Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Lidé
  • Magazín
  • Pěšky pro zdraví s Klubem českých turistů po Broumovsku

Pěšky pro zdraví s Klubem českých turistů po Broumovsku

Pavel Lisák, foto archiv SDMB

Sobota, 25. května 2024

Pěšky pro zdraví s Klubem českých turistů po Broumovsku

Nové trasy projektu Pěšky pro zdraví musejí splňovat přísná kritéria – žádné silnice, cyklostezky a turisticky přetížená místa. Na Broumovsku získaly již dvě trasy certifikaci, třetí se chystá.

Systém pěšího turistického značení v České republice je považován za jeden z nejlepších na světě. Nebývale hustou síť pěších turistických tras u nás udržuje Klub českých turistů. Odpovídá však kvalita tras současným potřebám pěších turistů? Jak se změnily cesty, po kterých naše trasy vedou, za uplynulé století? Můžeme zodpovědně říct, že KČT se udržet krok s novými evropskými trendy daří a nový projekt Pěšky pro zdraví je toho důkazem.

Broumovsko je jednou z prvních destinací, která se do projektu zapojila. Nově vytyčené trasy budou vedeny po stávajících značených stezkách, jen na rozcestích bude trasa označena malým speciálním symbolem. Trasy projektu Pěšky pro zdraví musí splňovat přísná kritéria. Jsou zde omezeny úseky vedoucí nejen po silnicích, ale třeba i po cyklostezkách, nesmí vést přes turisticky přetížená místa, měly by však propojit co nejvíce atraktivních míst. Z cíle trasy se musíte dostat pohodlně hromadnými dopravními prostředky zpět na start, nebo musí být trasa okružní. Podle propozic KČT se „klade důraz na celkový turistický prožitek“.

V současné době probíhá certifikace prvních dvou broumovských tras, třetí – přechod Javořích hor – bude následovat. První trasu vedeme z Machovské Lhoty přes Machovský a Pánův kříž na Božanovský Špičák, pokračujeme přes Korunu na Kamennou bránu odkud sestoupíme nad Martínkovice a Zaječí roklí vyjdeme na Slavný. Hruškovou roklí a následně stezkou nad Hájkovou roklí jdeme do Hlavňova a kolem Čertovy skály a Ticháčkovy kaple dojdeme do Police nad Metují.

Druhá trasa je vedena z Teplic nad Metují na Lokomotivu a přes Třiadvacet mostů na rozhlednu Čáp. Odtud k zámečku Bischofstein (výstup na hrad Skály je samozřejmě také zařazen) a dále po žluté značce kolem Mariánské kapličky zpět do Teplic nad Metují.

Se souhlasem provozovatelů Adršpašských i Teplických skal jsou skalní města záměrně vynechána. Tady o návštěvníky není nouze. Trasy jsme plánovali opravdu důkladně. Start v Machovské Lhotě je dobrý nejen z hlediska autobusového spojení s Policí, ale také kvůli novému parkovišti s přístřeškem a toaletami. V létě přetíženému Slavnému se vyhýbáme a ukazujeme třeba málo navštěvované poutní místu u Suchého Dolu.

I když se dá předpokládat, že „sběratelů“ nových tras bude zanedlouho celá řada, nebudou to jen jednodenní výletníci, ale turisté, kteří na Broumovsku rádi stráví několik dní. A musí být i v dobré kondici… Nezdá se vám, že výstup z Teplic na Lokomotivu je rok od roku prudší? A že z Koruny na Kamennou bránu je to čím dál tím víc dál a dál? Mně ano.

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)