Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání

Stonebalancing učí trpělivosti

Michaela Plchová, foto archiv Evy Dittrichové

Úterý, 14. prosince 2021

Stonebalancing učí trpělivosti

Minulý týden se veřejnost dozvěděla, kdo zvítězil v grantové soutěži Máme rádi Broumov(sko). Na stránkách Našeho Broumovska si postupně představíme jednotlivé vítěze, kterých bylo 7+1. Speciální cenu starosty města Broumova získal projekt Stonebalancingu. Za projektem stojí dvě dívky – Elen (14) a Sára (12).

Vy jste získaly speciální cenu starosty Broumova. Napadlo vás, že se to může stát? Máte radost?

To nás vůbec nenapadlo. Radost máme.

 

Kde se vzal nápad Stonebalancingu? Je to vaše oblíbená činnost?

S mamkou děláme stonebalancing od malička. Tak nám to přišlo jako zajímavý nápad.

 

Jaké máte další plány? Co bude první krok?

Na obří čtvrtku nakreslíme plán města Broumova a křížkem vyznačíme, kde se bude stavět stonebalancing.

 

Starosta města Broumova Jaroslav Bitnar k tomu dodává: „Jedná se o jediný projekt, který vymyslely a prostřednictvím své maminky podaly dvě mladé slečny. Mládež je naší budoucností, a proto bychom jim měli vždy dávat příležitost, aby se mohli do fungování našeho města zapojit.“

 

O PROJEKTU

Speciální cena starosty města Broumova 
Eva Ditrichová: Stonebalancing v Broumově 
Místo: Broumov 
Udělená částka: 6 000 Kč 

Tento nápad spojuje tvořivou uměleckou linku s interakcí v různých místech v Broumově a je nápadem dvou slečen (12 a 14 let), které do projektu chtějí zapojit své spolužáky i dospělé. Naplňuje prvky okrašlovacího směru a péče o prostředí, ve kterém žijeme. Jedná se o oživení jak méně navštěvovaných míst, tak i temnějších zákoutí, ale i okrášlení turisticky frekventovaných míst v Broumově. Záměrem je umožnit lidem v Broumově postavit si (vybalancovat) v místech, která k tomuto záměru budou vybrána, kamennou věž – tzv. STONEBALANCING. Na daném místě budou zalaminované obrazce –  toho co lze z kamenů sestavit (vybalancovat). Bude potom na každém, aby se snažil dosáhnout předpokládaného sestavení kamenů. Je zde velký potenciál pro kreativitu. Zároveň to učí děti –  a nejen je – všímat si krásy v okolí, a učí je to také, že mohou drobně, ale významně přispět k oživení svého města. V neposlední řadě je to učí trpělivosti. Stonebalancing je ale i forma meditace a relaxace. Pokud budou kameny ležet na zemi, nebudou mít žádnou uměleckou hodnotu. Ale pokud je sestaví bez přílišné dřiny, ale s nutnou dávkou trpělivosti – uvidí uměleckou hodnotu oživení tohoto místa.

Součástí bude i vernisáž a úvodní setkání, na které budou pozváni profesionální Land Art umělci – Rudolf Novák a Jan Macek.

 

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Plchová
Telefon: +420 734 257 512
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)