Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Hyde Park
  • Magazín
  • "Prvních pět minut je při online prohlídkách slušný adrenalin," říká průvodce Jakub Gruss
banner

"Prvních pět minut je při online prohlídkách slušný adrenalin," říká průvodce Jakub Gruss

Kateřina Ostradecká

Čtvrtek, 8. dubna 2021

"Prvních pět minut je při online prohlídkách slušný adrenalin," říká průvodce Jakub Gruss

Broumovský klášter od února pravidelně pořádá živé komentované online prohlídky historických interiérů. Jejich průvodcem a tváří, která neohroženě vstupuje do nevyzpytatelného živého natáčení, je Jakub Gruss z Šonova na Broumovsku, jemuž jsme položili pár otázek.

Kubo, jak dlouho už děláš průvodce v broumovském klášteře a jak vzpomínáš na svoje začátky?

Na své začátky vzpomínám místy s úsměvem, místy s hrůzou. Jsem od přírody člověk spíše introvertní a kontakt s lidmi byl pro mne vždy náročný. Některé přešlapy si stále vybavuji a upřímně, některé, třeba i krizové situace bych řešil dnes již jinak. Na druhou stranu v rámci takového povolání jsou negativní zkušenosti velmi žádané a pomáhají k lepší formaci. A tak, ruku v ruce s nepříjemnými i komickými zážitky se mi podařilo ujmout se jisté role, která se záhy stala součástí mého života. Občas jsem míval dokonce problém z této persony vystoupit i ve svém volném čase. Takže jsem nakonec za ta raná léta velmi rád, protože měla svůj smysl. To však nic nemění na tom, že první půlrok pro mne obrazně byl velmi zátěžový.

Jak bojuješ s nervozitou z živého natáčení online prohlídek?

S nervozitou bojuji úspěšně hlavně díky skvělému kameramanovi Tomáši Valáškovi. On i Jiří Janouch, který má na starost osvětlení, mi skvěle suplují živé posluchače, bez kterých si v klášterních místnostech připadám trochu nesvůj a "nadbytečný". Je to velice zvláštní pocit dělat totéž, co při běžných prohlídkách, ale zároveň něco trochu jiného. Ale právě rozhovor s kolektivem, klidné tempo přípravy (vše připravujeme s předstihem dopředu) a příjemná atmosféra mi vyvažují právě onu absenci návštěvníků. A pokud to můžu na sebe prozradit, při první živé prohlídce mi pomohla i slza Becherovky.

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Telefon: +420 777 314 251
Email: rene.herzan@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)