Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Lidé
  • Broumovsko Plus
  • Spolek Skály-Bischofstein: Snažíme se tento kout Broumovska udělat ještě hezčím
banner

Spolek Skály-Bischofstein: Snažíme se tento kout Broumovska udělat ještě hezčím

Michaela Plchová, foto archiv spolku

Čtvrtek, 9. prosince 2021

Spolek Skály-Bischofstein: Snažíme se tento kout Broumovska udělat ještě hezčím

Minulý týden se veřejnost dozvěděla, kdo zvítězil v grantové soutěži Máme rádi Broumov(sko). Na stránkách Našeho Broumovska si postupně představíme jednotlivé vítěze, kterých bylo 7+1. Třetí místo získal spolek Skály-Bischofstein s projektem obnovy Zittova kříže pod Čapím vrchem. Povídali jsme si s jeho zástupcem Martinem Kubečkem.

Vy jste v hlasování získali 3. nevyšší počet hlasů, hlasovalo pro vás 229 lidí. Máte radost?

Máme samozřejmě velkou radost, že náš projekt oslovil tolik hlasujících, zvlášť když jsme se dozvěděli o grantové výzvě Máme rádi Broumov(sko) skoro na poslední chvíli. Naštěstí jsme ale nezačínali úplně od nuly. Projekt jsme měli již vymyšlený, a dokonce jsme měli i rozpočet na kamenické práce. Zato jsme museli v krátkém čase stihnout získat souhlas od vlastníka pozemku, kterým je Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky. Povedlo se to i díky vstřícnému přístupu správy CHKO Broumovsko.

 

Proč jste se rozhodli právě pro obnovu Zittova kříže? Jaká je vlastně náplň Vašeho spolku?

Jako Spolek Skály-Bischofstein jsme sdružení sousedů a patriotů osady Skály (místní část Teplic nad Metují, původně Bischofstein, lidově Bišík). Snažíme se dělat tento krásný kout Broumovska ještě hezčí. Naším nejviditelnějším úspěchem je dva roky stará obnova božích muk na rozcestí do Studnice, které jsme složili z mnoha dílků nalezených v různých časech a na různých místech po okolí. Krátce poté nás napadlo, že by někdy příště mohl třeba být na řadě tento kříž.

 

Jaké máte další plány? Co bude prvním krokem?

Musíme se spojit s naším panem kameníkem, aby si na nás udělal příští rok čas, a zajistit výrobu kříže. Nad rámec projektu bychom také rádi na místo umístili lavičku, protože je od něj nádherný výhled do Polické pánve. Kříž se nachází na konci stoupání od Bišíku, takže je to ideální místo na krátký odpočinek nebo delší rozjímání.

Příští rok ale pro nás nebude jen o Zittově kříži. Chystáme se mimo jiné i připomenout stoleté výročí od první letecké nehody s tragickým koncem na našem území, která se odehrála v místních skalách. 

 

Na fotografiích najdete Zittův kříž, koláž ze soutěže a fotografii realizovaných božích muk.

 

O PROJEKTU

3.místo – 229 hlasů 

Spolek Skály-Bischofsteinz.s.: Zittův kříž pod Čapím vrchem 

Místo: Studnice u Jívky 

Udělená částka: 30 000 Kč 

Zittův kříž pod Čapím vrchem se nachází na frekventované turistické trase vedoucí okolo Teplicko-adršpašských skal, kde slouží jako přirozený orientační bod. Jedná se o ideální místo k zastavení, odpočinku a rozjímání, od kterého se otevírá jedinečný výhled do Polické pánve. 

Renovací chceme přispět k jeho zachování pro další generace jako připomínku zdejší historie a původních obyvatel. Součástí renovačních prací bude odborné doplnění chybějícího materiálu, obnovení písma a celková konzervace kamenné části. Plánujeme rovněž nahradit nepůvodní dřevěný kříž za nově zhotovený z kortenového plechu. 

Po dokončení renovačních prací pozveme všechny zúčastněné strany i širokou veřejnost, zejména obyvatele okolních obcí, k slavnostnímu odhalení božích muk. Toto bude vyvrcholením celého projektu, na kterém společným přípitkem a společně připraveným pohoštěním utužíme naše vzájemné vztahy. 

  

 

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)