Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Lidé
  • Magazín
  • Ohlédnutí za uplynulým rokem v ZUŠ Broumov

Ohlédnutí za uplynulým rokem v ZUŠ Broumov

Romana Rošková, foto archiv ZUŠ Broumov

Sobota, 22. ledna 2022

Ohlédnutí za uplynulým rokem v ZUŠ Broumov

I přes nelehkou dobu pokračuje ZUŠ Broumov v práci s žáky a snaží se společně s nimi i s jejich rodiči tvořit hodnotné momenty obohacující život nás všech. Pojďme se společně ohlédnout za uplynulým půlrokem v ZUŠ Broumov.

Nejprve se však v čase vraťme ještě dále. V červnu se broumovští občané mohli seznámit s krásným dětským zpěvníkem Písničky z broumovského dolíku, jehož součástí je i CD s písničkami. Původní písničky napsala učitelka broumovského gymnázia paní Eva Kroupová, ilustrace nakreslila paní Jitka Matěnová a aranžmá jednotlivých písní zkomponoval náš pan ředitel Štěpán Přibyl. Líbivé melodie v různých hudebních stylech se dětský sbor učil velmi rád a zpívat s kapelou, složenou z vynikajících muzikantů z našeho kraje i z Prahy, pro ně byl nezapomenutelný zážitek. Křest, který se za krásného počasí konal 27. 6. 2021 na Dětském hřišti, se moc vydařil. K Zimní písničce víly Anděly byl na první adventní neděli 28. 11. 2021 v děkanském kostele sv. Petra a Pavla v Broumově natočen benefiční videoklip, který měl online premiéru třetí adventní neděli 12. 12. 2021 na kanále YouTube. Reportáž o něm byla natočena jak pro Českou televizi, tak i pro Český rozhlas. I díky tomuto klipu mohou lidé přispívat na opravu fasády děkanského kostela.

Naše škola se již od září připravuje na soutěže Základních uměleckých škol. Letos se tyto soutěže vyhlášené MŠMT budou týkat mimo jiné sólového a komorního zpěvu, hry na dechové nástroje, sólové a souborové hry bicích nástrojů, hry smyčcových souborů a orchestrů. Konat se bude také soutěžní přehlídka tanečního oboru.

Sobota 18. 9. 2021 se nesla v duchu akce Zažít město jinak. Ta probíhala napříč republikou, v Broumově se nesla pod názvem Zažít Broumov jinak. Na organizaci se podílelo mnoho místních institucí, spolků a kulturních nadšenců. Mezi nimi tedy i ZUŠ Broumov, která s orchestrem složeným z žáků, bývalých absolventů, učitelů i hostů a společně s pěveckými sbory Stěnavan a Amicitia a dalšími hosty předvedla Beethovenovu Ódu na radost pod širým nebem na Mírovém náměstí.

V sobotu dne 25. 9. 2021 pořádala Římskokatolická farnost Broumov společně s naší školou benefiční odpoledne na podporu obnovy fasády děkanského kostela sv. Petra a Pavla. Patronem tohoto setkání byl známý pražský režisér Jiří Strach. Program započal v děkanském kostele fanfárami žáků a učitelů, poté vystoupil dětský pěvecký sbor Amicitia se svým duchovním repertoárem. Následně sympatický režisér odpovídal na různé otázky pana děkana Martina Lanžiho. Povídal také o tom, jak se mu na Broumovsku líbí a při písni z pohádky Lotrando a Zubejda se pohotově přidal ke sboru a zpíval. Program pokračoval na Kostelním náměstí, kde mohli návštěvníci slyšet jazzové a swingové skladby v podání Prima Jazz Bandu, jenž vede ředitel ZUŠ Broumov Štěpán Přibyl. Dále se se svým programem představili Tomáš Mrština a Jakub Šafář.

Do svatováclavských slavností 28. 9. 2021 jsme se již tradičně zapojili účastí bubeníků a trubačů, kteří hráli ve slavnostním průvodu.

Žáci, jež k nám dojíždějí studovat zpěv z Nové Rudy, si zazpívali s paní učitelkou Roškovou na česko-polské akci ve čtvrtek 28. 10. 2021 na Koupálu Janovičky.

V měsíci listopadu a prosinci byly kvůli covidové situaci zrušeny interní koncerty žáků tříd a oddělení. Učitelé však se svými žáky zaznamenali výkony na video, takže rodiče výsledky snažení svých dětí mohou vidět na YouTube. Taková forma samozřejmě není plnohodnotná, nicméně alespoň obohatí nejen žáky, ale i učitele o další zkušenosti. Učitelé si více prohloubí práci s technikou, naučí se stříhat a popisovat jednotlivá vystoupení. Děti mají možnost slyšet svůj výkon a můžou jej kriticky zhodnotit a také mohou opravit, v čem se chybovalo. Nebyly zrušeny pouze žákovské koncerty, ale také očekávaná Rybova mše, která neodmyslitelně patří k Vánocům. Věříme, že letos se již uskuteční.

Uskutečnil se však vánoční koncert Josefa Vágnera a našeho dětského sboru Amicitia, jehož pořadatelem bylo Město Broumov prostřednictvím kulturního střediska. Konal se na stříbrnou neděli dne 12. 12. 2021 v broumovském divadle. Zpěvák Josef Vágner si na svém vánočním turné po celé republice přizval ke spolupráci dětské sbory. Oslovil vždy dětský pěvecký sbor ze ZUŠ ve městě, kde měl plánovaný koncert. Děti se naučily 6 písní, kde mu zpívaly tříhlasé vokály či přímo sóla s ním. Pan Vágner během měsíce října poslal notový materiál, který jsme s kolegyní Jeklovou mohli začít s dětským sborem nacvičovat. Na společnou zkoušku, kde se doladily detaily koncertu a samotných písní, přijel Josef Vágner v listopadu.

Vánoční koncert, na který se žáci těšili, byl rozdělen do tří částí. Nejprve zpíval pan Vágner své písně, pak měl celý blok svých písní sbor ze ZUŠ Amicitia, kde se o klavírní doprovod postaral pan učitel Ladislav Šikut. Nakonec zazpíval Josef Vágner společně s naším sborem vánoční písně Půlnoční, Hádej, La la la, Hvězda bílá, Vánoce přijdou a Hezké svátky. Žáci byli ze spolupráce nadšeni, protože se jim líbily nejen písničky, ale i to, jaký je Josef Vágner showman a jak hezkou atmosféru dovede vytvořit. To se samozřejmě projevilo i na samotném koncertě, který si užili nejen žáci a on sám, ale také obecenstvo, jež dokonce aplaudovalo vestoje.

Učitelé ZUŠ a přátelé naší školy s některými zpěváky ze sborů Bohemáček a Stěnavan zazpívali a zahráli na příjemném vánočním koledování ve čtvrtek 23. 12. 2021 ve dvoře nemocnice Broumov, na zahradě u domova důchodců a u domu s pečovatelskou službou. Nemocné, klienty, sestřičky a všechny posluchače stejně jako účinkující v tento mrazivý den koledy určitě zahřály u srdce. Byla to vzácná chvíle, čas zamyšlení, lásky a pokory.

Na co se v ZUŠce těšíme a na co se můžete těšit i vy, naši milí Broumováci? Naše škola připravuje na květen 2022 projekt, který nese název Zlatá šedesátá. A jak už sám název napovídá, zazní písně hlavně z tohoto období. Těšit se můžete na zpěváky, sbory, kapelu, ale také na choreografie tanečního oboru či scénky nastudované literárně-dramatickým oborem.

Plánován je taktéž koncert absolventů. Vloni a předloni jsme absolventy kvůli opatřením pouze ošerpovali a jejich absolventské práce hodnotili on-line.

Pevně věříme, že situace bude příznivá a bude možné se jako škola prezentovat hlavně veřejně, tedy na koncertech, tanečních a divadelních vystoupeních i výstavách a těšit se z nich společně s vámi.

Přejeme mnoho zdraví a sil a těšíme se na vás při dalších příležitostech.

 

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Plchová
Telefon: +420 734 257 512
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)