Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Hyde Park
  • Magazín
  • Polickému muzeu přibylo 5 469 modelů!
banner

Polickému muzeu přibylo 5 469 modelů!

Pavel Frydrych

Pondělí, 26. dubna 2021

Polickému muzeu přibylo 5 469 modelů!

Už teď se může Muzeum papírových modelů v Polici nad Metují pyšnit unikátní sbírkou papírových modelů, která nejspíš nemá nikde na světě obdoby. Tuto unikátnost jsme ještě rozšířili a zvětšili díky daru rodiny pana Václava Šnobla z Prahy.

Václava Šnobla modelářská obec do dnešních dní vůbec neznala. Patřil mezi tu malou skupinku modelářů, kteří nemají tendenci svou tvorbu představit veřejnosti a jeho práci vedly dvě základní ideje:

  1. láska k letadlům
  2. láska k papírovým modelům

Před neuvěřitelným půl stoletím vznikl v jeho modelářské dílně první papírový model letadla vlastní konstrukce. K tomu, aby ho vymyslel a slepil mu – s trochou nadsázky – stačila jen publikace vydaná nakladatelstvím Albatros „Papírové letiště“ a chuť se pustit do něčeho nového. Během pár dní vznikl model letadla Blohm-Voos BV 40 a když se podařil jeden, tak proč nezkusit další. A potom další. A další… kdybych měl použít slovo další u každého modelu letadla, který pan Václav Šnobl vymyslel a slepil, musel bych to slovo napsat téměř 5.500 krát

5.469 modelů! To je počet, který za 48 let své modelářské práce pan Šnobl vytvořil. Najednou byla na světě zcela neuvěřitelná sbírka modelů letadel celého světa. Dokonce i těch, jejichž vývoj se zastavil v rámci testování a světlo světa nespatřilo víc jak jeden, dva prototypy.

Čistě statisticky to vychází na 2 celé a dvě desetiny modelu týdně od roku 1965 do roku 2013! Přes prázdniny, Vánoce, dovolenou, nemoci… každý týden 2,2 modelu letadla. Je až nepochopitelné, že o této činnosti nevěděl nikdo, kromě nejužšího okruhu blízkých. Nikdy je neviděla modelářská obec, nikdy se s nimi „nepochlubil“ na výstavě nebo modelářské soutěži.

„Dědu si pamatuji vlastně jenom při lepení,“ vypravoval nám vnuk pana Šnobla. Ale samotný příběh modeláře nebyl bez komplikací. Dokonce takových, že mnoho lidí by s modelařinou seklo, protože… protože postupem času se objevilo revma a s tím spojené problémy s hybností prstů.

„Dědeček stříhal tak, že držel nůžky v obou rukou, jinak by papír neustřihl,“ vzpomíná pan Šnobl mladší. „A štětec měl vždycky buď pevně zaklíněný mezi pokroucenými prsty nebo si ho v posledních letech připevňoval k ruce gumičkou.“ Bude to znít asi hodně nadneseně, ale láska k letadlům a modelařině prostě zvítězila nad zdravotními problémy. Při pohledu na ohromnou řadu modelů vidíme, že vznikaly s láskou, ale kolik lidské síly a odhodlání za tím vším stálo, už vidět není.

Když se pan Šnobl poprvé ozval a poslal do Muzea pár fotografií, kurátor sbírky letecké techniky, Vojta Čaban, zareagoval takto: „Myslel jsem si, že znám každého modelářského šílence v Čechách, ale to jsem ještě nevěděl o tomhle!“

Modely momentálně ukládáme do depozitu Muzea, třídíme a pomáháme jim, vrátit se do skvělé kondice, protože přece jen se u některých za půl století projevil věk a převoz do Muzea taky k jejich dokonalosti moc nepřispěl.

Pro letošní sezónu představíme aspoň pár kousků, jakousi malou ochutnávku. A na jaro příštího roku plánujeme výstavu modelů letadel pana Šnobla. Tuhle unikátní kolekci si nechceme nechat jen pro sebe, ale chceme jí potěšit oko návštěvníka.

5.469 modelů letadel, 36 krabic od banánů napěchovaných až po okraj, 48 let modelářské práce, 2,2 modelu týdně… a ohromná spousta modelářské radosti, kterou budeme posílat dál.

Pokud tvrdíme, že Muzeum je LEPŠÍ NEŽ ČEKÁTE, můžeme bez uzardění doplnit: a ještě unikátnější, než kdokoliv čekal

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Telefon: +420 777 314 251
Email: rene.herzan@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)