Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
banner

Cítila jsem obrovskou hrdost

Michaela Plchová, foto archiv M. Silondi

Pátek, 4. listopadu 2022

Cítila jsem obrovskou hrdost

V Páteční štafetě odpovídá Marie Silondi, žena, která se svým týmem dovedla Broumov do druhého kola soutěže o Evropské hlavní město kultury 2028.

Hana Valentová: Chtěla bych se zeptat Marie Silondi, která vede tým, jenž připravuje kandidaturu Broumova na Evropské hlavní město kultury 2028: Marie, nejprve moc gratuluji k tomu, co se Vám a vašemu týmu povedlo pro Broumov udělat. Které tři okamžiky z dosavadní cesty Broumova v rámci kandidatury ve Vás zanechaly nejsilnější dojem?

Marie Silondi: Silných momentů během mé dvouleté broumovské kandidátské pouti bylo nespočet. Ne všechny byly růžové, zároveň však to vše k jedinečné cestě patří. Vybrat proto jen tři není jednoduchý úkol. Když to vezmu pozpátku, silně se do mě vepsala třicetiminutová prezentace naší přihlášky před mezinárodní porotou a následné hodinové dotazování, jak jsme připraveni takto významný evropský projekt rozvíjet a realizovat. Na co ale nezapomenu, byl moment vyhlášení postupu Broumova do druhého kola soutěže. Cítila jsem v tu chvíli obrovskou hrdost na společnou cestu a euforii a že jsme TEN moment, jímž vyvrcholila naše dvouletá společná intenzivní práce, skvěle zvládli. 

Druhým silným momentem byla návštěva delegace z francouzského kandidátského města Clermont-Ferrand v Broumově. Byli doslova ohromeni a stále spontánně opakovali, znova a znova, že Broumov má obrovský potenciál.

A asi jako poslední bych zmínila, jak jsem se účastnila a jako dobrovolnice pomáhala na znovuobnovené Svatojiřské pouti z Otovic do Martínkovic. Teď si zvláště vzpomínám na náhodná seznámení a popovídání si u společného mytí nádobí, které nahrazovalo obvykle používané jednorázové kelímky a papírové tácky, což jsem velmi ocenila. Právě u mytí nádobí jsem zažila krásná setkání s lidmi jak z Otovic, Broumova, Martínkovic a celého okolí. Podobných momentů byla celá řada.

 

Co Vás v poslední době potěšilo?

Obrovská podpora, kterou postup vyvolal a kterou teď v druhém kole potřebujeme. Věřím, že se bude rozrůstat okruh jednotlivců, kolektivů a organizací, kteří s námi společně budou utvářet Broumov 2028.

 

Kdyby za Vámi přijela návštěva, kam byste ji na Broumovsku poslala?

Vedle známých přírodních a kulturních památek, bych jim doporučila výlet z Broumova po modré turistické značce do Nowe Rudy. Je to má oblíbená cesta broumovskou krajinou. Nebo bych je poslala objevovat jedinečné mikrosvěty broumovských statků a jejich obyvatel, jež mě nepřestávají překvapovat a fascinovat.

 

Jaká kniha leží na Vašem nočním stolku?

Vedle řady tzv. Bid-booků (přihlášek jiných měst) a jiných dokumentů o Evropském hlavním městě kultury nebo o tématech naší kandidatury, to jsou knihy Hyperculture od Byung-Chul Han a titul Becoming Supernatural od Joea Dispenzy. K oběma knihám se stále vracím pro inspiraci a uvědomění.

 

Kdybyste se mohla kohokoli na cokoli z Broumovska zeptat, koho a na co byste se ho zeptala?

Ráda bych se zeptala Jakuba Horského a jeho ženy Evy, kteří jsou spjatí s Martínkovicemi a stojí mimo jiné za skvělými ilustracemi a grafickým zpracováním naší přihlášky Broumov 2028 do prvního kola soutěže o titul Evropské hlavní město kultury. Co kreativního v Martínkovicích do budoucna chystáte?

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Plchová
Telefon: +420 734 257 512
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)