Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Lidé
  • Magazín
  • Geopark Broumovsko z ptačí perspektivy

Geopark Broumovsko z ptačí perspektivy

Stanislav Stařík

Pondělí, 5. července 2021

Geopark Broumovsko z ptačí perspektivy

Velmi vděčnými turistickými cíli vždycky byla, jsou a budou místa dalekých výhledů. Zajisté ne náhodou i nejstarší značená turistická trasa na Broumovsku z Hvězdy na Hejšovinu je vedena po hřebenu Broumovských stěn s četnými vyhlídkami na broumovskou i polickou stranu. Lidé prostě mají rádi místa, na kterých při pohledech na malebnou anebo dramatickou krajinu zažívají pocity volnosti, svobody i obdivu a pokory k tomu, co nám příroda vytvořila. A nejlépe jsou-li to pohledy pěkně z výšky.

A právě takových najdeme v bohatě členité krajině Broumovské vrchoviny opravdu velké množství. Ať už jsou to přírodní vyhlídky na skalních ostrozích anebo oblíbené vyhlídkové plošiny na rozhlednách nejrůznějších konstrukcí. Z těchto vyhlídek většina návštěvníků se zaujetím shlíží do krajiny a pozoruje, kde jsou jaké známé vrcholy hor a kopců, kde protéká jaká řeka nebo kde je vidět která zajímavá stavba. V geoparku, a tím spíš v Geoparku Broumovsko, se však na krajinu můžeme dívat ještě trochu jiným rozšířeným pohledem, pohledem geologa.

A najednou v okolní krajině uvidíme příběhy dávné minulosti, které nám začnou vysvětlovat, jak tato krajina vlastně vznikala. Kde mohutné vrstvy hornin obrovskými tlaky v zemské kůře popraskaly, byly vyzdviženy nebo se prohnuly a vytvořily horské hřbety, kde naopak poklesly a vzniklo široké údolí. Nebo kde tryskaly ze země lávové proudy, stékaly po svazích a sopečné vyvrženiny narůstaly až do formy rozsáhlého vulkanického pohoří. Z vysokých vyhlídek pak třeba ještě jasně uvidíme, kudy si razí cestu proudící povrchová voda a jak zaobluje krajinu a skály do ladných tvarů. Místa, ze kterých můžete pozorovat toto neustálé dílo přírody, najdete na Broumovsku nejen nad skalními srázy Broumovských stěn anebo Adršpašsko-teplických skal, ale také na táhlých hřebenech Javořích a Jestřebích hor. A máte-li právě chuť někam do přírody vyrazit, nalaďte se našimi vybranými obrázky nebo se nechte inspirovat na www.geopark.broumovsko.cz.

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková
Telefon: +420 734 257 512
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)