Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Lidé
  • Názory
  • Najde se v Broumově prostor pro oficiální pietní místo?
banner

Najde se v Broumově prostor pro oficiální pietní místo?

Text a foto Petr Štěpnička

Středa, 13. března 2024

Najde se v Broumově prostor pro oficiální pietní místo?

Na náměstí v Broumově se objevil pomníček Alexeje Navalného, po krátkém čase byl zase odstraněn. Pomohl by přetrvání piety oficiální prostor?

Nedávno otřásla světem zpráva o smrti Alexeje Navalného, ruského aktivisty, který byl dlouhodobě vězněn coby hlavní odpůrce Putinova režimu. Mnozí z nás pocítili touhu uctít památku tohoto statečného člověka alespoň symbolicky, zapálením svíčky. Kam však v Broumově zajít? Intuitivně člověk zamíří na náměstí, kde se podobné pietní plácky objevují u Morového sloupu. Zakládá je například Stanislav Pitaš, bývalý disident a jeden z mála místních aktivistů: „Dělám to již řadu let, třeba ve spojitosti s výročím upálení Jana Palacha. Byl bych rád, kdyby v Broumově podobné místo vzniklo, a to nejen v provizorní formě,“ řekl pro Naše Broumovsko.

Stanislav Pitaš k Morovému sloupu umístil rovněž fotografii Alexeje Navalného, ta však několik hodin poté zmizela. Někomu zřejmě vzpomínka na ruského opozičníka nebyla po chuti. Zajímalo mě proto, kolik lidí o tomto místě vědělo a jaký je jejich názor na podobné pomníčky, jež jsou narychlo zřízené na veřejném prostranství. Z devíti dotázaných – z nichž nikdo nevyjádřil vyloženou touhu být jmenován – o daném místě věděli pouze tři lidé, z toho dvě dámy ve středním věku. Ty se ochotně rozpovídaly a příslušnou otázku rozvinuly na téma „vandalství na Broumovsku“. „Nepřekvapuje nás, že fotku někdo strhnul. Podobné incidenty jsou v Broumově běžné, nedávno někdo zničil posezení na cyklostezce, předtím na cestě do Meziměstí, v místním parku zase sedí pobudové. Člověk, aby měl strach tudy večer jít.“ Zbývající respondenti o pietním místě buď nevěděli, nebo politikovo jméno neznali, existence vzpomínkového místa jim však údajně nevadí.

Oficiálně zřízený vzpomínkový koutek by tedy teoreticky plnil i funkci naučnou. Mnozí by se mohli začít zajímat o jméno zesnulého a zpětně docenit jeho činy. Fotka Navalného je v době psaní tohoto článku (11. března) opět součástí spontánně vytvořeného zákoutí u Morového sloupu. Otázkou je, jak dlouho tam vydrží. Na oficiálně zřízeném místě bychom možná podobné obavy mít nemuseli. 

Tento článek vznikl v rámci workshopu Simulátor žurnalistiky pořádaném Naším Broumovskem. Workshop podpořil Journalismfund Europe ve výzvě Local Media for Democracy.

 

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)