Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Hyde Park
  • Magazín
  • Podzimní prohlídka jeskyně Pod Luciferem
banner

Podzimní prohlídka jeskyně Pod Luciferem

Ing. Stanislav Stařík

Čtvrtek, 31. října 2019

Podzimní prohlídka jeskyně Pod Luciferem

Krásného podzimního počasí využila ve čtvrtek 24. 10. 2019 skupina čtyř členů České speleologické společnosti - základní organizace 5-03 Broumov pod vedením Oldřicha Jenky a Jiřího Kopeckého, společně s dalšími pěti účastníky ze Společnosti pro destinační management Broumovska o.p.s. k odpolední výpravě do skal Broumovských stěn.

Cílem skupiny, která se v dobré náladě, podpořené hřejivými slunečními paprsky, vydala s batohy na zádech z turistického parkoviště ve Slavném Višňovou roklí k úpatí pískovcových stěn, byla návštěva a prohlídka jeskyně Pod Luciferem. Tato nejrozsáhlejší pseudokrasová jeskyně v Broumovských stěnách patří podle oficiálního dělení pseudokrasových jevů k suťovým jeskyním a představuje systém podzemních chodeb a prostor v úpatních akumulacích pískovcových bloků, zřícených ze skalní hrany Broumovských stěn. Laicky řečeno se jedná o velikou hromadu do rokle napadaných obrovských balvanů, na povrchu zakrytých a zarostlých vegetací, mezi nimiž se dá v hloubce prolézat a procházet.

Délka prozatím prozkoumaných a zdokumentovaných chodeb této jeskyně měří více než 400 metrů. Účastníci výpravy z řad broumovské destinační společnosti, která podporuje a koordinuje cestovní ruch a turistiku v regionu Broumovska, měli tak příležitost se na vlastní kůži seznámit s významným a svým způsobem unikátním přírodním fenoménem zdejšího kraje a dále si prakticky rozšířit povědomí o místním geologickém bohatství.

Fyzicky, a místy i psychicky náročnou prohlídku části podzemních prostor všichni úspěšně zvládli a po výstupu z hlubin zpět na denní světlo prohlídku doplnil Jiří Kopecký výkladem a ukázkou způsobu podrobné dokumentace jeskynních prostor. Výprava byla při zpáteční cestě do Slavného zakončena ještě zastávkou na Slavenské vyhlídce s romantickým podvečerním výhledem na Broumovskou kotlinu a okolní skály Broumovských stěn.

Foto Ing. Stanislav Stařík

gegeo

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Telefon: +420 777 314 251
Email: rene.herzan@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)