Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Lidé
  • Magazín
  • Vernéřovice si připomenou letošní jubilea

Vernéřovice si připomenou letošní jubilea

Tomáš Havrlant, starosta

Středa, 8. září 2021

Vernéřovice si připomenou letošní jubilea

Letošní rok uběhne 670 let od první písemné zmínky o obci Vernéřovice, která pochází z roku 1351 v Kladské městské knize. Poprvé se v písemných pramenech připomíná pod názvem "Wernhirsdorf", později jako Německé Vernéřovice (Deutsch Wernersdorf). Podle místní pověsti byla obec Vernéřovice založena již ve 2. polovině 13. století jistým Wernerem, který přišel spolu s kolonisty z Duryňska na pozvání broumovského opata Martina I. za vlády Přemysla Otakara II. Jak bylo běžné, obyvatelé se živili zemědělstvím a řemeslem, v zimě ručním tkalcovstvím a přádelnictvím.

V roce 2021 si Vernéřovice také připomínají 30 let od obnovené samostatnosti.

V současné době mají Vernéřovice 316 obyvatel. Je to už jen necelá pětina původního osídlení. Podle historických záznamů byl největší počet obyvatel v roce 1910, když ve Vernéřovicích žilo 1392 obyvatel.

Vernéřovice se mohou pyšnit bohatou historií.  Například náhrobek vernéřovického rychtáře Blasia Meisnera (1538 - 1579), který se zachoval v našem kostele, patří k nejstarším zachovalým památkám.

Nejstarší zpráva o původní škole pochází již z r. 1582, kdy se připomíná známý školmistr Martin Rotter. 

K dotekům historie určitě patří také velký zvon ve věži kostela sv. Michaela, odlitý v roce 1600 s nápisem: RUF MICH AN IN ZEID(T) DER NOT, SPRICHT DER HERR, SO WILL ICH DICH ERRETTEN UND DU SOLLST MICH PREISEN. ANNO 1600. (Zavolej mě v čase nouze, říká Bůh, pak tě chci chránit a ty mě máš velebit). Díky šťastným okolnostem a odvaze místních obyvatel nikdy nebyl zrekvírován a patří k nejstarším zvonům na Broumovsku.

Dominantou Vernéřovic je kostel sv. Michaela, archanděla, který za svůj vznik vděčí opatu Otmaru Zinkemu. Byl vybudován v letech 1719 - 1720 podle plánů Kryštofa Dientzenhofera. V loňském roce prošel nákladnou rekonstrukcí a do okolí svítí jeho nová fasáda. Snahu místního děkana o záchranu kulturního dědictví ocenil i kardinál Duka, který letos 5.června Vernéřovice navštívil a kostelu požehnal.

Z dalších historických zajímavostí můžeme přidat pruského krále Fridricha II., který pobýval na místní faře ve dnech 7. až 9. srpna 1758, když v Sedmileté válce připravil Marii Terezii o Kladsko a větší část Slezska.

Za 30 let samostatnosti obce Vernéřovice se vedení obce snaží navázat na to dobré, čím nás může historie inspirovat. Obec si udržela školku, školu, obchod, hospodu, funguje zde pošta a slouží se pravidelně mše. Pořádají se kulturní a společenské akce, na které se sjíždějí lidé ze širokého okolí. Na společenském životě se podílejí místní spolky, Klub důchodců, Hasiči a fotbalový klub. Zemědělství má i v dnešní době nezastupitelné místo. Například moderně a citlivě řízená Ekofarma Bošina patří k přitažlivým místům pro návštěvníky Vernéřovic z celé republiky.

Vernéřovice jsou prostě příjemné místo pro život i návštěvu.

Chceme vás pozvat do Vernéřovic v sobotu 25. září 2021, kdy u příležitostí 670 let od první písemné zmínky a 30 let od obnovené samostatnosti pořádáme setkání všech, kterým jsou Vernéřovice blízké.

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková
Telefon: +420 734 257 512
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)