Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Lidé
  • Magazín
  • Broumovské letiště nabité mládím a zvídavostí
banner

Broumovské letiště nabité mládím a zvídavostí

Markéta Kultová, foto archiv letiště

Čtvrtek, 13. dubna 2023

Broumovské letiště nabité mládím a zvídavostí

Žáci 8. a 9. tříd broumovských základních škol navštívili letiště Broumov, aby se dozvěděli o historii letiště a vyzkoušeli si sednout do kokpitu.

Poslední březnový týden byl na Broumovském letišti ve znamení zvídavých otázek, překvapených reakcí, ale i nesouhlasu s dlouhým pochodem z města k nám. Oslovili jsme místní školy a díky úžasnému přístupu vedení škol a jejich pedagogického sboru, navštívilo naše letiště přibližně 180 dětí. Všichni žáci osmých a devátých tříd si udělali vycházku na broumovské letiště.

Během hodinové přednášky jsme jim vyprávěli o více než osmdesátileté historii místního letiště, ukázali jim leteckou techniku a vysvětlili základy leteckého výcviku. Letadla jsme vytáhli z hangáru a představili zblízka, včetně možnosti usednout dovnitř. Bylo úžasné sledovat reakce teenagerů, kteří – byť o létání nevědí mnoho – se umí dobře zeptat a občas položit i záludnou otázku.

Celá akce měla vyvrcholit následující sobotu, kdy jsme chtěli zájemcům o letecký výcvik nabídnout zážitkový let nad Broumovem. Bohužel počasí bylo jiného názoru, a tak jsme v omezeném rozsahu museli nabídku létání odložit o jeden týden.

Aeroklub Broumov v současné době nabízí výcvik na motorových ULL letadlech a bezmotorových kluzácích. Výcvik trvá přibližně jeden až dva roky podle intenzity docházky. Letecký výcvik lze sice začít již od 14 let, ale jsou u nás i piloti ve středním věku, kteří si své sny začali plnit o něco později. Na tomto koníčku je krásné právě to, že začít můžete prakticky kdykoli. Někoho láká možnost létat svobodně jako tažný pták bez motoru po celé republice. Samozřejmě jsou i tací, kteří preferují vůni benzínu a láká je možnost ULL výcviku na motorovém letounu, což jim otevírá cestu k občasným výletům „na kafe“ nejen po celé republice, ale i za její hranice.

Je lákavé sednout do letounu, naplánovat trasu a během hodiny být na místě, kam se po našich neopravených silnicích kodrcáte autem neskutečně dlouhou dobu. Při létání je sice třeba dodržovat řadu pravidel, ale stále je při něm dostatek svobodného prostoru. Nepotkáte dopravní zácpy, neřešíte chybějící obchvaty měst, a dokonce ani semafory. Masarykovské heslo „Vzduch je naše moře“ je stále platné.

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)