Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Lidé
  • Broumovsko Plus
  • Barbora Černíková: Vzájemné setkávání mi dává smysl
banner

Barbora Černíková: Vzájemné setkávání mi dává smysl

Michaela Plchová, foto archiv B. Černíkové

Sobota, 11. prosince 2021

Barbora Černíková: Vzájemné setkávání mi dává smysl

Minulý týden se veřejnost dozvěděla, kdo zvítězil v grantové soutěži Máme rádi Broumov(sko). Na stránkách Našeho Broumovska si postupně představíme jednotlivé vítěze, kterých bylo 7+1. Na páté místo se se svým projektem na vybudování místa pro setkávání a cvičení a komunitní zahrady v Broumově dostala Barbora Černíková. 

Váš projekt vyneslo hlasování na 5. místo, hlasovalo pro něj 162 lidí. Překvapilo Vás to? Máte radost?

Úplně překvapená nejsem a radost mi trochu kalí nejistota, zda projekt půjde uskutečnit na vyhlédnutém místě. Zde má totiž dojít k demolici přilehlého objektu, jejíž termín mi však není zatím znám, bude tedy možná nutné najít jiný vhodný prostor. Budu vděčná za jakýkoli tip.

 

Jak se zrodil nápad na vybudování komunitního centra v Broumově?

Mimo jiné mě inspirovala kniha vypůjčená z broumovské knihovny – Beton a hlína, Rozhovory o šetrnosti a udržitelnosti ve městě. Autorka Viktorie Hanišová v ní prostřednictvím třinácti rozhovorů zachycuje rozmanitou snahu lidí žít udržitelně a zodpovědně i v hektickém prostředí měst. Zpovídá nadšence z komunitních zahrad i aktivisty ze zahrádkářských kolonií, pražské včelařky, organizátory kompostovacích systémů či provozovatele bezobalového obchodu. I když se jejich osudy a přístupy liší, v jednom ohledu mají všichni jasno. Na kritickou otázku „Co dělat?“ odpovídají jednoznačně: „Něco!“

Zvláště v dnešní době mi dává smysl společné setkávání a vzájemná podpora lidí, kteří již nechtějí být závislí na neudržitelném systému. Přes patnáct let studuji různé výživové systémy, zejména makrobiotický způsob stravování, přirozený přístup ke zdraví a nemoci, principy rovnováhy a energetické hodnoty stravy. Stejnou dobu se zajímám o permakulturní zahradničení. Před třemi lety jsem se začala zabývat čínskou medicínou, zejména využitím léčebného systému čchi-kung. Pravidelné cvičení probíhá v několika obcích na Broumovsku, je možné domluvit i individuální konzultace.

 

Jaký bude první krok?

V prosinci proběhnou nejméně tři schůzky potenciálních zájemců o vytvoření komunity. Plánované termíny jsou 13. 12. v 15 hodin, 15. 12. ve 13 hodin a 19. 12. v 9 hodin v bývalém bistru La Punta, Hradební 94, Broumov. Přihlásit se je možné předem na e-mail: cerbar@seznam.cz, změna termínů je možná a zájemce o ní budu informovat. Na schůzkách se domluvíme na dalším postupu ohledně pronájmu prostor, a třeba objevíme další místa, která by se dala v Broumově pro vytváření komunitních zahrad využít.

 

O PROJEKTU

5. místo – 162 hlasů
Barbora Černíková: Broumov – místo pro setkávání a cvičení, komunitní zahrada, poradenské centrum
Místo: Broumov
Udělená částka: 30 000 Kč

Cílem projektu je vytvoření místa pro setkávání, založení komunitní zahrady a poradenského centra. V rámci projektu bude vybráno místo pro setkávání, založena komunitní zahrada (zaměřená zejména na pěstování bylin, divoké zeleniny a ovoce v městské zástavbě), provozováno poradenské centrum, kde si lidé budou moci vyměňovat své zkušenosti týkající se zahradničení, zdraví a životního stylu a učit se zpracovávat případné výpěstky ze zahrady. Na vybraném místě bude probíhat pravidelné cvičení čchi-kungu, přednášky, diskuse, konzultace.

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)