Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Hyde Park
  • Magazín
  • Křížem krážem CZ/PL (Mototrasy Broumov) - 4. díl
banner

Křížem krážem CZ/PL (Mototrasy Broumov) - 4. díl

Eva Kroupová

Sobota, 31. října 2020

Křížem krážem CZ/PL (Mototrasy Broumov) - 4. díl

11 šroubů, ve stopě Orlických hor, vrch Jagodna, rozkoš Rozkoš a spousta vyhlídek do hor.

Franta Šťastný? Asi největší česká motocyklová legenda jezdce inspiruje. Na silnicích získal mnohá ocenění, ale také zranění. A abych to nenapínala, spadla jsem z motorky, bez ocenění. Nezajela jsem sice vlastního psa, ale v kotníku mám 11 šroubů. Ovšem kluci motorkáři mě hnedle utěšili že: "Jezdci se dělí na ty, kteří už spadli, a na ty, kteří ještě ne." Je to za mnou, a pro tentokrát se tedy chopili řídítek jiní. Takže díky a v myšlenkách jedu s vámi...

Sraz na benzince Broumov, 13 h. Robert (Kawasaki Versys 1000), Aleš (Honda Africa Twin 750) a banda dalších. Vyrážíme ve stopě Orlických hor. Přes hraniční přejezd Otovice/Tłumaczów (7. km) se posouváme k první zastávce, palácovému komplexu Sarny (bod 1). Sarny, zvaný také Scharfeneck (16. stol.), stojí na skalnatém výběžku a řidič ho v podstatě obkružuje prudkou zatáčkou. Před pár lety se o něj ucházel následník britského trůnu, princ Charles. Nakonec ale zůstal v "polském držení" a historické budovy, které po druhé světové válce ztratily majitele a sloužily účelům místního JZD :(, opět majitele našly a chytily druhý dech. Luxusní kavárna, kulturní a turistické centrum. Dáváme palec nahoru a plný plyn!

Po 3 km podél řeky Ścinawky/Stěnavy, jejíž tok šněruje obě země, odbočujeme vlevo k poutnímu místu Wambierzyce (bod 2). 9 bran, bazilika, 135 kaplí a další objekty podél trasy Kalvárie. To je snad "Slezský Jeruzalém"! Podle legendy tu nevidomý Jan znovu nabyl zraku. Z nevelkého náměstí stoupáme po schodech ke chrámu. Zastavuje nás přítmí... vůně kadidla... malby, plastiky, kříže a oltář se zázračnou soškou Panny Marie.

Trasa nás záhy vede o 30 km dál, do Bystrzyce Kłodzké. Kdo by chtěl chvilku ze sedla, může tu projít středověké městské uličky nebo "relaxovat" na pranýři. Ale my fičíme konečně do hor. Stara Bystrzyca, Nowa Bystrzyca, zatáčky a nahoru, nahoru, nahoru po klikaté Spalone droze až k Schronisku PTTK Jagodna (bod 3). Uf! Fajnový úsek.

V průsmyku Spalona (811 m n. m.) nás hostí zmíněná horská chata příznačným mottem: "Tam, kde se setkávají přátelské silnice, se celý svět na chvíli cítí doma". A tak to tu je. Na stráních bečí ovce, mašiny stojí pod stromy, v dřevěném lokále koupíte všemožná piva a horské pochoutky. Ale je tu i něco navíc, atmosféra, kterou jen podtrhuje mocný hlas hostinského: "Racuchy jagodne dla Aleša!" Výborné borůvkové (jagodne) lívance zase trochu jinak. Tady to prostě musí milovat všichni...

Posilnění dojmy vyrážíme lesní divočinou k Orlickému Záhoří. Protínáme hraniční přechod na 70. km. A je tu luxusní svezení po široké asfaltce kolem nejvyšších vrcholů a dál říčním údolím Bělé do Deštné v Orlických horách. A pak šupajdá přes Sněžné a Slavoňov do Nového Města nad Metují (bod 4). Horský úsek končí a městská zámecká paráda začíná. A i když nejste ani ze zámku ani z cukru, můžete si dopřát sladký zákusek či zmrzlinu v podloubí jedné z kaváren historického náměstí. Pak s vámi ještě chvilku zadrbou kostky a už po asfaltu opouštíte útulný Nováč.

Sjíždíme 7 km k vodní nádrži Rozkoš (bod 5). "Východočeské moře", 8. největší přehrada není jenom rájem rybářů, ale potkáte tu i dost jednostopých fandů. Od Nahořan uhýbáme vlevo k hrázi a pak už 4 km podél vody. Plavky bych tentokrát nebrala, sinice tu zvesela mávají, ale pohledy na placatou masu vody jsou příjemnou změnou.

A pak hop, nebo trop! Náchod. Odbočujeme vpravo na hlavní silnici č. E67 směr Náchod. Pokud není ucpáno, projedete 3x kruhák a za nádražím vlevo stoupáte k Babí. Ale občas i motorkář při průjezdu městem lehce zaslzí. My už to "točíme hore" na Pavlišov a dál k dřevěné rozhledně Na Signálu (bod 6). Děcka na louce pouštějí draky, na dělostřeleckém srubu randí dvojice teenagerů a u sezení pod věží opékají trampové buřtíky. Rozhledna z r. 2014 má 25 m a s pohledem do krajiny užasneme. Krkonoše, Jeseníky, Orlické hory, Jestřebí hory a hory a hory...

Slunce pomalu klesá, prosvítá větvovím, takže zrychlujeme zatáčkovým lesním úsekem Hronov – Zbečník – Stárkov až k vyhlídkovému místu nad Stárkovem (bod 7). Jedno foto přes lavičku i s odpočívajícím cyklistou a pak serpentinkami ještě o kousek výš.

Na vrcholovém rozcestí uhýbáme vlevo k rozhledu směrem na Skály (bod 8). Zdoláváme asi 50m šotolinový výjezd a sem tam po potrhaném asfaltu kopírujeme hřeben. Otevírají se nám ale takové pohledy, že by jenom blázen nezastavil. Takže sledujte strom s houpačkou, vedle Boží muka, kamenný balvan a pak už si jenom přidržujte bradu! Tohle je podvečerní perla...

Válíme se tady v trávě dobrou čtvrthodinku a je jasné, že tohle už nic nepřekoná. Takže tak nějak nasycení odjíždíme na Broumov. Každopádně za "opuštění sedla" stojí i nedaleká zřícenina hradu Bischofstein, rašelinová jezírka, restaurace Zámek Skály i rozhledna Čáp.

Smyčkujeme mezi pískovcovými skalami do Teplic nad Metují, skrz Bohdašín k Jetřichovu a rozcestí na Pasách. A já bych si přála sjet tu "klasickou 5km koncovku na Broumov", ale otevírám oči na gauči a myslím na to, jak se ostatní právě loučí u benzinky!

Itinerář (170 km):

Broumov – Tłumaczów – Pałac Letni Sarny (bod 1 – 50.5453942N, 16.4630542E) – Ścinawka Średnia – Wambierzyce (bod 2 – 50.4900303N, 16.4558422E) – Polanica-Zdrój – Bystrzyca Kłodzka – Nowa Bystrzyca – Schronisko PTTK Jagodna (bod 3 – 50.2771114N, 16.5373114E) – Deštné v Orlických horách – Sněžné – Nové Město nad Metují (bod 4 – 50.3439103N, 16.1517678E) – MVE Rozkoš (bod 5 – 50.3621661N, 16.0619728E) – Náchod – Pavlišov – Rozhledna Na Signálu (bod 6 – 50.4613753N, 16.1666558E) – Hronov – Zbečník – Bystré – Stárkov – Odpočinkové místo nad Stárkovem (bod 7 – 50.5373578N, 16.1536831E) – směr Skály – Vyhlídkové místo směr Skály (bod 8 – 50.5534722N, 16.1428369E) – Dolní Teplice nad Metují – Bohdašín – Jetřichov – rozcestí Jetřichovská křižovatka (50.5939292N, 16.2645111E) – Broumov

Foto support Vladimír Kočíb, Aleš Kroupa

mapa4 konc

 
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Telefon: +420 777 314 251
Email: rene.herzan@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)