Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Lidé
  • Magazín
  • Dělala bych to snad i zadarmo
banner

Dělala bych to snad i zadarmo

Text a foto Bára Fialová

Čtvrtek, 9. května 2024

Dělala bych to snad i zadarmo

Pro machovskou knihovnu to byl šťastný den, když se o ni před pěti lety začala starat Blanka Kratochvílová. Během pár let se návštěvnost zvedla o víc než 250 procent a výpůjčky vzrostly šestkrát.

„Knížky a čtení mě hrozně baví, platí mě obec, ale i kdyby mě neplatili, tak bych to snad dělala zadarmo. Když se někomu líbí knížka, kterou mu doporučím, tak jsem nadšená,“ říká knihovnice, která za svou práci dostala v roce 2022 ocenění Knihovnice roku Královéhradeckého kraje.

Díky tomu dostala letos knihovna nový kabátek, který přibývajícím čtenářům zpříjemní každou návštěvu. V zadní části machovské školní tělocvičny, kde knihovna sídlí, tak nyní čtenáře přivítá příjemný prostor s novými koberci, bílými regály, počítačem a vyvýšeným posezením pro ty, kteří se chtějí na čtení vrhnout tady a teď.

 

Knížky na plotě

Když se Blanky Kratochvílové na krajské ocenění zeptám, tak už si ani rychle nevzpomene, kdy ocenění pro knihovníky malých veřejných knihoven dostala a začne se rychle probírat machovskými ročenkami. „Já vám už ani nevím, co to bylo za rok. Paní Plachtová z knihovny v Náchodě mě nominovala, asi kvůli tomu, že často jezdím vyměňovat knížky a že nám stoupla návštěvnost. Přispělo k tomu zřejmě i období covidu, kdy jsem obcházela lidi a těm největším čtenářům roznášela knížky až domů. To jsem třeba tašku s knihami nechávala na plotě a oni si ji brali, neboť tenkrát musel být kontakt úplně bezdotykový,“ vzpomíná na dlouhé měsíce, kdy byla knihovna zavřená úplně nebo fungovala jen ve formě výpůjční přepážky. Přesto jezdila někdy až sedmkrát do měsíce s velkou taškou plnou knížek vyměňovat místní fond do polické knihovny. I během komplikovaného pandemického období tak počet výpůjček a čtenářů stále rostl.

 

Jak se dělá dobrá knihovna

„To je asi nejdůležitější věc,“ říká, když se jí zeptám, jak se dělá dobrá vesnická knihovna. „Měnit knížky, aby si lidé měli pořád z čeho vybrat a také být ochotná. Umět nabídnout, poradit. Tady mnohdy ani lidé nejdou nejprve do regálů nebo jdu s nimi, protože už tak trochu vím, co kdo čte nebo si lidé nosí lístečky, co by si chtěli přečíst a já to pak pro ně sháním,“ vysvětluje Blanka Kratochvílová a dodává, že často čtenáři přijdou a je na nich vidět, že jsou rádi, že si v knihovně mohou s někým popovídat. Návštěva knihovny, která má otevřeno každou středu od čtyř do sedmi, tak není jen o získání nového čtiva. Pro místní je to též společenská událost.

Cena pro knihovnici kraje ale podle ní byla přece jen k něčemu dobrá. „I díky tomu se vybavení knihovny začalo zlepšovat. Pan starosta tehdy řekl, že vyměníme regály a když už jsme měnili regály, tak jsme si říkali, že už by bylo dobré to opravit všechno. S dolaďováním interiéru mi hodně pomohla s kamarádka Dagmar Havelková,“ nezapomene zmínit Blanka Kratochvílová, která přes týden pracuje v Hynčicích u Hašpla. S vyklízením staré knihovny pak v loni v prosinci pomáhala machovská škola. V lednu probíhala samotná rekonstrukce.

„První den hned přišli dva lidé, kteří se nově zaregistrovali. Jinak teď bude léto, to jsou lidé hodně venku a na zahrádkách, ale na podzim a v zimě chodí víc. Ale my to tady neděláme moc na výkon, hlavně když je čtenář spokojený,“ vysvětluje nadšená knihovnice a už mě bere k regálům a ukazuje, co mají „její“ čtenáři nejraději.

Dospělí thrillery a detektivky, ženy zase historické romány nebo i rodinné ságy, třeba v kombinaci s druhou světovou válkou nebo když je tam nějaké tajemství… Děti chodí také a milují dobrodružné knížky, protože „to odsýpá“ a také ilustrované tituly. „Děti pak hodně chodí, když potřebují rychle přečíst knížky do čtenářského deníku.”

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)