Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Hyde Park
  • Magazín
  • Otomar Černý pronikl do kouzla divoce rostoucích bylin
banner

Otomar Černý pronikl do kouzla divoce rostoucích bylin

Kateřina Agnolozzi

Sobota, 9. ledna 2021

Otomar Černý pronikl do kouzla divoce rostoucích bylin

Otomar Černý již před 22 lety pronikl do kouzla divoce rostoucích bylin. Začal je sbírat a zpracovávat. Léčivé byliny nepěstuje monokulturním způsobem na polích a ani je nevykupuje od jiných dodavatelů. Sbírá je v regionu Broumovsko a vyrábí z nich různé přípravky.

Kde se zrodila myšlenka výroby kosmetiky?

Již od mladí jsem se zajímal o bylinky. Začal jsem vyrábět výluhy pro mou rodinu i pro známé. Jednou mě kamarád požádal o něco na vyrážku. Jezdil totiž do Chorvatska a vždy se po sluníčku osypal. Tak jsem mu vyrobil třezalkový gel a on přijel celý spokojený. Pak jsem začal vyrábět gel s kostivalem a už to bylo. Postupem času poptávka vzrůstala a já tedy začal podnikat. Vůbec to nebyl záměr, vzniklo to vše živelně

Název "Divoká kosmetika" vás napadla jak?

Vždy jsem se rád toulal přírodou, miluju přírodu. Byliny mě vždy zajímali. Nikdy jsem nechtěl nic pěstovat. Již od začátku jsem používal divoce rostoucí byliny, protože právě ony mají tu největší sílu. Tak jsem se inspiroval a vymyslel název divoká kosmetika – planě rostoucí byliny. Chodím je sbírat s nůší na zádech.

Jak vůbec vznikají vaše produkty a co vás na té práci nejvíce baví?

Všechno, ale nejraději sbírám bylinky. Letní období sběru je takové romantické. Příroda voní, člověk se u sběru uvolní. Mám i oblíbenou bylinku a to Vlaštovičník. Je to taková mocná bylinka, která má spoustu způsobů využití. Sice nevoní, ale najdete ji ve znaku několika známých alchymistů. Čerstvě nasbírané byliny se zpracovávají za studena bez tepelných úprav manufakturní technologií. Byliny nesušíme, ani je jinak neupravujeme. Jen tak je zajištěna maximální účinnost produktů.

Jak byste zhodnotil vývoj vaší firmy a chování zákazníků za 20 let firemní existence?

No, někdo chodí rád k lékaři a někdo má rád bylinky. Zákazníci se k nám vracejí a poptávka po přírodní kosmetice stále stoupá. Samozřejmě i my naše přípravky používáme a rádi. Dokonce jsem jezdíval na rekondiční pobyty Českého červeného kříže, kde jsem přednášel. Povídal jsem o bylinkách a jejich účincích. Nabízíme gely, šampony a chystáme novinku. Ta je nyní ve schvalovacím procesu. Proto zatím nebudu nic prozrazovat.

Jste držitelem certifikátu Broumovsko – regionální produkt, co to pro vás znamená?

No víte, mě nikdy nenapadlo, že krajina Broumovska mě tak přitáhne. Teprve asi po třetí, když jsem jel směrem sem, řekl jsem si, že je to správné místo. Výhledy, příroda, čerstvý vzduch, boží klid a ty rozkvetlé louky. Díky ocenění mám spoustu možností a pozvánek na trhy. Účastním se seminářů a školení, které mě i dále inspirují. Moc doufám, že rok 2021 bude lepší než ten letošní – myslím, co se týká setkávání. Má práce není práce, ale koníček, dokonce i rodina se zapojuje do výroby kosmetiky. Vždy se tak moc nasmějeme. Jsem moc rád, že jsem pronikl do tajů divokých bylin a jsem držitelem certifikátu Broumovsko - regionální produkt.

Stále usměvavého Otomara můžete potkat na trzích a to nejen v našem regionu.

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Telefon: +420 777 314 251
Email: rene.herzan@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)