Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Lidé
  • Magazín
  • Tip na výlet: Festival květin a umění na zámku Książ

Tip na výlet: Festival květin a umění na zámku Książ

Michaela Plchová, foto archiv zámek Książ

Čtvrtek, 27. dubna 2023

Tip na výlet: Festival květin a umění na zámku Książ

Ve dnech 29. dubna až 3. května se na zámku Książ koná 33. ročník Festivalu květin a umění. Festival nabízí k vidění umělecké floristické dekorace v zámeckých prostorách, cestu komnatami nejslavnější obyvatelky zámku kněžny Daisy Hochberg von Pless a rovněž možnost nakoupit květiny od pěstitelů. Připraven je i program pro děti.

Více než 30 zámeckých komnat a salónů zámku Książ ve Wałbrzychu bude během letošního Festivalu květin a umění na zámku Książ bohatě vyzdobeno květinovými kompozicemi, které pod vedením mistrů vytvoří floristé z celého Polska. Hlavními tématy, která budou floristé zpracovávat jsou: cestování po světě, anglická zahrada, ztracené perly a škola krajkářství. Na výzdobě zámeckých prostor se podílejí floristé patřící k Polskému floristickému svazu, Mezinárodnímu institutu floristiky a také odborníci z Mistrovské školy floristiky Macieje Krzuse a absolventi a studenti floristické fakulty z Dolnoslezského školního komplexu v Jaworu.

Letošní festival květin a umění odhalí návštěvníkům běžně nepřístupné páté patro zámku Książ. Umístěna v něm bude květinová výzdoba odkazující na jedno z oblíbených prázdninových míst princezny Daisy, "Ma Fantaisie" neboli Moje fantazie. V originále se jednalo o dva malé slaměné domky spojené verandou, postavené podle Daisyina návrhu a přání. Jejich útulný interiér poskytoval vévodkyni odpočinek od nudné dvorské etikety.

Každý den festivalu budou v přízemí zámku probíhat přednášky Muzejního a vzdělávacího oddělení Książ, mistrů floristů a pozvaných hostů. Návštěvníci se z nich mimo jiné dozvědí, proč se Daisy říkalo „princezna krajky“, co to byla Moje Fantazie a kde se nacházela, a jak vypadala nejkrásnější a největší kytice, kterou kněžna Daisy dostala od svého manžela. Součástí přednášek jsou také ukázky floristické práce, takže návštěvníci uvidí, jak úžasné kytice a květinové kompozice vznikají.

Na své si na Festivalu květin a umění přijdou také děti. V dětské zóně v prvním patře zámku budou každý den festivalu probíhat floristické dílny, během nichž si děti vytvoří vlastní květinové kompozice. Kromě toho se v zámeckých komnatách budou pohybovat historické postavy z rodiny a služebnictva kněžny Daisy Hochberg von Pless.

Na parkovišti hotelu Książ představí vystavovatelé širokou škálu výrobků a služeb. Zóna rostlin je místem určeným pro podnikatele prodávající semena, cibuloviny a řízky rostlin a stromů, a to jak hrnkových, tak zahradních. a zahradní potřeby (např. nářadí, ozdoby, nábytek). V areálu výstavních domků pak budou k prodeji regionální výrobky, šperky, hračky, porcelán a nabídka řemeslníků. Celou akci obohatí bohatá gastronomická nabídka a nafukovací dětský koutek.

Součástí festivalu jsou noční prohlídky zámku Książ. Konají se pod názvem Duch vévodkyně pro rodiny s dětmi se konají (od 20:30) a Duch vévodkyně pro dospělé (od 21:00). Zámek po setmění ovládnou strašidla a spolu s průvodcem seznámí návštěvníky s temnou historií zámku a zavedou je do míst, kam se po setmění nikomu nechce… Vstupenky na Noční prohlídku jsou samostatné a nezahrnují vstup na festival (atrakce se koná až po skončení festivalu).

 

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková
Telefon: +420 734 257 512
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)