Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Lidé
  • Magazín
  • Svatý Prokop v Chicagu
banner

Svatý Prokop v Chicagu

Text a foto Martin Lanži

Neděle, 10. září 2023

Svatý Prokop v Chicagu

V neděli 20. srpna 2023 na začátku mše svaté předali mladí zástupci broumovské farnosti České katolické misii část relikvie sv. Prokopa (†1053), jenž se od 18. století nachází v opatském klášteře sv. Vojtěcha v Broumova.

Chicagská česká farnost je v osobě jejího kněze Mons. Dušana Hladíka dlouholetým spolupracovníkem ve snaze o obnovu dientzenhoferovské skupiny kostelů. Broumovská farnost se po dohodě s arciopatem břevnovského a broumovského kláštera P. Prokopem Siostrzonkem, OSB, rozhodla věnovat část relikvie prvního českého světce kanonizovaného papežem (Inocenc III., r. 1204), jako projev poděkování za tuto velkorysou pomoc. Rovněž jako připomínka působení čechoamerických chicagských bratří benediktinů v broumovském klášteře v letech 1946-1950. V dubnu 1950 jim to znemožnila komunisty organizovaná Barbarská noc (tzv. Akce K, pozn. red.), během níž byly zavřeny všechny mužské kláštery v tehdejším Československu.

Z dalšího desetidenního programu je možné uvést setkání s generálním konzulem ČR v Chicagu Jakubem Utěšeným (na fotce druhý zprava), během něhož se probíraly možnosti hledání dalších cest v oblasti obnovy broumovské skupiny kostelů. Dalším důležitým momentem byla návštěva benediktinského kláštera v Lisle, během které byl naším průvodcem bratr Rick. Neplánované, a o to milejší, bylo setkání s emeritním opatem Hughem, který nám také udělil požehnání. Rovněž potěšila i jeho osobní vzpomínka na P. Alexe Macháčka, jenž byl jedním z bratří působících na Broumovsku v letech 1946–1950. Je možné zmínit dokonce i brigádu na nově vznikající Slovenské katolické misi nebo návštěvu několika chicagských muzeí či koupání v michiganských jezerech.

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)