Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Lidé
  • Broumovsko Plus
  • Julinka: Společnou prací pro zachování krajiny dalším generacím
banner

Julinka: Společnou prací pro zachování krajiny dalším generacím

Michaela Plchová, foto archiv Julinky

Úterý, 7. prosince 2021

Julinka: Společnou prací pro zachování krajiny dalším generacím

Minulý týden se veřejnost dozvěděla, kdo zvítězil v grantové soutěži Máme rádi Broumov(sko). Na stránkách Našeho Broumovska si postupně představíme jednotlivé vítěze, kterých bylo 7+1. První místo získal polický spolek Julinka. Povídali jsme si s jeho členem Pavlem Pinkavou, který se dlouhodobě věnuje environmentálním projektům na Broumovsku.

Pro váš projekt hlasovalo nejvíce lidí, získali jste 257 hlasů. Máte radost?

Všem, kdo pro náš projekt hlasovali, moc děkujeme! Vážíme si důvěry, kterou lidé na území CHKO Broumovsko našemu spolku dávají, máme radost z toho, že pro ně jsou ekologická témata na prvním místě. Zdá se, že se naše dosavadní činnost v oblasti zádrže vody v krajině začíná dostávat do povědomí lidí, možná i díky článkům v médiích jako právě Naše Broumovsko.

 

Spolek Julinka se už nějakou dobu věnuje environmentální činnosti. Mohl byste zmínit, co jste pro krajinu Broumovska udělali?

Za poslední dva roky se nám podařilo vybudovat soustavu 30 tůní na území deseti obcí na Broumovsku, vysázeli jsme kolem 3500 lesních stromků, v sedmi obcích Broumovska jsme zasadili okolo 200 ovocných strom. Ve Vižňově jsme vysadili novou, 600m dlouhou alej 60 listnatých stromů a přidali dalších 40 okolo kaskády čtyř tůní. To vše díky podpoře Správy CHKO Broumovsko a mnoha individuálních, firemních, nadačních i státních příspěvků, a hlavně za podpory velkého množství místních i přespolních dobrovolníků.

Kromě toho jsme v rámci dvou letních dobrovolnických táborů pomáhali i na farmách ekologicky hospodařících zemědělců, uklidili černou skládku, čistili koryto potoka, turistické stezky v Broumovských stěnách a pomáhali v polickém klášteře.

V Polici jsme i přes nepřízeň pandemie zorganizovali 9. a 10. ročník festivalu dokumentů o lidských právech Jeden svět, včetně projekce filmů s enviromentální tematikou, po kterých mohli diváci debatovat s výjimečnými hosty.

 

Co máte v plánu dál?

Rádi bychom v roce 2022 pokračovali v našich nastartovaných aktivitách. Na jaro chystáme již 11. ročník Jednoho světa, opět včetně možností sdílet své názory s ostatními. Dále chceme zvát veřejnost na naše terénní akce - pokračovat v sázení v lese i v sadech. Také sháníme nová místa na možné tůně, pokud byste o nějakých věděli, dejte nám vědět. A někteří naši členové budou pokračovat ve spolupráci se spolkem Živá voda, který se zádrži vody věnuje systematicky prostřednictvím Modelu Živá krajina. 

 

O PROJEKTU:

1.místo – 257 hlasů 

Julinka, z.s.: Společně za naši krajinu 

Místo: region Broumovsko/Police nad Metují 

Udělená částka: 30 000Kč

Záleží nám na krajině, v níž žijeme. Cítíte to stejně? V situaci probíhající klimatické změny se můžete se spolkem JULINKA podílet svou prací na ochraně životního prostředí. Přispějeme k zádrži vody v krajině obnovou mokřadů, budováním tůní, sázením alejí či lesní výsadbou. Věříme, že pokud budou prováděny ve velkém, povedou k potřebným změnám: k zachování dostatečných vodních zdrojů a stromů pro další generace. Společná dobrovolná práce lidi sbližuje, její výsledky slouží všem, posiluje komunitu. Zapáleným zájemcům spolek pomůže se získáním peněz, třeba na novou tůň či na obnovu lesa, širší veřejnosti nabídne několik filmů s ekologickou tematikou a možnost následně své názory probrat v debatách s vybranými hosty v rámci festivalu dokumentárních filmů Jeden svět Police nad Metují 2022. 

 

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)