Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Lidé
  • Magazín
  • Žlutá škola v Suchém Dole
banner

Žlutá škola v Suchém Dole

Jindřich Horkel, foto archiv autora

Neděle, 2. října 2022

Žlutá škola v Suchém Dole

Základní škola v Suchém Dole oslavila 24. září 30 let od svého znovuotevření.

Před 30 lety otevřeli v Suchém Dole z vůle občanů opět základní školu a přezdívku „Žlutá“ má podle barvy fasády, kterou jí dali při posledních opravách. Vědí, že v obci, kde není místní škola, vyhasíná kulturní život a chybí zázemí pro děti. Dnes je tu Základní a Mateřská škola a kdo se podívá blíž, vidí zázrak. Ředitelce Lence Soumarové se spolu s pedagogickým sborem i s provozními zaměstnankyněmi podařilo vybudovat dětem skvělé prostředí a vytvořit ovzduší, které je oázou pohody a tvořivosti. Však si říká „Škola pohody“ a podle slov ředitelky Lenky Soumarové stále vzkvétá.

Děti tu nacházejí laskavé a vlídné prostředí a kvalitní vzdělání, též jinde ne vždy obvyklé láskyplné vedení. Svědčí o tom mimo jiné úspěchy dětí na víceletém gymnáziu v Broumově. A že svoji školu a učitelky mají rádi, dosvědčuje vysoké procento absolventů, kteří se při oslavě 30 let od vzniku školy přišli za svými učitelkami podívat. O oblibě u rodičů svědčí fakt, že své děti vozí do Žluté školy z Hronova, ze Žďárek, z Velkých Petrovic i z Broumova a z Police.

Návštěvník vidí, že škola je jiná také přístupem učitelek k žákům, vybavením, uspořádáním učeben, zejména způsobem výuky. I díky tomu se naplnil sen ředitelky Lenky Soumarové a škola je oficiálně školou, která vyučuje podle alternativního výchovně-vzdělávacího programu Montessori, jedinou „netradiční“ školou v našem regionu. Zázemí plné lásky a vstřícnosti zde najdou i žáci, kteří mohou mít v „normální“ škole problémy s učením nebo se sociálním prostředím. Pojem „šikana“ tu neznají.

Při nahlédnutí do Školních kronik člověk žasne nad pestrostí výuky i mimoškolních akcí, výletů, poznávacích činností. Všude je vidět, že slova ředitelky Lenky Soumarové v publikaci „Historie školy v Suchém Dole“ o cíli školy mají spolehlivý základ: „…vybudovat v naší obci důstojné místo vzdělávání a výchovy…“. O jejich pravdivosti se přesvědčily také stovky návštěvníků Prohlídky školy k 30. výročí znovuotevření suchodolské školy v sobotu 24. září 2022.

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)