Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Hyde Park
  • Magazín
  • Broumovsko - regionální produkt: Kytice z vesnice

Broumovsko - regionální produkt: Kytice z vesnice

Kateřina Agnolozzi

Neděle, 2. května 2021

Broumovsko - regionální produkt: Kytice z vesnice

Představujeme vám Lenku Hlaváčkovou, inspirující ženu, která se svými projekty v našem regionu jednoznačně boduje.

Kdepak se zrodila myšlenka „Kytice z vesnice“?

Myšlenka přetvořit konvenční nevyužitou zahradu v malý květinový ráj vzešla z potřeby maximálně využít náš broumovský statek. Velikost jeho pozemku neumožňovala komerční pěstování zeleniny, ale květin se sem vejde přece jen dostatek. Sezóna není celoroční, ale kdo zahradničí, tak ví, že zahradník odpočívá pouze v lednu. Mimo sezónu vážu pouze pro přátele a jsem nucena využít dovozových květin. S rozrůstáním zahrady a zkušeností ale očekávám v krátké budoucnosti větší nezávislost a delší sezónu.

Jaká je vaše oblíbená květina?

Obdivuji všechny květiny. Od těch nejobyčejnějších až po ty ušlechtilé. Baví mě nostalgické hrachory, gladiolky, cínie i sametové jiřiny. Nejvíc ovšem miluji vzrostlé stromy.

Co pro vás znamená být držitelkou certifikátu Broumovsko - regionální produkt?

Být držitelkou certifikátu je podle mě důležité, a to i pro mé zákazníky. Nákupem mojí kytice podporují lokální produkci, investují svoje peníze do regionu, který společně vytváříme.

Kde vás můžeme vidět? Jak květiny u vás objednat?

Letos budu pořádat workshopy s názvem „Květinové dílny“ přímo u nás na statku v Hejtmánkovicích. Moc se těším. Najdete mě na trzích, jarmarcích i dalších kulturních akcích tady v regionu. Květiny se dají objednat buď telefonicky, nebo přes sítě (Facebook, Instagram). Každá objednaná květina je pro mě výzvou. Nikdy se mi nepodaří navázat dvě stejné. Vážu květiny pro maminky, babičky, kamarádky i pro nevěsty. Tvořím dekorace i do místních hotelů.  Dokonce mé květiny jste mohli vidět i v seriálu Božena.

Poradíte nám, jak vyrobit jednoduchou venkovní dekoraci?

Určitě, stačí starý truhlík, do něj nasypeme hlínu nebo písek. Poté potřebujete květinu jako například narcisky, které do hlíny jemně přisadíte a zahrábnete. Poté můžete zapíchat okolo větvičky lípy a třeba kočičky. Můžete přiložit i prázdné ulity a pak jemně ze stran nastrkat mech. Myslím, že to zvládne každý.

Prozradíte nám vaše oblíbené místo?

Mám moc ráda výhledy z vesnice Březová, kde jsem strávila dětství, a potom tajemnou energii Boru a okolí Machova.  

Jste velice akční žena, letos jste přišla s novým projektem, představíte nám ho?

Ano, projekt se nazývá Laiva a vznikl z úcty k textilní tradici regionu. Vždy mě fascinovalo, s jakou vášní a vizionářstvím dokázal udržet a rozvíjet Vebu a. s. Broumov dnes již bohužel zesnulý Josef Novák. Skrze Laivu jsme chtěli ukázat, že Broumov není jen periferním městečkem v pohraničí, ale kulturním místem, které inspiruje.

Lenku Hlaváčkovou najdete na Facebooku nebo Instagramu pod názvem Kytice z vesnice. Můžete volat na tel.: 777 198 026 a pak si květinu vyzvednout na statku v Hejtmánkovicích nebo v Cukrárně For You na náměstí v Broumově.

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Telefon: +420 777 314 251
Email: rene.herzan@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)