Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Lidé
  • Magazín
  • S novým špičkovým CT přístrojem přichází do náchodské nemocnice prvky umělé inteligence
banner

S novým špičkovým CT přístrojem přichází do náchodské nemocnice prvky umělé inteligence

Lucie Chytilová, foto archiv nemocnice Náchod

Neděle, 11. září 2022

S novým špičkovým CT přístrojem přichází do náchodské nemocnice prvky umělé inteligence

Nejnovějším přírůstkem do rodiny špičkových diagnostických přístrojů je nové CT s prvky umělé inteligence Somatom X.cite, které oproti předchozímu přístroji nabízí řadu benefitů pro pacienty i personál nemocnice.

Rychlý technologický vývoj ve zdravotnictví přináší do nemocnic nové možnosti, které lékařům umožňují stále přesněji a komfortněji diagnostikovat potíže svých pacientů a tím je efektivněji léčit. Cestou výrazné modernizace svého přístrojového vybavení se i díky dotačnímu programu REACT EU vydala i Oblastní nemocnice Náchod. Nejnovějším přírůstkem do rodiny špičkových diagnostických přístrojů je nové CT s prvky umělé inteligence Somatom X.cite, které oproti předchozímu přístroji nabízí řadu benefitů pro pacienty i personál nemocnice.

„Pro naše laboranty je nový CT přístroj výrazně uživatelsky přívětivější a zjednodušuje nám práci. Dále díky rychlejší akvizici umožní vyšetřit více pacientů. Velkým pozitivem je i to, že u většiny vyšetření působí na pacienta oproti předešlému přístroji nižší dávka ionizačního záření. Díky možnosti ovládání pouze z vyšetřovny nám také usnadní práci s covidovými či jinak infekčními pacienty. Dalším benefitem je větší otvor gantry přístroje, díky kterému můžeme vyšetřit i dříve nevyšetřitelné obézní pacienty například před bariatrickými operacemi, dále umožňuje přesnější zaměření při provádění některých intervenčních výkonů jako jsou biopsie, drenážní výkony či kořenové obstřiky,“ vysvětluje benefity nového přístroje primář radiodiagnostického oddělení náchodské nemocnice, MUDr. Marek Strnad.

 

Nové CT navíc náchodské nemocnici umožnilo nabídnout rozšíření nabízených výkonů a zkvalitnit některá vyšetření. Software přístroje využívá dostupná data o pacientovi, například pohlaví, výšku a věk, a kombinuje je s dalšími specifickými informacemi, získanými při dotazování zdravotníků. Přístroj pak optimalizuje skenovací parametry na míru každému pacientovi, aby zajistil co nejkvalitnější a nejpodrobnější snímky sledované části těla. Pacienti ocení také lepší možnosti v komunikaci s personálem. Radiologičtí asistenti totiž mohou skenování připravit a provést pomocí odnímatelných tabletů a díky tomu mohou u pacientů zůstat až do okamžiku těsně před skenováním a zajistit jejich lepší přípravu. Během samotného skenování jsou pacientům podávány informace o tom, jak dýchat, nejen přes reproduktor, ale také vizuálně a srozumitelně přes displej. To vše napomáhá pacientům během snímkování co nejvíce spolupracovat.

Oblastní nemocnice Náchod je jedním ze dvou zdravotnických zařízení v České republice, kde je tento nejmodernější přístroj instalován. „Nové CT jsme pořídili za bezmála 15 milionů korun díky dotačnímu projektu REACT EU, který má nemocnice lépe připravit na další situace podobné těm, které jsme zažili během covidové epidemie. Tento program umožňuje náchodské, rychnovské a broumovské nemocnici nakoupit nové vybavení v celkové hodnotě přibližně 300 milionů korun,“ vysvětlil ředitel Oblastní nemocnice Náchod RNDr. Bc. Jan Mach.

CT přístroj Somatom X.cite byl pořízen konkrétně z projektu č. CZ.06.6.127/0.0/0.0/21_121/0016262 s názvem „Rozvoj a modernizace zdravotní péče v ON Náchod - UP Náchod“, na jehož realizaci požádala nemocnice o dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu, „Výzva č. 98 Rozvoj, modernizace a posílení odolnosti páteřní sítě poskytovatelů zdravotní péče s ohledem na potenciální hrozby“.

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Plchová
Telefon: +420 734 257 512
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)