Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
banner

Dění na Broumovsku sleduji z pohledu „obyčejného“ cyklisty

Michaela Mašková, foto archiv V. Grusmana

Pátek, 25. srpna 2023

Dění na Broumovsku sleduji z pohledu „obyčejného“ cyklisty

V Páteční štafetě odpovídá bývalý dlouholetý starosta Šonova, vášnivý cyklista a šestinásobný tisícimílový Drak Vladimír Grusman.

Jana a Lukáš Hartwichovi: Jediné jméno, které nás oba napadlo, je Vláďa Grusman, bývalý starosta Šonova, předseda MAS Broumovsko, a hlavně vášnivý cyklista. Vláďo, jak vidíš Broumovsko s odstupem, kdy už téměř rok nestarostuješ? Jistě máš teď víc času na kolo, snad se i v té rychlosti stíháš kochat okolím a můžeš porovnávat.

Vladimír Grusman: Úvodem děkuji Janě a Lukášovi za předání Páteční štafety. Velmi mile mě to překvapilo. Ano, už téměř rok se pohybuji mimo komunální politiku a je zajímavé sledovat dění v obcích na Broumovsku z pohledu „obyčejného“ cyklisty. Broumovsko je úžasný kraj a myslím, že jeho rozvoj se rozvíjí dobrým a krásným směrem. Sice jsou viditelné rozdíly mezi jednotlivými obcemi, ale každá obec má svá vlastní specifika a potřeby a nelze tedy uplatňovat rozvojové a investiční aktivity ve všech obcích současně.

 

Co Vás v poslední době potěšilo?

S partou bajkerů se mi povedlo před třemi týdny zdolat na kole vrchol Sněžky (ze Šonova na Růžohorky na kole a pak pěší výstup na vrchol Sněžky a stejným způsobem zpět). Už mám za sebou na kole zdolaných mnoho vrcholů a kopečků v různých pohořích a státech, ale na Sněžce jsem ještě nikdy nebyl, až nyní ve mých 46 letech.

 

Kdyby za Vámi přijela návštěva, kam byste ji na Broumovsku poslal?

Jednoznačně domovské Javoří hory. Jsou turismem nepostiženy a jsou nádherné a divoké. Pro pěší návštěvy mám okruh v šonovské části javořích hor, kde nejvyšším bodem okruhu je Křížový vrch, tzv. Sopka. Pro cyklisty pak projetí celých Javořích hor od Šonova až po Vižňov. Je to trochu náročnější výšlap, ale zato krásný relax a výhled na protější Broumovské stěny.

 

Jaká kniha leží na Vašem nočním stolku?

Mám rád dobrodruhy, kteří nic dopředu neplánují a prostě vyrazí na nějakou dobrodružnou cestu. V tomto ohledu mě zaujal cestovatel Jan Rendl z Ostravy a v současné době čtu jeho pěší dobrodružství v knize „10 000 kilometrů pěšky Latinskou Amerikou“. Má to velmi dobře zpracované a napsané.

 

Kdybyste se mohl kohokoli na cokoli z Broumovska zeptat, koho a na co byste se zeptal?

Využiji okamžiku, kdy Páteční štafeta doputovala až do Šonova, a ještě ji zde na jeden pátek ponechám. Obec Šonov má i vzhledem ke své minulostí dva duchovní. Jedním z nich je fr. Gereon Rudolf Holý, OPraem. Je to člověk velmi moudrý a vzdělaný a také vím, že je příznivcem monarchie.

Rudo, myslíš, že je dnešní společnost schopna přijmout případný návrat krále na český trůn?

 

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)