Dvoje zlato pro Jana Johna v severské kombinaci

Stanislav Jirásek, foto archiv BKL

Sobota, 17. září 2022

Jan John z Borského klubu lyžařů Machov zazářil na FIS Youth Cupu v rakouském Tschaggunsu. Lyžaři z Machova mají však i další úspěchy.

Mládežnické závody FIS Youth Cup (neoficiální ME) v severské kombinaci hostil ve dnech 2. až 3. září rakouský Tschagguns. V nejpočetnější kategorii starších chlapců (ročník 2005) závodil mezi dalšími 33 závodníky také Jenda John z Machova. Johny předvedl solidní skok (58 metrů v pátečním skoku) na můstku HS66, na vítěze skoku ztrácel 49 sekund. Své skóre hned vylepšil suverénně nejrychlejším během na 3,9 km dlouhém krosu, v němž zvítězil s náskokem 29 vteřin před druhým Francouzem Martinem!

Jenda John ovládl i druhý závod FIS Youth Cupu, kde se po skoku jelo na kolečkových lyžích, v nichž měl parádní formu. Už na můstku předvedl povedený skok (59 metrů) a na trať 4,9 km vyrážel z 12.místa. Opět nejrychlejším během dokázal zvítězit a upevnil si tak i vedení v celkovém hodnocení v YC! Před svými soupeři měl celkově sedmdesáti bodový náskok.

Jendovi úspěch mu to přeji, protože za dlouhé roky společného tréninku byl Jenda vždy velice skromný, poctivý a pracovitý kluk.

A jak vnímal závod sám Jenda John? Přečtěte si jeho taktiku:

„V pátek při skoku a krosu na 3,6 km jsem do toho šel s klidem. Věděl jsem, že mi moc nedají ve skoku, ale že to dokážu v běhu hodně stáhnout. Ve skoku klaplo všechno, co mohlo, každým skokem jsem se zlepšoval a vychytal jsem na všechny skoky dobrý podmínky. Do běhu už jsem nastoupil na jistotu – první kolo jsem si je doběhnul, druhé kolo jsem si s nimi odpočinul a na začátku třetího kola jsem jim trhnul a až do cíle jsem si je hlídal.“

„V sobotu při skoku a kolečkových lyžích na 4,9 km jsem už byl více vystresovanej, ten žlutý trikot na sobě dělá očekávání, tak jsem si do sluchátek pustil Bacha a dokázal jsem se nějak zklidnit. Zkušebák se mi moc nepovedl, ale aspoň jsem věděl proč a co mám zlepšit. Na závodní skok jsem se dokázal zkoncentrovat snad nejvíc v životě, byl to asi nejlepší skok tady. Bohužel jsem měl ale taky o hodně nejlepší podmínky než ostatní, takže jsem hodně bodů odčítal. Do běžecké části jsem nastupoval s vědomím, že na to mám, ale bude to těžký. Taktika byla jet šrot dokud je nedojedu, nabrat síly a trhnout jim v půlce posledního kola. Vyšlo to podle očekávání, v půlce druhého kola jsem je měl, nastoupil jsem jim taky v předem vytipovaném místě. Sice se Andrej a Lilian ještě 200 metrů drželi, nakonec ale odpadli tak jako tak.“

Víkend 10. 9.2022 byl ve znamení Borského poháru ve skoku a severské kombinaci žactva, který byl zároveň Českým pohárem. V Machově se skákalo na můstkách K 4m, K 13m, K 23m a K 40 metrů a běželo se podle kategorií od 500 m po 3 km. Závodů se zúčastnilo 6 klubů z Čech a Moravy. Nechybělo ani kvalitní občerstvení ve velkém stanu. Tradicí v Machově je pečení dobrot, které potom po závodě všichni dostanou zdarma.

V domácím prostředí zaznamenali nejlepší výsledky tito naši borci :
Předžactvo : Vašek Bryksí 2.místo ve skoku i kombinaci, Vítek Hofman 8.místo ve skoku a 6. v kombinaci.

Žáci 11-12 let : Adam Kubeček 2.místo ve skoku a 1.místo v kombinaci a v kategorii 13-14 let Vítek Rücker rovněž 2.místo ve skoku a 1.místo v kombinaci.

Ve stejném termínu závodili naši odchovanci na Alpen Cupu (třetí světová liga) v německém Oberstdorfu. V pátek se jel nejprve mass start na 10 km, kdy všichni startují do běhu najednou a potom se skáče, ale stylaři nestylují, jen se počítají metry a zda je doskok do telemarku či nikoli. Lukáš Doležal obsadil vynikající 5. místo a Jenda John přidal 24. místo. V sobotu už byl klasický závod – skok a potom běh na 5 km.  Lukáš byl opět z českých juniorů nejlepší na 17. místě a Jenda i přes pátý nejlepší běh skončil na 32 místě, když mu skok nevyšel podle jeho představ. Nutno podotknout, že naši odchovanci jsou ročník 2005 a 2006 a zde závodili s juniory ročníku 2003, 2004.

Všem patří velká gratulace!!!

V měsíci říjnu připravujeme Borský kros, který se uskuteční v neděli 9.10.2022 v kategoriích od batolat na 50 metrů po hlavní závod na 10 km a jste na něj všichni zváni.

Na fotografiích zleva Jan John; start druhé části severské kombinace- běhu nejmenší kategorie, ve světlém triku Adam Kubeček - 1.místo a v modrém triku Vítek Rücker - 1. místo.