflera, zpodobňující výjevy ze života Panny Marie, sv. Jiří a sv. Martina. Hlavní oltář je ozdoben sochami sv. Vavřince a sv. Štěpána ze začátku 18. století. V roce 1990 byl martínkovický kostel vykraden, zloději si odnesli několik vzácných soch, včetně dřevěných figurek z chrámového betléma. Kostelní varhany jsou jedny z nejcennějších, které se na Broumovsku dochovaly téměř v původním stavu. Autorem nástroje z roku 1769 byl broumovský varhanář Franz Süssmuth. V nedávné době prošel kostel generální opravou, kterou finančně zajistilo Ministerstvo kultury ČR, církev a také obec Martínkovice.

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Plchová
Telefon: +420 734 257 512
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)