Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Lidé
  • Magazín
  • Nová expozice Muzea stavebnice Merkur

Nová expozice Muzea stavebnice Merkur

René Herzán

Pátek, 13. srpna 2021

Nová expozice Muzea stavebnice Merkur

Víkend 14. a 15. srpna bude v Polici nad Metují ve znamení tradiční Polické pouti. A Muzeum stavebnice Merkur nabízí návštěvníkům pouti (a samozřejmě nejen jim) možnost prohlídky zcela nové části expozice, na které se pracovalo celé jaro.

Nová expozice, inspirované těžbou a zpracováním železné rudy, vznikla netradičně ve sklepních prostorech budovy muzea.  Ve sklepení budovy je k vidění trojice monumentálních modelů vzniklých ze stavebnice Merkur. Konkrétně se jedná o model Dolu Jindřich a vysoké pece, které jsou naistalovány v první místnosti. „Kromě toho, že se jedná o úžasné modely, tak v druhém plánu myslíme na edukativní stránku věci. Proto je před vstupem do samotné expozice na chodbě k vidění krátký komiks, který představuje výrobu železa: od těžby rudy, přes vysokou pec až k výrobě železných produktů. Tady v muzeu samozřejmě prezentovaný dílkem merkuru,“ představuje stručně první část nové expozice Radek Jelínek z firmy Merkur Toys. Proto nejsou stěny omítnuty a zůstalo surové vyspárované zdivo. Vše evokuje pracovní prostory nějaké továrny, zpracovávající železo.

„V další místnosti je naistalován legendární model Důlního rypadla. Proč Legendární? Protože moje generace si ho pamatuje z obrázku na přebalu krabice stavebnice Merkur. Tady jsme zvolili odlišný přístup. Zatímco po vstupu do sklepení je návštěvník hned konfrontován s monumentálním modelem, zde vstupuje do temné místnosti. Samotný model uvidí až po několika vteřinách, poté co skončí první vlna zvukových a světelných efektů“, popisuje druhou část nové expozice projektový manažer Muzea stavebnice Merkur Pavel Frydrych. „Vzhledem k tomu, že celé expozice tady ve sklepení je buď v šeru nebo ve tmě, není úplně vhodná pro nejmenší návštěvníky nebo lidi trpící epilepsií a klaustrofobií. S nadsázkou říkáme, že tahle expozice je jen pro odvážné,“ dodává s úsměvem.

Novou expozici Muzeum stavebnice Merkur otevírá při příležitosti Polické pouti. Během celého pouťového víkendu bude pro všechny návštěvníky zvýhodněné vstupné o 25%.

Nová expozice bude do konce prázdnin součástí stávajícího prohlídkového okruhu. Následně bude zpoplatněna nad rámec běžného vstupného.

Fotografie Muzeum stavebnice Merkur

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková
Telefon: +420 734 257 512
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)