Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Lidé
  • Magazín
  • Robotická ruka i exponáty ovládané přes mobilní aplikace
banner

Robotická ruka i exponáty ovládané přes mobilní aplikace

Text a foto Pavel Frydrych

Sobota, 23. prosince 2023

Robotická ruka i exponáty ovládané přes mobilní aplikace

Muzeum stavebnice Merkur má nově zrekonstruovanou expozici robotiky.

Společně s koncem roku přichází čas na rekapitulace. Pravděpodobně největší akce, která proběhla roku 2023 v Muzeu stavebnice Merkur byla rekonstrukce expozice robotiky. Ta trvala celé jaro, ale čekání se vyplatilo. Celý prostor je stavebně opraven, proběhla rekonstrukce podlahy, stěn a omítek včetně elektřiny.

A úplně na závěr došlo k nové instalaci expozice. V ní se objevuje průřez robotické produkce Merkur, počínající stavebnicí převodů z šedesátých let, díky které se daly některé modely rozpohybovat. Velmi zajímavým exponátem je souřadnicový zapisovač Alfi (dnešními slovy plotter). Ten se začal vyrábět roku 1988 a po napojení na tehdejší počítače mohl fungovat jako jednojehličková tiskárna. Na trh se dostal dokonce dřív než první československá jehličková tiskárna z tehdejší Tesly Pardubice.

Ale nejvíc prostoru je věnováno robotice jako takové. První stavebnice označené zkratkou M-S-R (Merkur systém robot) se objevily v první polovině nultých let XXI. století. Oproti klasickému Merkuru nebyly číslovány, ale byly značeny písmeny řecké abecedy.

Nejvděčnějšími modely jsou Robotická ruka, která pouští kuličky na kuličkové dráze, a pak krásný svítící model auta mCar. Toto vozítko lze ovládat přes aplikaci staženou do mobilního telefonu. Ale i tady platí, že slova nedokáží zprostředkovat zážitek…

Rekonstrukce Robotiky v Muzeu stavebnice Merkur je podpořena z dotačního programu Královéhradeckého kraje „Podpora muzeí a galerií“, č. smlouvy 23KPG06-0021.

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)