Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání

Doufám, že budu moct přiložit ruku k dílu

Michaela Plchová, foto Michal Dědič

Pátek, 28. ledna 2022

Doufám, že budu moct přiložit ruku k dílu

Od Jitky Exnerové převzal Páteční štafetu grafik a spoluzakladatel spolku BrauNOW Michal Čepelka.

Jitka Exnerová: Zeptala bych se Michala Čepelky, mladého grafika, který se vrátil do svého rodného města, tedy do Broumova a aktivně se zapojil do veřejného dění. Já bych mu chtěla poděkovat za spolupráci při realizaci proměn některých výloh v centru města a ráda bych se ho zeptala, splnil návrat do Broumova Vaše očekávání? Na jaké další pracovní projekty se mohou obyvatelé Broumova těšit například prostřednictvím spolku BrauNOW, jehož jste zakladatelem?

Michal Čepelka: Předně děkuji za otázku a tedy i za předání Páteční štafety Jitce Exnerové a zdravím touto cestou všechny čtenáře. Návrat do Broumova, potažmo na Broumovsko, rozhodně splnil má očekávání. Neboť teprve v době, kdy jsem žil jinde, jsem si naplno uvědomil výjimečnost našeho výběžku. A pokaždé, když jsem potom odjížděl z návštěvy u rodičů, táhlo mě to zpět. Jako člověk, který může pracovat odkudkoli, tedy vnímám jako velké štěstí, že jsem mohl zakotvit zrovna zde, v místě, kde mám velkou část rodiny a kde se cítím dobře.

Myšlenka vytvoření spolku, který se bude věnovat kulturním záležitostem a veřejnému prostoru, vznikla krátce po mém návratu do Broumova. Měli jsme tehdy pocit, že zde chybí nějaká menší organizace, která by se touto problematikou přímo zabývala. Se spolkem BrauNOW nezahálíme, ač to zatím nemusí být úplně patrné. Na konci roku 2021 jsme například spustili nový web braunow.cz, kde jsou informace o nás i našich činnostech a plánech. Kromě toho, že bychom chtěli pokračovat s výlohami, máme připravený happeningový projekt Bänke (Lavičky), při kterém budeme chodit na místně specifické lokality v krajině a stavět zde s účastníky jednoduché lavičky. Budou to takové zastávky pro každého, kdo půjde okolo, aby si mohl v klidu sednout a užít to místo. Za zmínku stojí i projekt poHOFte si. Bude to jednodenní akce, která má za cíl zpřístupnit veřejnosti vybrané uzavřené části, vnitrobloky a dvorky v historickém centru města.

Já osobně už nějakou dobu zpracovávám různé grafické motivy našeho kraje a tuto kolekci jsem nazval Broumovská zemička, což je volně přeloženo z německého Braunauer Ländchen. Broumovsko bylo historicky takovou malou svébytnou zemí obklopenou Slezskem a od vnitrozemí ho dělily Broumovské stěny. A tuto určitou svébytnost zde vidím i dnes, a to mě fascinuje a nutí to nějak po svém zpracovávat. Tak snad i tento projekt brzy přinese své ovoce.

 

Co vás v poslední době potěšilo?

Poslední doba je trochu široký pojem. Dovolím si tedy zmínit dvě věci – dlouhodobější a jednu čerstvou. Tou dlouhodobější je již často zmiňovaná kandidatura Broumova na Evropské hlavní město kultury 2028. Vnímám to jako velkou příležitost pro celé Broumovsko, jak nastartovat některé procesy, ať už společenské, politické, sociální, tak ve výsledku i kulturní. Jako impuls, kterým se nedá nic pokazit, ale naopak mnoho získat. Ve výsledku to za nás žádná autorita neodmaká a sám doufám, že budu moct přiložit co nejvíce ruku k dílu.

Tou čerstvou věcí, která mě potěšila, byla vlastně náhoda. Dozvěděl jsem se, že fotbalový tým v Heřmánkovicích nově vede trenér, který se k nám přistěhoval z Nizozemí. Mám moc rád míčové sporty obecně a loni jsem si právě za Sokol Heřmánkovice splnil osobní výzvu a zahrál si poprvé v životě na velkém hřišti. Samozřejmě jsem úplně neexceloval a po nějaké době mi fotbal vytěsnila práce. O to víc mě teď nadchlo, že přišel nový pohled na hru z Holandska a já jsem ze zvědavosti na jeden trénink zašel. Zaujal mě přístup s důrazem na kondici, trénink techniky a jako bonus trénink angličtiny. Takže abych to shrnul, tento nový impuls mě potěšil a těším se na další „training“.

 

Kdyby za vámi přijela návštěva, kam byste ji na Broumovsku poslal?

Velmi by záleželo na tom, kdo by to konkrétně byl a na jak dlouho. Protože jako člověk „deformovaný“ designerskou prací bych se snažil vymyslet „dovču na míru“. Obecně ale, když pominu nejvýraznější turistické zajímavosti, památky a instituce Broumovska, snažil bych se poradit různá nevšední místa. Kulturně laděnému člověku bych rozhodně doporučil navštívit Soulkostel ve Vernéřovicích nebo Undergroundový klub Eden v Broumově (ideálně při příležitosti nějakého koncertu). V létě je skvělý jak sportovně, tak i kulturně areál Koupála na Janovičkách. O těchto třech místech se dají dohledat informace a nebudu se tu o nich tedy rozepisovat. Co ale všechna ta místa spojuje, je to, že vznikly z občanské iniciativy a jejich iniciátorům se podařilo něco, co dalece přesahuje hranice našeho regionu.

 

Jaká kniha leží na Vašem nočním stolku?

Na mém stolku leží kniha s názvem Úspěch. Nejedná se ale o motivační učebnici, jak rychle zbohatnout, nýbrž o historický román od německého židovského spisovatele Liona Feuchtwangera. V knize jsou na psychologii postav zachyceny narůstající znepokojivé společenské tendence v tehdejším Bavorsku 20. let 20. století.

Od Feuchtwangera jsem toho přečetl už mnoho. Na jeho tvorbě mě nejvíce baví schopnost vykreslit nejrůznější lidské povahy v precizních historických kulisách. Asi nejvíce mě zasáhly knihy Bláznova moudrost, trilogie Židovská válka, nebo Goya.

 

Kdybyste se mohl kohokoli na cokoli z Broumovska zeptat, koho a na co byste se ho zeptal?

Rád bych se touto formou zeptal kamaráda Martina Minaříka. Martin vykonává veleprospěšnou činnost, a to práci s lidmi ve finanční tísni. A tedy mě by ze všeho nejvíce zajímalo, jak hodnotí právě končící akci Milostivé léto? Pocitově, či čistě statisticky.

Je ale taky sportovcem, konkrétně vášnivým cyklistou. Takže si dovolím ještě jednu otázku – jaká cyklotrasa na Broumovsku je Tvá nejoblíbenější?

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Plchová
Telefon: +420 734 257 512
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)