Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Lidé
  • Magazín
  • Polské Sokołowsko ožívá
banner

Polské Sokołowsko ožívá

Michaela Plchová, foto Kateřina Ostradecká

Úterý, 20. prosince 2022

Polské Sokołowsko ožívá

Bývalé lázeňské městečko Sokołowsko, ležící na trase Mieroszów – Wałbrzich, dosud dýchá atmosférou let minulých, a nejen to, dostává se mu nového života. Vydejte se s námi na výlet do polského příhraničí. V dalších měsících vám takových tipů na jednodenní výlet přineseme ještě několik.

Historie Sokołowska sahá daleko do minulosti – první zmínku o něm najdeme v roce 1357 a s největší pravděpodobností ho založili benediktini, kteří přišli na Broumovsko. Tehdy se ovšem jmenovalo Goerbersdorff. Od roku 1509 spadalo do majetku hraběcího rodu Hochbergů, kteří sídlili na zámku Książ nedaleko Wałbrzichu. Pro jeho proměnu však byla zásadní návštěva hraběnky von Colomb, která do něj přijela v roce 1849 a okouzlena celou horskou lokalitou, rozhodla se zde spolu se svým švagrem, doktorem Hermanem Brehmerem, otevřít plicní sanatorium specializované na léčbu tuberkulózy, která tehdy trápila široké vrstvy obyvatelstva.

V roce 1855 vzniklo v Goerbersdorffu první sanatorium pro léčbu tuberkulózy na světě a brzy se naplnilo velkým množstvím pacientů. Například v roce 1887 se zde léčilo již 730 nemocných. Ti pobývali v honosných prostorách sanatoria a léčili se inovativními metodami pod vedením týmu dr. Brehmera a jeho blízkého spolupracovníka profesora Alfreda Sokołowského, po němž získalo městečko své nové jméno. Protože lázeňství rozvoji městečka prospívalo, brzy zde byla pošta, telefonní spojení, kino, kavárny, krásný lázeňský park i množství ubytovacích kapacit.

Sanatorium fungovalo ještě po válce, kdy se v něm léčili lidé, již přežili koncentrační tábory, a ještě později ti, kteří onemocněli respiračními chorobami. V roce 1970 se objevil nápad, vybudovat zde velké sportovní a lyžařské centrum, který však nikdy nebyl dotažen. Od té doby městečko upadalo. Na konci 70. let byla rozebrána nejstarší část sanatoria, zbourány altány v lázeňském parku a také mnoho dalších budov. V roce 2005 došlo k nejhoršímu poškození sanatoria, když jeho část vyhořela.

 

Naděje pro Sokołowsko

Zašlá krása lázeňského městečka však okouzlila polskou sochařku, malířku a umělkyni Bożennu Biskupskou. Podle jejích vlastních slov přijela v roce 2007 do Sokołowska a okouzlena zapadajícím sluncem nad sanatoriem si ani nevšimla, že nemá střechu. Rozhodla se polorozpadlý objekt koupit a pod hlavičkou Nadace pro současné umění IN SITU (Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ) ho opravují, a především zaplňují novým životem.

Díky nim ožilo také Kino Zdrowie (Kino Zdraví), kde je v současnosti velmi příjemná kavárna s milou obsluhou a nabídkou dobré kávy, dortů a malého občerstvení. Kromě kavárenského posezení a prodejničky knih se zde pravidelně konají nejrůznější kulturní akce. Jednou z nich je i Literární Café pořádané ve spolupráci se Vzdělávacím a kulturním centrem Broumov v rámci projektu "Broumov – Sokołowsko: Crossborder Cooperation for Cultural Development” (Broumov – Sokolovsko: Přeshraniční spolupráce pro rozvoj kultury). Naposledy se zde v listopadu setkali příznivci literatury z Česka i Polska na literární besedě s polskou spisovatelkou Magdalenou Zarębskou a novinářem a spisovatelem Ondřejem Nezbedou. Tato literární setkání jsou dobře dostupná, neboť z Broumova je na ně při každém konání zdarma vypravován minibus. Česko-polská Literární Café se budou znovu konat na podzim.

Nový život sanatoria má podobu mnoha uměleckých setkání, performancí a festivalů, ať je to Mezinárodní festival Sanatorium Dźwięku (Sanatorium zvuku, koná se v srpnu), Mezinárodní filmový festival Hommage À Kieślowski či Mezinárodní festival efemérního umění Konteksty zaměřeného na performance. Nadace IN SITU na sebe kromě poslání opravit budovu sanatoria vzala závazek udržet živý odkaz významného polského režiséra Krzysztofa Kieślowskiego a starat se o jeho filmový archiv. V budově sanatoria by tedy mělo vzniknout (a již pomalu vzniká) jeho muzeum a ve Vile Rosa je uložen celý jeho fotografický a kinematografický archiv. Krzysztof Kieślowski totiž v Sokołowsku dlouho pobýval jako dítě, když se tu jeho otec léčil s tuberkulózou.

 

Výlet za kávou, uměním či na běžky

Návštěvníci z Čech se mohou do Sokołowska vypravit jen tak či při výletě na chatu Andrzejówku, která leží v horách nad ním. Teď v zimě je navíc ideální čas vyrazit do příhraničních hor na běžky. Kavárna v Kině Zdrowie má otevřeno po celý rok každý den od 9 do 21 hodin a, jak už bylo zmíněno, je zde milá, polsky i anglicky hovořící obsluha. Při návštěvě v Sokołowsku byli vůbec všichni velice milí a lze si představit, že vážným zájemcům by se podařilo též domluvit si prohlídku vnitřních prostor sanatoria. Zvenku poněkud temně vypadající budova ponejvíc připomíná anglickou internátní školu, uvnitř jsou však v některých místech zachovány nádherné staré stropy, trámy i například bývalé koupelny. Uvnitř také narazíte na impozantní sochy Bożenny Biskupske či fotografie a jiné instalace. Návštěva polského Sokołowska jistě stojí za to.

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Plchová
Telefon: +420 734 257 512
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)