Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Akce
  • Výstava obrazů Petra Samka - Proměny

Výstava obrazů Petra Samka - Proměny

Malíř Petr Samek patří bezesporu ke stálicím regionální výtvarné scény. A jeho tvorba přesahuje hranice regionu i státu. Stačí se jen podívat, kde všude byly jeho obrazy k vidění: Švédsko, Německo, Polsko, Rakousko, Švýcarsko, Kuvajt nebo Spojené arabské emiráty. Z českých třeba v Hradci Králové, Brně, Praze, Trutnově, Českých Budějovicích, Olomouci nebo Vyškově. A samozřejmě v rodném Náchodě. Nezapomenutelná byla jeho výstava v Muzeu války 1866 v Chlumu u Hradce Králové, kde roku 2016 ke 150. výročí bitvy u Chlumu vystavil patnáctidílný cyklus obrazů.

Základní inspirace pro jeho tvorbu je v podstatě klasická: krajina, člověk a žena. Ale díky expresivnímu pojetí vznikají díla, kde je realita inspirace mírně potlačena a povrch se dostává vlastní požitek bez ohledu na jakékoliv konvence. Samotná realita je často deformována, čímž zvyšuje efekt požitku.

Petr Samek v letošním roce oslaví významné životní jubileum. Ale výstava nazvaná „Proměny“ není bilanční, ani si neklade za cíl retrospektivně představit autorovu tvorbu. Právě naopak: zaměřuje se na jednu „dějovou linku“ Samkovi tvorby. V ní je absolutním centrem asi nejstarší umělecká inspirace, kterou je žena. Petr Samek so svých pláten vtiskává nejen ženu jako umělecký objekt, ale doplňuje ji o své prožitky a vzpomínky a je jen a jen na návštěvníkovi výstavy, zda dá přednost samotné ženě, nebo se zaměří na autora. S trochou nadsázky lze konstatovat že na výstavě „Proměny“ je to půl na půl.

Vernisáž, která proběhne 23. 5. od 18:00 hod. hudebně doprovodí Petr Brunner na flétnu.

Výstavu pořádá v rámci projektu Nová Terasa 2024 spolek Apeiron s podporou Města Police nad Metují a Merkur Police o.p.s.

Otevřeno denně 9:00 – 17:00. Vstupné dobrovolné.

Výstava potrvá do 23. 6.

Místo konání
Výstavní síň Zelený domeček

Výstavní síň Zelený domeček

Výstavní síň Zelený domeček se nachází naproti Muzeu papírových modelů v patře nad kavárnou. Zelený domeček nabízí výtvarné výstavy nejen už etablovaných výtvarníků, ale i tvorbu místních autorů.

Detail místa
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)