Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Lidé
  • Magazín
  • Obrazem: Masopusty se vrací na Broumovsko
banner

Obrazem: Masopusty se vrací na Broumovsko

BF, PK, foto archiv B. Fialová a J. S. Šenková

Úterý, 6. února 2024

Obrazem: Masopusty se vrací na Broumovsko

V sobotu 3. 2. prošel masopustní průvod Adršpachem, o den později se konal první ročník obnoveného masopustního veselí v Polici nad Metují.

Tuto neděli, 4. února, obnovili obyvatelé Police nad Metují s velkým úspěchem tradici masopustu. Deštivému dni navzdory se na náměstí sešlo přes sto obyvatel, třicet kilo jitrnic se vyprodalo už na první zastávce u hasičárny a kobylku symbolicky popravenou Ostrostřeleckou gardou se nakonec podařilo oživit vodou z pramene Julinka. Průvod vedený členy DS Kolár potěšil i dospělé a oživil bujarým veselím ulice města.

„Největším hříchem tohoto města je, že se tu málo tančí,“ zvolal do megafonu laufr čili vedoucí průvodu maškar a pokynul hudebníkům z kapely Broumovanka usazeným na koňském povozu. Masky i přihlížející se nenechali dlouho pobízet – byl to jejich sousedský den a oni si ho přišli užít. Součástí průvodu byli také členové mladé zábavní společnosti Musaši Entertainment Company, kteří cestou předváděli své autorské divadelní miniatury. Den před tím vedli workshop výroby masek, během něhož si účastníci vytvořili hlavní maškary, aby jim sloužily i do dalších masopustních let. „Po třech dnech strávených v Polici máme pocit, že jsme úplně splynuli s místními,“ pochvalovala si na závěr Františka Jesenská, členka Musaši.

V Adršpachu se letos konal druhý ročník masopustu. Masopustní veselí odstartovalo v sobotu dopoledne vystoupení dětí z místní školky. Poté se procesí plné taškářů vydalo skrze celou vesnici za traktorem táhnoucím na vleku vřískající piano. Po cestě maškary zastavovaly každé auto a bušily na každé dveře, každého podarovaly jitrnicí, šprýmem a muzikou.

Připomeňme, že příští víkend - 10. 2. se koná tradiční masopust v Božanově.

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)