Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Lidé
  • Magazín
  • Výstava betlémů i Betlémské světlo na zámku Adršpach
banner

Výstava betlémů i Betlémské světlo na zámku Adršpach

Bára Fialová, foto BF a zámek Adršpach

Sobota, 16. prosince 2023

Výstava betlémů i Betlémské světlo na zámku Adršpach

Deset let od otevření veřejnosti bude příští rok slavit zámek Adršpach, který letos otevřel druhou zimní sezónu po pandemické pauze. Zajeďte si sem ještě před Vánoci podívat na sbírku betlémů či vyzvednout Betlémské světlo.

Na recepci si můžete dát kávu a malé občerstvení, dětem slouží dětský koutek a v přilehlé místnosti si můžete prohlédnout například papírový betlém z Rumburska, textilní betlém Heleny Votrubové nebo betlém Zdeňka Víta z Náchoda, který jesličky, tři krále a všechny ostatní účastníky Ježíškova zrození umístil pod náchodský zámek. Před Vánoci si sem lidé také mohou zajít vyzvednout Betlémské světlo, které tu bude k dispozici od 21. do 23. 12. Více informací zde.

„Letos jsme tady měli poprvé adventní trhy, které se moc vydařily, jen adventní věnce se, nevím proč, moc neprodávaly. V listopadu jsme poprvé uspořádali bleší trh na zámku a mělo to velký úspěch, takže je chceme určitě zopakovat. Určitě zase budou velikonoční trhy a příští rok uběhne deset let od otevření zámku veřejnosti. K tomu chystáme nějakou větší akci i s koncerty, celé to proběhne zřejmě v zámecké zahradě,“ zve Jolana Jánská ze zámku Adršpach na akci, která se uskuteční na začátku května. V prvním patře zámku najdete několik místností, které vás v čase přenesou sto padesát let nazpět, kdy zámek vlastnil rod Nádherných. „Za války se ale přihlásili k německé národnosti, tak jim ho pak vzali a původní vybavení zmizelo. To, co tady je, máme půjčené ze Sychrova,“ dodává Jolana Jánská.

Ve druhém patře pak zámku se nachází muzeum horolezectví, které se věnuje jak historii pískovcového lezení, tak vysokohorskému lezení. V zámku si můžete taky prohlédnout expozici lnářství a tkalcovství a zahrát si únikovou hru na téma pohádky Třetí princ, která se natáčela ve skalním městě.

Před Štědrým dnem je zámek výjimečně otevřený kromě pátku také ve čtvrtek, a to od deseti do šestnácti hodin, v sobotu 23. prosince od desíti do dvou. Mezi svátky je otevřeno každý den od deseti do šestnácti, jen na Silvestra zavírá už ve dvě odpoledne. Více informací najdete zde.

Na příští rok chystá obec Adršpach dvě stavební akce, které by měly zámek zase o trošku více zvelebit. „Jednak musíme obnovit odvodnění ze sklepů, které se ucpalo. Dále chceme opravit zadní stranu fasády a vyměnit části krovu. Druhou akcí bude studie vytápění zámku, aby bylo možné ho vytápět na nějakou pokojovou teplotu. Zda to bude tepelné čerpadlo, fotovoltaika, to asi přeháním, ale uvidíme. Prostě musíme zhodnotit, jaké máme možnosti a na základě toho se rozhodneme,“ řekl starosta Jakub Vajda, na čem se dohodlo tento týden adršpašské zastupitelstvo.

Zámek Adršpach se nachází v Dolním Adršpachu a byl postaven v roce 1596 Adamem Bohdaneckým z Hodkova. Zámek prošel řadou stavebních úprav, jedna z nejvýznamnějších proběhla v roce 1886, kdy zámek vlastnil rod Nádherných. Tento rod vlastnil zámek až do roku 1945, kdy jim byl na základě Benešových dekretů zabaven. V roce 2013 zámek odkoupila obec Adršpach, která ho postupně rekonstruuje. Zámecký areál s přilehlým parkem je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)