Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Hyde Park
  • Magazín
  • Rekonstrukce na Devatenáctce pokračovaly i v roce 2020
banner

Rekonstrukce na Devatenáctce pokračovaly i v roce 2020

Jan Vachtl

Neděle, 29. listopadu 2020

Rekonstrukce na Devatenáctce pokračovaly i v roce 2020

Rok 2020 bude v bunkrácké branži jako i jinde spjat s nepříznivou epidemiologickou situací. I přes covid se ale v roce 2020 podařilo uskutečnit v muzejním objektu T-S 19 TUROV hodně práce, pojďme se na ní ve stručnosti podívat.

"V době jarní vlny covidu jsme se věnovali převážně práci v dílně nebo doma. Připravujeme v horním patře repliku dobových rozvodů elektřiny, takže bylo i jednotlivě dost práce s přípravou tisku na 3D tiskárně. Na objektu jsme z pochopitelných důvodů být nemohli," řekl předseda místních bunkráků Jakub Joudal.

"Od května do září jsme museli zintenzivnit činnost na objektu. Prováděli jsme návštěvníky, pracovali na terénních úpravách okolo objektu a uvnitř pokračovali v nedodělané práci z předešlého roku," navazuje místopředseda spolku Jan Joudal. Před objektem se podařilo zakopat několik desítek kusů ocelových jehel pro uchycení ostnatého drátu. Sdružení bude postupně dodělávat ještě chybějící kotvící oka a pracovat na replice protipěchotní překážky.

"Uvnitř objektu se podařilo zazdít na míru vyrobené zárubně do levé střelecké místnosti a dokončit omítky v ubikaci pro 4 muže ve spodním patře. Tuto ubikaci jsme i vybílili čímž se zařadila k místnostem, které máme na objektu po stavební stránce vyřešené," informoval o postupu rekonstrukce Jan Joudal.

"I když jsme se na podzim již znovu sejít nemohli, pracovali jsme jednotlivě na přípravě elektroinstalace. I přesto bych rok 2020 hodnotil jako rok úspěšný, podařilo se nám udělat hromadu důležité práce, která je navíc pro návštěvníky na první pohled viditelná. V roce 2021 plánujeme dokončit repliku protipěchotní překážky, udělat zmíněné nové rozvody elektřiny v horním patře objektu a pokračovat v rekonstrukci ve spodním patře, kde nás nyní čeká místnost zemní telegrafie. Až se epidemiologická situace uklidní, chtěl bych všechny k nám na objekt pozvat, jsme zde pravidelně poslední víkend v měsíci od března do listopadu. Podrobnosti a fotografie najdete na našem facebookovém a instagramovém profilu," zakončuje rok 2020 předseda sdružení Jakub Joudal.

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Telefon: +420 777 314 251
Email: rene.herzan@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)