Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Lidé
  • Magazín
  • Do skrytého údolí za Stolovými horami
banner

Do skrytého údolí za Stolovými horami

Text a foto Bára Fialová

Neděle, 7. července 2024

Do skrytého údolí za Stolovými horami

Hejšovina, Nárožník, Bludné skály. Hlavní lákadla Národního parku Stolové hory v Polsku jsou zejména o víkendu obležená návštěvníky. Kousek odtud se však najdou místa úplně opuštěná, kde si můžete v klidu vychutnat krásy místní přírody. Vydejte se s námi na procházku ztraceným údolím, které prý buddhistům svou atmosférou připomíná daleký Tibet.

Za vesnicí Darnków, přímo na hranici Národního parku Stolové hory, stojí buddhistický chrám, který je „hlavním evropským centrem tibetského buddhismu linií Khordong a Jangter buddhistických Nyingma tradic“. Pozemky, na nichž centrum stojí, dostala církev od svých žáků v Polsku a koncem 90. let zde svatyni vybudovala. Ale zpět k našemu výletu.

 

Savana a Lezycké skalky

Abyste se do ztraceného údolí dostali, musíte projet Karlovem, minout další atrakci – pozůstatky vojenské pevnosti – Fort Karola a odbočit na vesnici Lezyce, směrem na Duszniki Zdroj. Tady můžete zaparkovat někde u penzionu Andrram, kde začíná u silnice zelená turistická trasa. Ta vás dovede na takzvané Skalky Lezyckie a místní „savanu“, odkud jsou krásné výhledy na skalnatý Bor nebo Nárožník. První čtvrthodinu tak budete procházet po náhorní, divoké louce, na níž jsou rozesety velké balvany jako neuklizené kostky obřího batolete. Je to ideální místo pro první svačinku nebo konzultaci nad mapou. Některé kameny obrostly i stromy, které v létě nabízejí vytoužený stín na travnaté náhorní plošině.

Ze savany vás zelená povede do vzrostlého smrkového lesa a když z něj nevyjdete, otevřou se vám výhledy na druhou stranu, směrem na Hory Bystřické v Polsku a také Orlické hory na české straně. Chvíli půjdete bzučící loukou podél lesa, až dojdete na rozcestí opatřené starým, kamenným rozcestníkem. Jsou do něj vyryté nápisy v němčině, například Karlsberg, což bude zřejmě zmíněný Fort Karola. Dalších několik nápisů ještě čeká, až je vyluštíte.

 

Liduprázdný koutek

Na tomto místě vyměníte zelenou za žlutou, která vás provede už jen krátkým lesem, abyste se vynořili ve zcela liduprázdném údolíčku, podle rozcestníku zvaném Żyznów. Tady opět změníte barvu a vydáte se po modré, směrem na Lewin Klodzki. Po modré můžete vyjít na Cisowou Góru a užít si výhledy po okolí nebo můžete odbočit z modré směrem dolů do Darnkówa a po lesních cestách sejít do malé vesnice. Po pravé ruce se vám za chvíli otevře výhled na onen skrytý buddhistický chrám, od západu chráněný prudkým, zalesněným svahem.

Od roku 1994 zde působí Buddhistická asociace Khordong v Polsku, která provozuje centrum a retreatové centrum rozvíjející tradice Jangter a Khordong. V roce 1995 darovali dva jeho členové přes sedm hektarů půdy J. Chime Rigdzin Rinpočhemu. V průběhu několika let byla v této oblasti vybudována ubytovna, gompa (buddhistický chrám - pozn.red.), kancelář, ubytovací i sociální zařízení pro hosty a kemp. Pořádají se zde pravidelné kurzy s tibetskými buddhistickými učiteli, kde je možná skupinová i individuální praxe. Překládají, publikují a uchovávají se zde buddhistické texty. Od roku 1997 se v Darnkówě každoročně koná obřad obětování máslové lampy, během kterého se zapaluje 111 111 lamp pro mír ve světě.

Já jsem kolem jediného stavení v dohledu – opravené roubenky s modlitebními vlaječkami na dveřích – sešla do údolí a kolem vchodu do buddhistické stúpy a pak kolem výklenkové kapličky dolů do Darnkówa. Tam jsem se znovu napojila na zelenou značku a po ní už se pomalu vracela zpět.

Za poslední závorou za vesnicí se kráčí bukovým lesem, po deseti minutách chůze zde najdete i pramen, kde si můžete doplnit zásobu vody. Zelená značka vás povede zpět velkou oklikou – kolem Bludných skal. Kousek za mostem, v prudké levotočivé zatáčce ale můžete sejít na lesní cestu, kterou si trasu zkrátíte a která vás podél potoka Danczówka dovede zpět na louku – savanu, kde jsme náš výlet začali. Celkem má tato trasa necelých deset kilometrů, dá se tak zvládnout i za půlden.

 

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)