Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
banner

Broumovsko má širokou náruč

Michaela Plchová, foto archiv K. Gabriel

Pátek, 30. září 2022

Broumovsko má širokou náruč

V Páteční štafetě odpovídá Karel Gabriel z Heřmánkovic.

Ptá se Jana Králová: Chtěla bych se zeptat pana Karla Gabriela, který s vedením obce má také zkušenost a kterého si velice vážím pro jeho široký rozhled, životní postoj a práci, již se svou ženou Irenou pro naši obec dělají. Karle, jak vidíš vývoj úrovně života obyvatel a kultury na Broumovsku s ohledem na zkušenosti z historie našeho území?

Karel Gabriel: Úroveň života se v posledních letech výrazně zvýšila. A to například v počtu osobních aut, obchodů, bydlení, ale i zdravotní péče. Především jsme našli širší cestu i úctu k obnově památek, tradic, společenského života. Kultura v našem okolí se stává součástí našeho života, nabídka je velká i pestrá, a to nejen tzv. dovážená, ale i z místních zdrojů. Informace a pozvánky se dostávají ke každému. Stále však potkáváme ty, kteří nic nevidí a neslyší. Zato jsou velmi hlasití, že se nic neděje. Vždyť už stačí jen si vybrat a zúčastnit se.

 

Co Vás v poslední době potěšilo?

Je toho mnoho. Moje pravnučka, kterou mohu sledovat každý den na mobilu. Příroda, která je zde zelená a svěží po celý rok a stále mě překvapuje. Počet hlasů, které ve volbách získala naše starostka.  Lidé okolo mě. A nakonec jsem ve věku, kdy mě těší každé ráno.

 

Kdyby za Vámi přijela návštěva, kam byste ji na Broumovsku poslal?

Záleží na jejich věku, zájmech. Broumovsko má širokou náruč. Dějiny, pověsti, příroda, historické stavby… Osobně do bohaté sítě cyklostezek a blízkého okolí v Polsku. Do Dolního Slezska, které je historicky propojeno s Broumovskem, do vesnic v okolí s obnovenými statky a kostely, do Broumova se zajímavými stavbami a zákoutími, do volné krajiny. A společně se svou ženou mezi dobré lidi, kterých je u nás na Broumovsku nespočet.

Narodil jsem se v Černilově u Hradce Králové, rodiče sem přišli v roce 1946 do Martínkovic a v roce 1947 se přestěhovali do Broumova. Žiji zde, včetně Heřmánkovic, přes sedm desítek let a cítím, že tento krásný kraj mne zcela připoutal a žije spolu s námi novým životem. Chraňme jej.

 

Jaká kniha leží na Vašem nočním stolku? 

Nedávno jsem si znovu přečetl Čapkovy spisy O umění a kultuře, mám Karla Čapka rád. Toto napsal v období první republiky, a přitom je velmi současný. Teď čtu americkou detektivku – ti Američané jsou velmi otevření v popisu své společnosti.

 

Kdybyste se mohl kohokoli na cokoli z Broumovska zeptat, koho a na co byste se ho zeptal?

Zeptal bych se pana profesora Milana Kulhánka. To on mi po roce 1989 otevíral Evropu na zájezdech s učiteli a později jsem se stal jeho kolegou učitelem na gymnáziu. Mimochodem, mé studium na broumovském gymnáziu mi dalo pro život velmi mnoho. To člověk ocení až později.

Milane, co Tě drží v Broumově a na Broumovsku?

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Plchová
Telefon: +420 734 257 512
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)