Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Hyde Park
  • Páteční štafeta
  • „Chceme se ještě více zaměřit na zájmy a schopnosti jednotlivých žáků,“ tvrdí Jan Voborník
banner

„Chceme se ještě více zaměřit na zájmy a schopnosti jednotlivých žáků,“ tvrdí Jan Voborník

René Herzán

Pátek, 19. listopadu 2021

„Chceme se ještě více zaměřit na zájmy a schopnosti jednotlivých žáků,“ tvrdí Jan Voborník

Rubrika Páteční štafeta se volně přesunula do školství. Bývalá starostka Police nad Metují a současná učitelka Ida Jenková oslovila ředitele Masarykovy základní školy v Broumově Jana Voborníka.

Ida Jenková: Běh života mě v posledních dvou letech zavál do broumovských škol. Na Hradebku i na Masaryčku. I za tuto skutečnost děkuju. Konec pedagogické kariéry žiju v nelehké době v báječném kolektivu učitelů stejné krevní skupiny.

Milý pane řediteli, Honzo, vím, že by ses momentálně asi na všechno vykašlal. Děkuju Ti, že společně s paní zástupkyní Renatou táhnete tu nelehkou školní káru s noblesou, trpělivostí, otevřenou náručí, srdcem i potřebnými mantinely k dětem, rodičům i nám.

A moje otázka? Co Tě jako ředitele školy trápí nejvíce – byrokracie, finance, inkluze nebo něco úplně jiného?

Děkuji Ti Ido za předanou štafetu a také za to, že jsi u nás ve škole začala pracovat a perfektně zapadla do sehraného týmu na I. stupni.

Letos jsem v ředitelně začal svůj třetí rok a první věc, v odpovědi na Tvou otázku, která mě okamžitě napadne, je byrokracie a po nedávné návštěvě naší školy Českou školní inspekcí je to (BYROKRACIE)2. Bohužel jsem převzal školu v této divné covidové době, která v kombinaci s papírováním nenahrává tomu, abychom začali pracovat na všech změnách, které jsem chtěl ve škole zavést. Ke změnám patří především profilace školy k polytechnickému vzdělávání (rozvoj technického myšlení a tvořivosti) a širší nabídka volitelných předmětů. Z toho se nám zatím povedlo na II. stupni zavést předměty robotika (programování a sestavování robotů, práce s 3D tiskárnou), ruční práce a vaření. Do budoucna se chceme ještě více zaměřit na zájmy a schopnosti jednotlivých žáků a přizpůsobit jim nabídku volitelných předmětů.

Co vás v poslední době potěšilo?

V soukromí by to určitě byla má přítelkyně, která mě umí potěšit i utěšit :-), setkání s kamarády i se zvířátky a dodělané věci z léta (stáje pro ovečky, králíkárna). V zaměstnání, že nás ještě nezavřeli, spolupráce s kolegy i dětmi, budoucí oprava školy (tímto děkuji zřizovateli) a Česká školní inspekce, která mě opravdu “pobavila“, teorie X praxe - asi netřeba komentářů.

Kdyby za vámi přijela návštěva, kam byste ji na Broumovsku poslal?

Tato otázka je opravdu jednoduchá, a ať návštěvu pošlete kamkoliv, chybu udělat nemůžete. Celé území CHKO Broumovsko je nádherné. Jestli mohu něco vyzdvihnout, a to nejsem úplně obdivovatel stavebních kulturních památek, pak by to určitě byl broumovský klášter a kostel Nanebevzetí Panny Marie v Polici nad Metují a jeho raně gotický portál. Já osobně bych ještě raději jel do přírody a to např. na Hvězdu s výhledem na Broumovsko, do broumovských stěn – na Slavenské hřiby, do skalního města v Teplických skalách, do Adršpachu nebo třeba do Maršovského údolí.

Jaká kniha leží na vašem nočním stolku?

Za poslední tři roky to nebyla žádná pěkná knížka, ale pouze zákony, vyhlášky, nařízení a metodiky. Jelikož to ale už vypadalo, že mě z té bezvadné beletrie klepne, řekl jsem si letos v létě na dovolené, že by to chtělo změnit autora, a tak jsem se vrátil k dočtení posledních dvou knih ze série o inspektoru Harry Holeovi od Jo Nesbøho.

Kdybyste se mohl kohokoli na cokoli z Broumovska zeptat, koho a na co byste se ho zeptal?

Předal bych štafetu kolegyni Denise Mádlové a zeptal bych se jí, jak se jí líbí v nové funkci, jak se liší její původní představy od reality v této profesi, a jak se s tím vším vypořádává. ..a to proto, že pro mě samotného byly začátky poměrně náročné a plné deziluzí.

Přidejte komentář:

Diskuse je uzamčena pouze pro registrované uživatele.
Pokud se chcete do diskuse zapojit, zaregistrujte se nebo se přihlaste

Diskuze k článku:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Telefon: +420 777 314 251
Email: rene.herzan@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)