Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
banner

Budeme-li dostatečně aktivní, mladí zde zůstanou

Michaela Mašková, foto archiv Edumed

Pátek, 28. července 2023

Budeme-li dostatečně aktivní, mladí zde zůstanou

V Páteční štafetě odpovídá kardiolog MUDr. Jiří Veselý.

Martin Lanži: Zeptal bych se pana doktora Jiřího Veselého, jak podle něj bude vypadat vývoj na Broumovsku za deset let v kontextu počtu obyvatel, setrvávání mladých v kraji atd.

Jiří Veselý: Přestože nikdo z nás nedokáže věštit z křišťálové koule a vývoj přesně předpovědět, považuji tuto otázku Martina Lanžiho za důležitou. Sice stejně jako on z Broumovska nepocházím, nicméně v tomto nádherném kraji žiju již téměř třicet let a mohu tak vnímat jeho směřování v posledních desetiletích. Příroda je zde stejně krásná jako v roce 1995, ale výrazně díky opravám statků a kostelů zkrásněly vesničky, města se pak se ze své letité šedi vrátila k původní barevnosti. Symbolem změn je i broumovský klášter, o kterém před čtvrtstoletím jen málokdo tušil, že se v poměrně krátké době stane magnetem přitahujícím návštěvníky nejen z České republiky. Všechno, co se v těchto letech událo, předurčuje i trajektorii dalšího vývoje. Věřím tomu, že Broumovsko je místo, kam lidé rádi přijíždějí a kde poskytování kvalitních služeb, spojených s jejich pobytem, může být zajímavou příležitostí pro část těch, kteří v regionu trvale žijí. A že může být i místem, které dokáže oslovit ty, kteří díky rozmachu technologií mohou pracovat převážně na dálku a chtějí se usadit v inspirativním prostředí. Ale i oni budou při svém výběru zohledňovat, jak dobře se dá v regionu žít a důležité pro ně bude dostupnost a kvalita škol, školek, zdravotnických služeb a spoustu dalšího. Pokud toto dokážeme nabídnout, má náš region budoucnost. Ale pokud nebudeme dost aktivní a vynalézaví, vyberou si mladí lidé pro život jiné místo.

 

Co Vás v poslední době potěšilo?

Těším se z velké spousty věcí. Léta se věnuji kardiologii, oboru, kde lze mírnit či odstraňovat obtíže u široké škály nemocí, a tak mohu mít každý den radost z toho, že se u některého z mých pacientů podařilo zmírnit dušnost, porovnat krevní tlak či vysoký cholesterol. V oblasti kardiologie a diabetologie se již po více než desetiletí podílíme na mezinárodním výzkumu nových léků a velkou radostí pro mě vždy je, když se podaří prokázat efektivitu nových postupů. Na základě těchto výzkumů se nové léky dostávají do širokého používání.

V osobní rodině mám jako každý rodič radost z dětí – těší mě, že syn a starší dcera dokončili studium medicíny a mladší dceři se dobře daří na gymnáziu. Dalším zdrojem mé radosti je pak celkové dění v naší republice v posledních letech – je milé, když se po letech nemusím stydět za prezidenta a ani za vládu, která přes řadu nedokonalostí dělá, podle mého soudu, v těch nejdůležitějších věcech správná rozhodnutí. A mám obrovskou radost ze solidarity, kterou projevilo obrovské množství lidí v naší zemi při pomoci lidem z Ukrajiny. 

 

Kdyby za Vámi přijela návštěva, kam byste ji na Broumovsku poslal?

Určitě do Broumovského kláštera a do skal – a to nejen do Teplicko-Adršpašských, ale určitě i na Ostaš a do známých i méně známých oblastí Broumovských stěn.

 

Jaká kniha leží na Vašem nočním stolku?

Zůstalo tam několik knih věnujících se problematice srdečních a cévních komplikací u pacientů s nádorovým onemocněním, ze kterých jsem čerpal při přípravě odborných doporučení České kardiologické společnosti. Z těch téměř nemedicínských tam v posledním týdnu přibyla Pravidla moštárny od Johna Irvinga, kterou jsem poprvé četl před mnoha lety, ale rád se k ní vracím. 

 

Kdybyste se mohl kohokoli na cokoli z Broumovska zeptat, koho a na co byste se zeptal?

Zeptal bych se ředitele broumovského gymnázia Mgr. Jiřího Ringla na to, jakou má představu o možnostech středního školství na Broumovsku.

 

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková
Telefon: +420 734 257 512
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)