Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Lidé
  • Broumovsko Plus
  • Masopustní rej „Putování za švédským bubeníkem“
banner

Masopustní rej „Putování za švédským bubeníkem“

Michaela Plchová, foto archiv projektu

Pondělí, 16. ledna 2023

Masopustní rej „Putování za švédským bubeníkem“

Projekt „Putování za švédským bubeníkem“ je dalším z projektů, jenž uspěl v grantové výzvě Máme rádi Broumov(sko), kterou vyhlašuje Agentura pro rozvoj Broumovska a město Broumov v rámci kandidatury Broumov 2028. Pro projekt hlasovalo 72 lidí a na realizaci získal 24 tisíc korun. Na naše otázky odpovídal autor projektu Jan Hamerský.  

Máte radost z úspěchu v grantové výzvě Máme rádi Broumov(sko)? Co to pro Vás znamená?

Především mě potěšilo, že pro nápad, který jsem zpropagoval minimálně, protože v rodině koloval covid, hlasovalo mnohem víc lidí než těch pár, co jsem za dva, tři dny stačil oslovit. Za to všem dvaasedmdesáti hlasujícím děkuju. K úspěchu jen tolik, že jsem skončil první pod čarou, a přece mám co dát "kořeňům" s kordama na naftu. 

 

Váš nápad – Putování za švédským bubeníkem – zní docela neotřele. Co Vás k němu inspirovalo?

Začnu zeširoka. V Broumově žiju asi třicet let. Vrátil jsem se sem po tříleté pauze a zjišťuju, že jsem v menšině, poněvadž se odtud zdaleka nejvíc odchází. Už nevím, jak dlouho končíme na chvostu žebříčků kvality života. Každý čtvrtý s občankou je v exekuci, tři pošty se smrskly na jednu a půl, místo papírnictví, antikvariátu nebo elektra jsou dneska výstavy o kdysi slavné minulosti, a to samé město teď chce být Evropské hlavním městem kultury 2028. Nevydržel bych se dívat, jak se propastné rozdíly mezi klášterním turistickým resortem a zbytkem města zase znova obtáhnou černou fixkou. Praprarodiče sem nepřišli po válce. Narodili se tu jako jejich prarodiče. Proto mi dává větší smysl, když už mají město i kraj kromě dobré vůle také prostředky, podpořit kandidaturu tím, že v rámci svých skromných možností odsud zezdola pomůžu zasíťovat živou komunitu. A na to je potřeba akce s jednoznačně broumovským pozadím, během níž se vyblbnou úplně všichni, ať se hrabou v legu, lejstrech, ve zdrojovým kódu nebo v čerpadle. Proto jsem se rozhodl na pověst o švédském bubeníkovi navázat masopustní průvod.

 

Jaký bude první krok, kdy začnete projekt realizovat?

První kroky už mám za sebou: vyryl jsem grafiku pro plakát, napsal jsem Zbyňovi, jestli by se mu nechtělo ze staré známosti drilovat malé pikenýry. Jinak první část peněz půjde rozhodně na plakáty a facebookovou reklamu.

 

 

POPIS PROJEKTU

Putování za švédským bubeníkem, Jan Hamerský

Masopustní průvody z Broumova vymizely, a to je velká škoda. Pojďme si připomenout pověst o švédském bubeníkovi, který straší v křinickém lese od zimy roku 1647, kdy se pod polickou horou Hvězda střetla dvě hladová a zubožená vojska, císařské a švédské. Putování za švédským bubeníkem začne 18. 2. 2023 na kostelním náměstí v Broumově, v jehož zdech dodnes vězí kule z Třicetileté války. V průvodu bude vřele přivítán kdokoliv, kdo si předem připraví divokou maškaru stylem „co dům dal“ a pobere co nejvíc chleba a špekáčků. Masopustní rej se vydá za hudby a obecného veselí k restauraci Amerika, kde proběhne vojenskými písněmi proložená přednáška o bitvě pod polickou horou, zatímco ti mladší si budou moct vyzkoušet život běžného žoldnéře; od šermu po pohyb v bojovém útvaru. Restaurace Amerika pro začátek nabídne něco teplého na zahřátí a opékání špekáčků už bude na maškarách.

 

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Plchová
Telefon: +420 734 257 512
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)