Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
banner

Svatojiřská pouť: Tradice jsou pomyslnou kotvou

Michaela Plchová, foto archiv K. Kvapilové

Neděle, 12. prosince 2021

Svatojiřská pouť: Tradice jsou pomyslnou kotvou

Minulý týden se veřejnost dozvěděla, kdo zvítězil v grantové soutěži Máme rádi Broumov(sko). Na stránkách Našeho Broumovska si postupně představíme jednotlivé vítěze, kterých bylo 7+1. Na šestém místě se umístil nápad na uspořádání Svatojiřské pouti. Povídali jsme si s Kristýnou Kvapilovou.

Váš projekt vyneslo hlasování na 6. místo, získali jste 149 hlasů. Co to pro Vás znamená? Máte radost?

Mám obrovskou radost! Moc si vážím toho, že v množství skvělých projektů se lidé rozhodli dát hlas zrovna tomu našemu. Abych byla upřímná, nebydlím v Otovicích příliš dlouho, mnoho lidí tu neznám a nevěděla jsem, jak lidé budou na náš projekt reagovat. Celý proces hlasování však pro nás byl skvělou zpětnou vazbou. Při získávání hlasů jsme se snažili s občany Otovic a Martínkovic co nejvíc komunikovat, jak prostřednictvím sociálních sítí, tak při distribuci letáků. Díky tomu jsme zjistili, že lidem se nápad obnovení pouti líbí a těší se na ni. My jsme našemu nápadu věřili a 6. místo nám potvrdilo, že v něj věří i obyvatelé Broumovska.

Jak se zrodil nápad na Svatojiřskou pouť? Jak to bude probíhat?

Broumovsko jsem si vědomě vybrala jako místo k životu a rozhodla jsem se, že se chci aktivně podílet na tvorbě společenského a komunitního života u nás v obci. Naštěstí jsem potkala Annu a Štěpána, kteří v sobě mají podobné nadšení. Přemýšleli jsme, jak bychom rozhýbali dění v obcích, které bylo částečně paralyzované covidovou situací. Při společném rozhovoru se zrodil nápad na obnovení Svatojiřské pouti, která se v našich vesnicích (Otovicích a Martínkovicích) dříve konala. Když jsme myšlenku vyslovili nahlas, zjistili jsme, že v tom nejsme sami. Nejprve jsme návrh představili starostům obou obcí, kteří ho přijali velmi vřele a nabídli pomocnou ruku při realizaci. 

Svatojiřská pouť byla tradiční každoroční událost, která utužovala sousedské vztahy mezi občany vesnic, nabízela zábavu a rozptýlení. Tradice jsou pro lidi důležité, protože jsou pomyslnou kotvou v občas chaotickém světě. Dříve by lidé bez tradic nepřežili, dnes na ně trochu zapomínáme. Proto nám přišlo skvělé, že jednu můžeme oživit. Zároveň jí dát něco ze sebe a současnou tvář.

Při tvorbě programu jsme se snažili myslet na to, že to má být akce pro různé věkové skupiny a co nejširší veřejnost. Chceme, aby se lidé bavili, aby si každý přišel na své. Pouť se bude konat 23. 4. 2022 a začne v dopoledních hodinách u kostela sv. Barbory v Otovicích. Poté povede procesí ke kostelu sv. Jiří a sv. Martina, kde se bude konat bohoslužba celebrovaná děkanem Martinem Lanžim s hudebním doprovodem Tria Braunensis. Jako jeden ze symbolů pouti bude v tomto kostele vystavena starožitná dřevěná socha svatého Jiřího. Tento nápad k nám přišel hned z několika stran a je to skvělý odkaz na minulé a zároveň propojení historie se současností. 

Po bohoslužbě bude navazovat doprovodný program pouti. Na faře u kostela v Martínkovicích bude výtvarná dílna se skvělými grafiky z UPUPAEPOP, kde si každý může vyrobit upomínkový předmět. Ve farní zahradě bude klidný prostor pro lidi, kteří si chtějí odpočinout a v poklidu rozjímat. Pod kostelem na louce u hospody Na písku bude posezení, k němuž zahraje kapela Medium Band a vystoupení šermířů z Broumova. V jednání jsou také kolotoče a střelnice. A co by to bylo za slavnost bez dobrého jídla a pití, to zajistí hospoda Na Písku a místní občanské spolky.

 

Jaké bude první krok?

Dalším krokem bude, dát pouti co nejkonkrétnější podobu. Přichází na řadu organizační část, budeme dále komunikovat se starosty obcí, účinkujícími, partnery, občany i sousedy tak, abychom vše dotáhli do zdárného konce. Celou akci jsme se snažili pojmout jako slavnost „od sousedů pro sousedy“, takže pokud to čte někdo z Martínkovic nebo Otovic, kdo by chtěl přiložit ruku k dílu a podílet se na pořádání pouti, budeme moc rádi, když se nám ozve :-)

Za organizační tým Svatojiřské pouti (Annu S. a Štěpána P.) 

 

 

O PROJEKTU

6. místo – 149 hlasů
Kristýna Kvapilová: Svatojiřská pouť: aneb od kostela sv. Barbory ke kostelu sv. Jiří a sv. Martina
Místo: Otovice a Martínkovice
Udělená částka: 28 500 Kč

Tradice je živá a obohacující! Je cestou k poznání příběhů míst, ale i nás samotných. Svatojiřská pouť se může stát inspirativním příkladem obnovování historických tradic v současném kontextu. Součástí pouti je bohatý doprovodný program určený pro širokou veřejnost, který uspokojí návštěvníky všech generací (od těch nejmladších po ty nejstarší) a zároveň i různých hodnotových duchovních idejí. Můžete se těšit na dobré jídlo a pití, kvalitní hudební doprovod, loutkové představení nebo výtvarnou dílnu, ze které si odnesete i něco na památku.

Setkání je příležitostí pro utužení sousedských vztahů, navázání nových přátelství a podporu udržitelného regionálního rozvoje. V neposlední řadě je to příležitost ukázat, že i když tu „lišky dávají dobrou noc“, tak to tady společensky a kulturně žije!

 

 

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Plchová
Telefon: +420 734 257 512
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)