Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Lidé
  • Magazín
  • Dárky od sousedů? 10 tipů na poslední chvíli
banner

Dárky od sousedů? 10 tipů na poslední chvíli

Bára Fialová, foto archiv Ada Art

Čtvrtek, 21. prosince 2023

Dárky od sousedů? 10 tipů na poslední chvíli

Chybí vám pod stromeček nějaká drobnost? Nemáte už čas nikam daleko jezdit a pošta už nestíhá? Z místních zdrojů pořídíte nejen oblíbené ponožky a šampon, ale taky knížky, kalendáře nebo pobyt ve včelím domečku.

„Včelí neboli apis domek je dřevěná stavba, kde jsou umístěné dvě lůžka v těsné blízkosti včel, ale bez fyzického kontaktu s nimi. Jsou dokázané účinky na snížení krevního tlaku, proti úzkosti, depresím nebo třeba bronchitidě. S dárkovým poukazem si to lidé mohou vyzkoušet na den, dva, ideální pro zdraví je pak alespoň týdenní pobyt,“ doporučuje Šárka Vávrová ze statku Vávrovi, kde můžete samozřejmě koupit i místní med, propolisovou tinkturu nebo dárkové balíčky ze včelích produktů.

Lokální kosmetiku a bylinné doplňky už dlouhá léta dělá Otomar Černý z Božanova pod názvem Divoká kosmetika, na jejíž výrobu používá divoce rostoucí rostliny Broumovska a Orlických hor. „Už dvacet let dělám úžasný levandulový šampon, to je klasika s úžasným hydrolátem z kopřivy, lopuchu a břízy s levandulovou silicí. Letos máme novinku, šampon s čistými přírodními silicemi z citronu a pomeranče, pro blondýny a pro brunety. Další novinkou jsou tobolky ze saturejky, která má antibiotické a antimykotické účinky, ladí trávení, snižuje krevní tlak,“ vypočítává Otomar Černý příznivé účinky jednoleté rostliny z čeledi hluchavkovitých.

Divokou kosmetiku a mnohé další lokální výrobky nebo i aktivity najdete pod označením regionální produkt z Broumovska. Mezi nimi najdete i značku Ada Art. „Mám hodně obrazů, ale i plecháčky nebo kšiltovky a teď nově funkční čelenky s mnou malovanými motivy,“ říká mladá místní umělkyně Adéla Jenkové z Police nad Metují.

Regionální značkou Broumovsko se pyšní i ponožky, šály a jiné výrobky z ovčí vlny, které v Polici nad Metují vyrábí Ines Šťovíčková tradičním způsobem – z ovčí vlny vyrábí přízi na ručním kolovratu. „Mám tady ještě čepice, rukavice a jiné věci z ovčí vlny a taky různé druhy andílků na stromeček,“ vypočítává přadlena, která za svůj přínos místní tradici získala od Královéhradeckého kraje ocenění Zlatý kolovrat.

Krásné hračky místní výroby můžete koupit také v Muzeu stavebnice Merkur, který letos uvedl nové „malé“ stavebnice a slaví s nimi úspěch. Vybrat si můžete z modelů Žlutá ponorka, Bugina, Velorex nebo třeba Kamion, který obsahuje přes dvě stě dílků a malí konstruktéři z něj můžou sestavit až deset různých modelů nákladních aut.

Keramiku nebo ozdoby na stromeček můžete až do soboty koupit na Vánoční prodejní výstavě v Pellyho domech v Polici nad Metují. Ve čtvrtek 21. a v pátek 22. prosince od 9 do 19 hodin zajděte na Vánoční mini trh na Statku Přibylových v Otovicích, kde koupíte nejen ryby na štědrovečerní stůl, ale i domácí sirupy nebo kamenné svícny. Lokální výrobky koupíte také v Café Dietzenhofer v broumovském klášteře. „Na míru připravíme dárkové poukazy na ubytování, na koncerty v ArtCafé, do kavárny, na prohlídky Od sklepa po půdu nebo pracovní pobyty,“ říká Kateřina Ostradecká z kláštera.

Pěkný dárek na zimu koupíte třeba v broumovském informačním centru, kde mají škrabku na led s novým logem Broumova nebo novou knížku broumovské spisovatelky Evy Kroupové Strašidlákov, kalendáře z Broumovska fotografa Adama Buchty nebo historika Petra Bergmanna. „Pod stromeček doporučuji také vstupenky na divadelní představení Rodinná porada, které se v Broumově bude hrát 22. ledna,“ dodává Tija Brúvere z Informačního centra.

 

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)